Recepty

Cold brew z Pineapple Express: Funky letné kombo z Coffeeinu

Domáca príprava cold brew vôbec nie je zložitá a existuje hneď niekoľko pomerne jednoduchých spôsobov. Za pomoci letného komba z Coffeeinu vám predstavíme jeden z najjednoduchších a najchutnejších. O kombe hovoríme preto, lebo táto pražiareň vám dodá hneď dve základné ingrediencie. Toto je náš návod na cold brew z Pineapple Express.

Prvou zložkou komba je “cold brew maker” Hario Mizudashi. Ten sa skladá zo sklenenej nádoby, viečka a sitka s pórmi jemnými natoľko, že neprepustia ani jemné čiastočky kávy. Druhým členom je skvelá kávová limitka Pineapple Express, ktorá sa teší obrovskému úspechu. Coffeein ju chcel mať pôvodne na eshope až do októbra, no po pár týždňoch je polovica vypredaná.

Hario Mizudashi a Pineapple Express od Coffeeinu

Čo je to Pineapple Express?

Pineapple Express je zmesou dvoch káv. Prvou je Kolumbia spracovaná metódou pineapple honey; počas sušenia kávy na ňu rozprestreli nakrájaný ananás, spolu s ktorým káva fermentuje a získa tak nezameniteľnú ananásovú chuť. Druhou zložkou blendu je anaeróbne fermentovaná káva z Etiópie. Tá len podčiarkuje ustrelené (v dobrom) chute tohto blendu. 

Všetko toto predurčuje kombo Hario Mizudashi a Pineapple Expressu k úspechu a skvelému cold brew. Poďme si ho spolu pripraviť.

Náš tip: na eshope coffeein.sk viete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10. Áno, vzťahuje sa aj na Hario Mizudashi a samozrejme i na všetku kávu z eshopu.

Toto budete potrebovať:

Hario Mizudashi
Pineapple Express od Coffeeinu
Mlynček na kávu (v mojom prípade mlynček Comandante)
Váhu
Vodu (voda zohráva dôležitú rolu, odporúčam používať čo najkvalitnejšiu)

Postup a recept prípravy cold brew z Pineapple Express

Pri príprave cold brew z Pineapple Expressu mi najviac vyhovoval pomer 1:11 (káva:voda). Keďže má moje Hario Mizudashi kapacitu o niečo viac ako liter vody (Coffeein má na sklade aj 600ml Hario Mizudashi), použijeme 1,1 litra studenej vody na 100 gramov kávy. Pri týchto objemoch bude všetka káva v kontakte s vodou, čo zabezpečí rovnomernú extrakciu. Kávu namelieme na o čosi hrubšie mletie ako pri príprave filtrovanej kávy. V mojom prípade išlo o 30 klikov na mlynčeku Comandante.

Tip pre hrúbku mletia: Áno, 30 klikov na Comandante môže byť pre niekoho neužitočná informácia. V prípade, že máte iný mlynček, na internete je možné nájsť konverzné tabuľky hrúbky mletia rôznych mlynčekov. Jeden klik pri mlynčeku Comandante predstavuje zmenu 30 mikrónov. Ak poznáte takýto údaj pre svoj mlynček, prerátanie nie je zložité. 

Namletú kávu umiestnite do sitka a zalejte 1,1 litrom studenej vody. Potom Hario Mizudashi vložte do chladničky a čakajte. Ja som kávu nechal extrahovať približne 16 hodín. Po šestnástich hodinách sitko spolu s kávou vyberte a vyčistite. Cold brew je v tomto okamihu pripravené a môžete sa do neho pustiť.

Ako mi chutilo cold brew z Pineapple Express?

Extrémne funky, ale vyvážene. Chuti aj vôni dominoval výrazný sušený ananás, ktorý dopĺňala karamelová sladkosť a štipka vanilky. Acidita kávy bola jemná, príjemná. Dochuť dlhá, karamelová. Pri pomere 1:11 boli chute optimálne výrazné. Ak vám však cold brew bude pripadať príliš koncentrované, nebojte sa ho nariediť do vami preferovaného stavu.

Mimochodom, s Hario Mizudashi som pracoval pri tomto teste prvýkrát. Doteraz som cold brew pripravoval vlastným DIY spôsobom. Veľmi ma potešila jednoduchosť obsluhy a čistenia. Sitko je dostatočne jemné a cold brew tak nie je zakalené. Keď chcete dosiahnuť ešte čírejšiu konzistenciu, nápoj stačí prehnať cez papierový filter hocijakého z dripperov, ktorý máte doma. Ja som to však nerobil, keďže čistota cold brew mi prišla absolútne dostačujúca. 

PS: na eshope coffeein.sk môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10. Vzťahuje sa na kávu i na príslušenstvo, takže veľmi príjemne ušetríte.

Fotografie z procesu prípravy cold brew:

pomôcky na prípravu cold brew
príprava cold brew z Pineapple Expressu - váženie kávy
nalievanie vody do Hario Mizudashi
cold brew z Pineapple Express v Hario Mizudashi
Pineapple Express z Coffeeinu a Hario Mizudashi
nalievanie cold brew z Pineapple Express z Hario Mizudashi
cold brew z Pineapple Express
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Jeden komentár

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close