Predstavujeme nové kávy

Cold Brew Blend od Goriffee: Ovocný džús a gumové medvedíky

Slovensko začína zalievať vlna cold brew. Za studena extrahovaná káva je každoročným letným hitom. Avšak nie každé “koldbručko” chutí dobre. Správny výber kávy je pri príprave cold brew viac než kľúčový. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, akú kávu by ste si mali vybrať? Premytú, naturálnu alebo fermentovanú? Africkú, americkú alebo ázijskú? Nelámte si hlavu. Pražiareň Goriffee to urobila za vás a zostavila skvelý Cold Brew Blend, vďaka ktorému ochutnáte zaručene chutné cold brew.

Náš tip: na eshope goriffee.com môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10.

Cold Brew Blend od Goriffee - obal

Kombinácia Rwandy a Kolumbie

Goriffee je známe nielen skvelými single origin kávami, ale rovnako aj vyladenými sezónnymi blendmi. Tohtoročný Cold Brew Blend spája kávy z dvoch rôznych krajín. Africké tóny mu dodáva zrno z Rwandy a funky chute zasa zrno z Kolumbie. 

Experimentálne spracovanie zložky z Kolumbie je vo výslednej chuti kávy veľmi dominantné. V ľadovom cold brew sa prejavuje vo forme tropického ovocia (najmä zrelého ananásu a manga) a gumových medvedíkov. Premytá Rwanda odľahčuje smršť funky chutí a káve dodáva jemnú citrusovú aciditu. Aj napriek studenej extrakcii je cold brew z tohto blendu plné chutí, má stredne ťažké telo a takmer žiadnu horkosť. Pri príprave mu postačí kratšia extrakcia, vďaka čomu sa vyhnete horkosti.

Cold Brew Blend od Goriffee - zrná

Sladký, ovocný a intenzívny recept

Cold brew z blendu od Goriffee pripravujte tak, ako ste zvyknutí. Či už máte pre jeho prípravu vyhradené špeciálne príslušenstvo alebo ho extrahujete v obyčajnej zaváraninovej flaši, nič špeciálne nebudete potrebovať. Kávu pomeľte nahrubo a zalejte studenou vodou. Je už len na vás, aký veľký “batch” chcete pripraviť. Nám sa táto káva najviac osvedčila pri pomere 1:10. Na liter vody, tak použite 100 gramov kávy. Následne nechajte kávu extrahovať po dobu 12 hodín pri izbovej teplote alebo cca 14 hodín v chladničke. Takto pripravené cold brew bude sladké, ovocné a intenzívne. Keď sa vám chute budú zdať až príliš silné, jednoducho ho narieďte vodou do vami preferovaného pomeru.

Recept na prípravu cold brew

100 g —> 1000 ml
32 klikov na mlynčeku Comandante (960 mikrónov)
čas extrakcie: cca 12 hodín pri izbovej teplote, 14 hodín v chladničke

mletie kávy na mlynčeku Comandante
Cold Brew Blend od Goriffee - mletá káva
Cold Brew Blend od Goriffee - zalievanie v Hario Mizudashi
Cold Brew Blend od Goriffee - priebeh prípravy v Hario Mizudashi
Cold Brew Blend od Goriffee - nalievanie do pohára

Ovocný džús a gumové medvedíky

Výsledná chuť cold brew je neskutočne džúsová a tropická. Pri jeho ochutnávke by nejeden zaváhal, či to je vôbec káva. Vychladený Cold Brew Blend má až sirupovú štruktúru a plné chute. Tie sa skladajú z vysokej acidity, strednej sladkosti a nízkej horkosti. Aciditu tvorí tropické ovocie a citrusy. Sladkosť najviac pripomína červené gumové medvedíky. Horkosť je takmer neprítomná. Nájdete ju hlavne v dochuti vo forme čierneho čaju. Cold brew ako celok vytvára dojem, ako by ste pili kofeínový ovocný džús.

Goriffee Cold Brew Blend - nalievanie do pohára

Hot brew blend

Aj keď táto káva nesie veľmi jednoznačný názov, prečo by ste ju nemohli vyskúšať aj za tepla? My sme Cold Brew Blend pripravili aj pomocou drippera Hario V60. Jeho horúca verzia sa chuťovo podobala na tú ľadovú. Tento spôsob prípravy však ešte o čosi viac zvýraznil tropické chute ananásu a manga. 

Za horúca v ňom nájdete tropický džem a jemnú florálnosť. Postupným chladnutím sa do popredia dostane ananás a gumové medvedíky. Táto kombinácia vám doslova exploduje na jazyku, kde ostane ešte veľmi dlho po tom, čo kávu dopijete. Ak vás teda cold brew omrzí alebo sa, nedajbože, ochladí, nebojte sa pripraviť si “hot brew” z Cold brew blendu.

Cold Brew Blend je zmes, ktorá neskutočne vynikne práve pri extrakcii za studena. V Goriffee ju pre vás namiešali tak, aby ste už nikdy nemuseli piť fádne a nudné cold brew. Keď nemáte radi ovocné a funky kávy, nedajte sa odradiť. V ľadovej forme takéto chute káve rozhodne sedia. Vyskúšajte náš recept alebo si ho upravte podľa svojej preferovanej intenzity.

Zľavový kód

Cold Brew Blend nájdete na eshope pražiarne Goriffee goriffee.com, kde ho od tohto okamihu dostanete so zľavou. Stačí ak pri nákupe zadáte zľavový kód BLOGOKAVE10.

Cold Brew Blend od Goriffee - pripravená káva v pohári
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close