Exkluzívne

Cold brew – letná závislosť

Slnko, teplo, vonku sa nepohne ani lístok a schladiť sa potrebuje asi každý. Dámy si popíjajú aperolík, prosečko, chlapi zas holdujú vychladenej desine. No a čo taký kávičkár? Ten nemá právo vyjsť v ústrety svojej legálnej kofeínovej závislosti? Je azda navždy odsúdený na horúce espresso? Nie! Povedzme si niečo o cold brew.

Kávový svet sa otvára širokej verejnosti a jeho zákutia objavuje čoraz viac príležitostných i (nazvime ich) profesionálnych kávičkárov. Dynamickosť a neustále sa rozširujúce spektrum chutí sú nákazlivé, a preto sa každé leto v ponuke kaviarní objavujú rôznorodé ľadové kávy. Kocka ľadu, mlieko, espresso a šup – máš napríklad ľadové latte.

Cold brew ako príprava kávy za studena

V posledných rokoch sa v nápojových lístkoch (výberových, ale aj priemerných) kaviarní objavuje pojem cold brew coffee. Z názvu je jasné, že ide o prípravu kávy za studena (espressopiči a turkopiči sa teraz chytili za hlavu a povedali si: Pane Bože, veď aj ja som si už toľkokrát spravil kávu, zabudol na ňu a bola studená. A chutila hrozne).

Nuž, ako sa vraví, keď dvaja robia to isté, nie je to to isté. A to platí aj v tomto prípade. 

cold brew
Cold brew tonic.

Čo presne je cold brew?

Cold brew je za studena vylúhovaná káva v primeranom množstve vody (to závisí od množstva kávy – ratio), ktorá má izbovú teplotu. Keďže ide o niekoľkohodinový proces, treba si odsledovať aj hrúbku mletia. Pri príprave (kedy má každý svoj obľúbený recept) síce nezohráva až takú obrovskú úlohu, vo všeobecnosti sa však treba hýbať v hrúbke približne ako na french press. Je nutné sa vyzbrojiť trpezlivosťou a potom už len vychutnávať „plody“ svojho čakania.

No dobre, poviete si, že nič ťažké. Ale nájsť recept, ktorý mne osobne chutí najviac, nájsť správny pomer a vhodnú kávu – to zaberie nejaký čas. Platí, že aj pri cold brew (keďže ho chceme svieže, letné, ovocné) sa uprednostňujú light roasty, teda svetlejšie praženie, ale ako vravím, fantázii sa medze nekladú.

cold brew kávový drink
Cold brew tonic.

Optimálny návod na prípravu

Základné cold brew z môjho osobného pohľadu je ideálne v pomere 1:10 (káva:voda), lúhované 12 hodín. Nie je vodnaté, nie je prelúhované (podobne ako vrecko čaju. Keď ho necháš 5 minút a 30 minút vo vode, tak rozdiel cítiš), má sviežu chuť, ale aj „pevné telo“.

Výhodou je, že po uplynutí 12 hodín sa cold brew môže ešte zriediť s vodou. Ak má niekto radšej jemnejšiu chuť, môže si upraviť jeho intenzitu. Mojou radou však je pripraviť cold brew v menšom pomere, aj keď ho chcete viac (napríklad 60g kávy na 600g vody).

Následne si ho doriedite podľa potreby už len čistou filtrovanou vodou. Treba pamätať na to, že doriediť sa dá, odriediť nie. Ha ha.

cold brew - kávový nápoj
Nitro tonic.

Cold brew ako fenomén

Prečo o takejto jednoduchej veci hovorím ako o fenoméne? Tento nápoj nám totiž ponúka neskutočne veľa možností. Môže sa pripraviť ochutené s ovocím, s tonicom, pripravuje sa z neho nitro coffee, podáva sa s rôznymi druhmi rastlinného mlieka, so sirupmi, robí sa z neho zmrzlina, alkoholické drinky, atď… je toho fakt mnoho.

Môj najobľúbenejší vartiant cold brew coffee je cold drip. Ten si vyžaduje viac času, viac trpezlivosti a najmä neustálu pozornosť. Viac vám o ňom poviem nabudúce.

PS: ak máte viac otázok týkajúcich sa prípravy kávových nápojov, napíšte mi na Instagram @prekvapkava, rád vám odpoviem, prípadne sa inšpirujem ohľadom budúcich článkov. Sledujte aj moju kaviareň @true.brew.coffee.bar.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

22 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close