Costa Rica Corazon de Jesus od Coffeeinu: Čím všetkým si káva prešla cestou do vašej šálky?
Slovenská pražiareň kávy Coffeein si pre vás v posledných týždňoch pripravila niekoľko zaujímavých noviniek. Jednou z nich je vysoko hodnotená Costa Rica Corazon de Jesus. Ochutnať ju môžete v dvoch rôznych praženiach – svetlejšom na filter a stredne tmavom na espresso. Ako táto káva chutí, a ako by ste si ju mali pripraviť? Poďte to zistiť.
Kým káva dorazí do vašej kuchyne a skončí vo vašej šálke, musí podstúpiť niekoľko dôležitých krokov.
1. Farma
Prvou zastávkou je farma, na ktorej sa vypestuje, zozbiera a pretriedi. Costa Rica Corazon de Jesus je vypestovaná na farme El Salitre v nadmorskej výške 1300 metrov nad morom. Každá farma má unikátnu mikroklímu, ktorá vyhovuje len niektorým odrodám kávovníka. V novinke od Coffeeinu nájdete zrniečka odrody Catuai, ktoré boli ručne zozbierané a selektívne vytriedené. Jedná sa o najnovší zber z roku 2024 pod záštitou farmára menom Johnny Alvarado Abarca.
2. Spracovateľská stanica
Ďalšou zastávkou zozbieraných čerešní je spracovateľská stanica, kde sa z dozretých bobúľ stane to, čo poznáte pod názvom zelená káva. Podľa stanice nesie táto káva aj svoje meno – Corazon de Jesus. Najnovšia Kostarika od Coffeeinu je spracovaná metódou “natural”. Suché alebo naturálne spracovanie predstavuje sušenie čerešní v celku (so šupkou a dužinou). Počas tohto procesu do seba kávové zrno natiahne hromadu chutí z jeho semenných obalov a nadobudne kvantum sladkých chutí a plné, smotanové telo. Po vysušení sú zrniečka očistené od obalov a pripravené na cestu do pražiarne.
3. Pražiareň
Pražiareň je treťou zastávkou kávy na ceste k vám. Hlavný pražiar a majiteľ pražiarne Peter Szabó sa s kávou musí vyhrať a praženie nastaviť tak, aby v káve zachoval jej pôvodné chute. Peter si pre vás pripravil dve rôzne praženia. Tmavšie praženie využijete hlavne v tom prípade, ak ste fanúšikmi espressa. Po svetlejšom by ste zase mali siahnuť vtedy, keď si doma pripravujete filtrovanú kávu. Obe praženia sú nastavené majstrovsky, vďaka čomu sa vo vašej šálke odzrkadlí špecifická mikroklíma a podmienky na farme a ťažká práca farmárov a spracovateľov tohto lotu.
4. Vy
Posledným a nemenej dôležitým článkom cesty každej kávy ste VY. Výberová káva si vyžaduje kvalitnú prípravu a správnu extrakciu. Aby ste sa vyhli nepodareným pokusom, pripravili sme si pre vás dva recepty – jeden pre espresso a jeden pre filtrovanú kávu. Hneď po tom, čo si ju pripravíte ju spoločne ochutnáme.
Recept Costa Rica Corazon de Jesus espresso
Pomer (ratio): 1:2,5
Mletie: jemné
Teplota extrakcie: 94*C
Tlak: 9 barov
Čas extrakcie: 28-30 s
Recept Costa Rica Corazon de Jesus Hario V60
16 g —> 240 ml (93°C)
20 klikov na mlynčeku Comandante
0:00 – 0:30 60 ml (rýchly krúživý nálev a následný “blooming”)
0:30 – 1:00 80 ml (krúživý nálev)
1:00 – 1:15 50 ml (krúživý nálev)
1:15 – 1:30 50 ml (krúživý nálev a zamiešanie)
finálny čas extrakcie: cca 2:30-2:45
Ako chutí espresso?
Costa Rica Corazon de Jesus má veľmi príjemnú arómu, ktorá prepája sladké tóny karamelu a zaujímavé bylinné prvky. Vo vôni svetlého praženia sa navyše objavuje aj svieže tropické ovocie. Espresso aj filter majú veľmi kvalitnú textúru a vytvárajú príjemný pocit na jazyku.
Chuť espressa je prevažne sladká. Karamel vám zaobalí všetky chuťové poháriky a len čo jeho chuť doznie, objaví sa sladkosť pečeného ananásu a acidita ríbezlí. V dochuti nájdete bylinné tóny a čierny čaj.
A čo filter?
V “zriedenejšej” verzii filtrovanej kávy sa do popredia dostávajú práve bylinné tóny. V chuti sa objaví oveľa transparentnejšia šalvia a výraznejšie tropické a ovocné tóny. Karamel tu tvorí len sekundárnu zložku chute a dochuť kávy.
Costa Rica Corazon de Jesus odráža kvalitnú prácu farmárov, spracovateľov i pražiara. Predstavuje presne to, čo by ste mali očakávať od kvalitnej, naturálne spracovanej výberovej kávy.
Náš tip: Pri nákupe na eshope coffeein.sk využite zľavový kód BLOGOKAVE10.