Recenzie káv

Ochutnali sme Death Wish Coffee: Je to skutočne najsilnejšia káva na svete?

Od čitateľa Matúša k nám dorazil zaujímavý kávový počin. Death Wish Coffee pochádza až z ďalekých Spojených štátov amerických a pýši sa odvážnym prívlastkom. Vraj je to najsilnejšia káva na svete. Hmm, čo za týmto tvrdením skutočne stojí? Poďte si spoločne s nami preveriť tento americký smrtiaci zázrak.

Od instantky až k zrnkovej káve

Death Wish Coffee je americká pražiareň zo štátu New York. V ponuke má hneď niekoľko kávových produktov pokrývajúcich spektrum od instantnej kávy cez kávové kapsuly až po zrnkovú kávu. Vďaka Matúšovi dnes ochutnáme jeden z produktov Death Wish Coffee, konkrétne ich everyday Dark Roast. 

Death Wish Coffee - v labe Blogu o káve

Čo znamená “silná” káva?

Produkt Dark Roast sľubuje kávu najvyššej svetovej kvality praženú do dokonalosti. Tmavé praženie by malo rezultovať v chute tmavej čokolády a čerešní. Okrem toho sa značka Death Wish Coffee pýši tým, že ich káva je vraj najsilnejšia káva na svete. Čo však znamená slovo silný? Vysvetliť si ho môžete dvoma spôsobmi. Silný ako plný kofeínu a povzbudivých účinkov alebo silný ako chuťovo výrazný.

Ktoré z týchto dvoch definícií sily spĺňa Dark Roast od Death Wish Coffee? 

Obsah kofeínu je veľmi úzko spätý so zložením kávy. Kofeín je látka, ktorú rastlina produkuje zámerne. Vďaka kofeínu sa rastlina kávovníka bráni pred mnohými parazitmi a škodcami. Robusta a arabika sa líšia v jednej zásadnej veci. Arabika rastie vo vyšších nadmorských výškach, zatiaľ čo pre robustu sú prirodzenejšie oveľa nižšie polohy. Práve kvôli tomu sa musí rastlina robusty vybaviť oveľa väčším množstvom kofeínu. V nízkych nadmorských výškach žije jednoducho viac “hávede”, pred ktorou sa treba chrániť. 

Death Wish Coffee - warning - upozornenie

Keď teda hľadáte kávu “silnú” z pohľadu množstva kofeínu, mali by ste siahať po čistej robuste alebo zmesiach s vysokým obsahom zŕn tohto druhu kávovníka. Dark Roast od Death Wish Coffee neuvádza presné zloženie nikde na obale. Dočítate sa len o fair trade a organickom certifikáte, no pomer blendu budete hľadať márne. Po hlbšom pátraní na webe pražiarne zistili, že Dark Roast sa skladá z kvalitnej a silnej robusty doplnenej o delikátnu arabiku. 

To však vyvracia tvrdenie, že by sme mali v rukách držať tú najpovzbudivejšiu kávu pod slnkom. Ak nie je káva umelo obohacovaná o kofeín, čo nepredpokladáme, tak ide o šikovný marketingový ťah.

Najsilnejšia chuť na svete?

Pozor! Ostáva ešte jedna možnosť, vďaka ktorej môže byť Death Wish Coffee tá najsilnejšia káva na svete. Čo ak táto káva ukrýva najviac chutí a espresso z nej vás odpáli až niekam na Mesiac? To sa dá zistiť len a len prakticky – ochutnávkou.

Death Wish Coffee - pohľad na zrná

Ajaj, Fuu či Fíha

Úprimne, otváranie balíčka sprevádzali veľké očakávania a zvedavosť. Ale potom to prišlo. Inak veľmi pekne dizajnovo spracované balenie si na nás prichystalo skutočnú smrtiacu zbraň. Do dlane sme zvedavo vysypali zopár zrniečok kávy a ostali sme v nemom úžase. Drvivá väčšina zŕn bola polámaná a defektná. Kúsky všeho druhu a tvaru navyše niesli extrémne tmavohnedé až čierne sfarbenie. Miestnosť zaplnili vzdychy, odfúknutia a citoslovcia typu: “Ajaj” “Fuu” či “Fíha”. Ak sledujete naše pravidelné kávové recenzie, praženie kávy Dark Roast od Death Wish Coffee by sa najviac približovalo legendárnemu Dark Roast-u od firmy Starbucks.

Death Wish Coffee - detailný pohľad na zrná

“Doppio zabijak”

Tmavému praženiu zodpovedala aj aróma kávy. Silnú a prenikavú arómu by sme najradšej pomenovali oveľa expresívnejšie, ale slovo smrad v spojení s kávou nepoužívame vôbec radi. Po ovoňaní nám ostal už len jeden, posledný, krôčik testu – ochutnávka. 

najsilnejšia káva na svete - Death Wish Coffee - zrná

Kávu sa nám vôbec nechcelo sypať do nového elektrického mlynčeka značky Mahlkönig, preto sme ju pomleli ručne na Comandante. Mletie šlo ľahúčko aj napriek jemnému nastaveniu hrúbky. Kávu sme nasypali do páky a pripravili dvojité espresso. Doppio vyzeralo skutočne desivo. Tmavá crema a olejovitý vzhľad akoby kričali: “Zabijem ťa!”. Asi preto to pomenovanie Death Wish Coffee. 

Death Wish Coffee - sypanie zŕn do mlynčeka Comandante

Aj napriek tomu sme sa napili. Po prvom glgu sa nám aj napriek pocitu beznádeje a potreby utiecť v hlave zjavila jedna jasná myšlienka. “Tak toto je aj na nás silná káva,” povedali sme si. Výraznejšiu horkosť sme zažili snáď len pri Dark Roast-e od Starbucks či niektorých liekoch proti kašľu. 

Death Wish Coffee - utampovaná káva v páke

Toto je fakt sila

Vďaka tejto chuťovej smršti Dark Roast od Death Wish Coffee skutočne spĺňa aspoň jednu z definícií sily kávy. Nemôžeme povedať, že ide o “najsilnejšiu” kávu, ktorú sme kedy ochutnali. Rozhodne však patrí medzi kávy, pri ktorých si poviete: “Tak toto je fakt sila!”. Bohužiaľ v negatívnom slova zmysle. 

Avšak, je dôležité poznamenať, že sme hodnotili len jeden produkt tejto firmy. Ostatné produkty nechceme zhadzovať ani očierňovať. Stretol sa niekto z vás s inými kávami tejto značky? Dajte nám vedieť, aké máte skúsenosti. 

Keď chcete ostať verní slovenským produktom, pozrite si zľavové kódy do slovenských pražiarní kávy.

Death Wish Coffee - najsilnejšia káva na svete - nazdravie
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Jeden komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close