Nezaradené

Darček pre kávičkára: 10 vecí, ktorými určite potešíte

Volám sa Ladislav Király a spolu s manželkou Jankou prevádzkujeme tento Blog o káve. Hľadáme zaujímavé témy, píšeme o nich články, robíme exkluzívne rozhovory. Teraz by sme vám radi ponúkli tipy na ideálny darček pre kávičkára.

A nebudú to hocijaké tipy. Budú to veci, ktoré sme vyskúšali a o ktorých kvalite sme presvedčení. Spomenieme firmy, ktoré je podľa nás fajn podporiť. Jednoducho také, ktoré si vašu pozornosť a vaše peniaze zaslúžia. Také, ktoré sú obohatením slovenskej kávovej scény. Tak poďme na to!

Aké sú naše tipy na darček pre kávičkára?

Kvalitná káva upražená na Slovensku

Na území Slovenskej republiky pôsobí okolo 100 pražiarní kávy. Presné číslo nepoznáme, ale je ich približne toľko. Mnohé menšie značky do toho dávajú srdce a my sme presvedčení o tom, že ich treba podporiť. Určite radšej ako „vyvážať“ peniaze kúpou produktov od reklamami pretlačených nadnárodných gigantov.

Veľmi dobré vzťahy máme napríklad s pražiarňou kávy Coffeein a kávu tejto značky určite odporúčame skúsiť. Vzájomne sme si pomohli napríklad aj s pražiarňou Casa del Caffé, ktorá ponúka výborné kávy na espresso, super chlapci vlastnia košický Doraz Café, milých ľudí sme stretli v prešovskej Epere. Dlhšie spolupracujeme so žilinskými značkami 9 Grams Coffee či Habesh Coffee, veľkú hodnotu nám vo vzájomných rozhovoroch ponúkol Valerián Hrala z Green Plantation káva, sympatický bol aj Alexander Szabó z Čiernej perly.

Vynikajúce výberové kávy ponúkajú Barista Coffee Roasters z Lučenca, ale napríklad aj Coffia s majiteľom Michalom Maliarikom či pražiareň Illimité. Rozhovory sme už urobili aj s ľuďmi z Burcoffee v Galante, Káva Magula v Piešťanoch, Cipolla Caffé v Banskej Bystrici, Caffé Oro vo Zvolene, Frišná káva v Detve či Ready After Coffee v Bošanoch.

Na výber je obrovské množstvo veľmi kvalitných značiek a pre inšpiráciu vám odporučíme zájsť napríklad do našej rubriky „pražiareň kávy“. Tých tipov je tam veľmi veľa a ďalšie budú postupne pribúdať.

Ak hľadáte lokálnu pražiareň sídliacu najbližšie k vášmu bydlisku, napíšte mi na IG @ladislavkiraly a rád vám poradím. Myslím si, že káva z domácej pražiarne je ako darček pre kávičkára vhodné riešenie.

Automatický kávovar

Keď sme budovali Blog o káve, uvažovali sme samozrejme aj o výrobcoch kávovarov, s ktorými by sme sa mohli prepojiť. Rozhadzovali sme siete a mimoriadne ochotných ľudí sme stretli v spoločnosti De’Longhi. Slovenské pôsobenie tejto značky zastrešuje česká centrála a touto cestou by sme radi pozdravili Kláru a Jakuba, s ktorými sa výborne spolupracuje.

Bolo z nich cítiť, že o kvalite svojich strojov sú absolútne presvedčení. Zapálene nám rozprávali napríklad o kvalite zabudovaných mlynčekov, ale aj o mnohých ďalších vychytávkach. Jeden zo svojich kávovarov, konkrétne De’Longhi PrimaDonna Soul ECAM nám na poslali na otestovanie a po vyše 300 urobených nápojoch sme o ňom napísali recenziu.

Viac informácií nájdete v článku De’Longhi PrimaDonna Soul ECAM: Automatický kávovar, ktorý musíte mať. Celú ponuku kávovarov De’Longhi nájdete na tomto linku.

Radi pripomíname aj zoznam najpredávanejších kávovarov De’Longhi. Určite si niečo vyberiete.

Kniha o káve

Pravdepodobne ste ani netušili, koľko kníh o káve existuje. Keď sme o nich robili špecializovaný článok s názvom „Kniha o káve, ideálny dar pre kávičkára“, ostali sme veľmi milo prekvapení. Nebudeme sa príliš rozpisovať, bolo by to zbytočné. Kliknite si na článok a niečo si vyberte. Knižka predsa vždy poteší.

Adopcia kávovníka

Peťo Szabó ako majiteľ pražiarne Coffeein dostal vynikajúci nápad. Prepojil sa s farmármi z Hondurasu a Vietnamu a bežným kávičkárom umožňuje adoptovať si kávovník. Ešte neuveriteľnejšia je skutočnosť, že dva kilogramy kávy z daného stromu fyzicky dorazia na Slovensko a budú patriť práve vám.

Z fariem budete okrem toho dostávať videí i fotografie a spoznáte život tamojších ľudí. Z Hondurasu prídu kávy spracované dvoma metódami, z Vietnamu dokonca štyrmi. Ak sa vám tento nápad pozdáva, kliknite sem: ADOPCIA KÁVOVNÍKA.

Ak to pre vás nie je to pravé orechové, kávovník si môžete zakúpiť aj k sebe domov. Maličká rastlinka vás vyjde na pár eur. Aj to by mohol byť vhodný darček pre kávičkára, čo poviete? Zaujímavé tipy nájdete v našom článku „Kávovník môžete pestovať aj doma: Držte sa týchto rád…

Magazín Standart

Slovák Michal Molčan založil časopis o káve a vytiahol ho na absolútnu svetovú špičku. Magazín Standart zbiera jedno ocenenie za druhým a už niekoľkokrát bol vyhlásený za najlepší kávový časopis na svete.

„Svetový magazín o kultúre pitia výberovej kávy,“ uvádzajú jeho autori. „Rozhovory so svetoznámymi baristami, pražiarmi a farmármi – články, príbehy, zaujímavosti. Yeah!“

Časopis Standart vychádza raz štvrťročne a objednať si ho môžete prostredníctvom jeho oficiálnej stránky standartmag.com. Tak hor sa na to.

Filter na vodu

Ku kvalitnej káve patrí aj kvalitná voda. My z Blogu o káve sme pred časom oslovili Jozefa Rybára zo stránky filtrovanie.eu. Rozhovor s ním otváral oči. Bavili sme sa o zastaraných potrubiach, rozvodoch, výmenníkoch i o chlóre. Jozef nás presvedčil o tom, že kvalitný filter je nutnosť.

„V testoch, ktoré sme vykonali a pri ktorých sme kávu zalievali filtrovanou a nefiltrovanou vodou, bol rozdiel ozaj veľký,“ uviedol. „Aj bežný človek, ktorý v danej téme vôbec nebol odborník, okamžite pocítil rozdiel. Robili sme to tak, že kávu sme namleli rovnako, využili sme rovnakú gramáž, len sme ju zaliali inou vodou. Ľudia nechceli veriť, že ide o ten istý druh kávy!“

Keďže je espresso až z 99 percent tvorené vodou, tak ju rozhodne netreba zanedbávať. A aby sme vám cestu k nej o niečo uľahčili, máme pre vás zľavový kód „blog o káve“. Využiť ho môžete pri nakupovaní cez filtrovanie.eu.

Viac informácií o potrebe filtrovania vody nájdete v článku „Filtrovanie vody: Ku kvalitnej káve patrí aj kvalitná voda„.

Sydrip

Patríte medzi fanúšikov filtrovanej kávy? Máme pre vás parádny tip na vecičku zvanú Sydrip. Ide o naváženú kávu zabalenú v špeciálnom „systéme“, ktorý si jednoducho položíte na šálku a zalejete horúcou vodou. Tá pretečie cez filter a po chvíli si ju môžete užívať.

Viac informácií o Sydripe nájdete na stránke sydrip.com. Kúpou produktu podporíte slovenského podnikateľa a slovenské pražiarne kávy, takže ide o jednoznačnú win win situáciu.

Dóza na kávu

Káva od upraženia neprestajne starne a je ideálne vypiť ju čím skôr. Kyslík ju znehodnocuje, káva zvetráva a už to nie je ono. Pri skladovaní treba myslieť na teplotu, svetlo, vlhkosť i prístup vzduchu. Teplota by sa mala blížiť k izbovej, kávu by nemalo ohrozovať žiadne svetlo a mala by byť vystavená minimálnej vlhkosti.

Na trhu sú kvalitné dózy na kávu, ktoré vám s jej uskladnením výrazne pomôžu. Odporučiť môžeme dózu značky Airscape, ktorú nájdete na eshope našich partnerov Casa del Caffé. Viac detailov sme priniesli v článku „Dóza na kávu, skvelý pomocník ako záruka čerstvosti„.

Termohrnček

Poznáte niekoho, kto si kávu často berie so sebou? Na cestu do práce, prípadne do auta? Potom máme pre vás tip na termohrnček značky Circular, ktorý je vyrobený z recyklovaných kávových pohárov. Optimálnu teplotu kávy udrží 60 až 90 minút.

Na Slovensku si ho viete zakúpiť napríklad prostredníctvom eshopu Ekonetka, ktorý otvorene podporuje ekologické a bezodpadové (zero waste) domácnosti. Tento projekt si zaslúži vašu podporu.

NitroCover

NitroCover má podobný význam ako dóza na kávu, avšak je určený pre kaviarenské prevádzky. Zariadenie z okolitého vzduchu vyrába dusík, ktorý následne chráni kávu v násypníku mlynčeka i v celom jeho systéme. Káva vďaka tomu neoxiduje, ostáva svieža, voňavá a chutná. Jednoducho čerstvá.

Zariadenie NitroCover radi propagujeme aj preto, lebo ide o slovenský patent. Viac sa o ňom dozviete v článku „NitroCover udrží kávu čerstvú, slovenský patent chcú Íri aj Taliani“. Je to možno netradičný tip na darček, ale ak máte niekoho blízkeho, kto prevádzkuje kaviareň, tak prečo nie. A ak chcete, NitroCover si pokojne môžete nainštalovať aj doma.

A sme na konci… Máte iné tipy na darček pre kávičkára? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom. Tešíme sa!

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close