Poď ochutnať slovenskú pražiareň

Degustačný set Kávoholik Chute sveta: Parádna jazda pre milovníkov espressa

Chcete zistiť, čo všetko v sebe ukrýva káva? Kávoholik ponúka výbornú možnosť, ako ochutnať až osem káv skvelej kvality. Degustačný set Kávoholik Chute sveta je určený hlavne pre majiteľov pákových espresso kávovarov a automatických kávovarov, ale potenciál káv, ktoré sa v ňom nachádzajú, odhalíte aj v tom prípade, keď holdujete koťogu či french pressu. My sme ich všetky ochutnali a ostali sme mimoriadne pozitívne prekvapení.

Náš tip: na eshope kavoholik.sk môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10.

Osem krajín pôvodu, osem rôznych chutí

Všetky kávy z tohto degustačného setu predstavujú kvalitné arabiky. Navyše, každá z nich pochádza z úplne inej producentskej krajiny. Stretnete sa tak so zrnkami z Mexika, Kene, či dokonca Ugandy. Ako možno viete, podmienky, v ktorých káva vyrastá, majú priamy vplyv na to, ako bude chutiť. Odlišnosti v chutiach však pocítite len v tom prípade, keď je káva správne napražená. Príliš tmavé praženie potláča všetky prirodzené chute kávovníkového zrna, sterilizuje ho a unifikuje. A to predsa nechcete. 

degustačný set Kávoholik Chute sveta - pohľad na všetky kávy

Skvelý espresso roast

V prípade pražiarne Kávoholik sa spálenej kávy báť nemusíte. Každá jedna z ôsmich arabík v tomto sete je napražená bravúrne. Profil praženia káv je nastavený tak, aby kávy neboli prisvetlé ani pritmavé. Ich espresso roast je pekne rozvinutý, vďaka čomu by váš stroj nemal mať problémy so správnou extrakciou. Vo všetkých kávach môžete očakávať úžasný balans medzi aciditou, sladkosťou a horkosťou. 

Osem arabík, osem krajín, osemdesiat gramov

Degustačné sety zamerané na espresso môžu mať jednu malú nevýhodu. Nastavenie správneho receptu si často vyžiada niekoľko neúspešných pokusov, pri ktorých prídete o veľké množstvo kávy. Dvadsať či štyridsať gramov tak nemusí ani zďaleka stačiť na to, aby ste zistili, či vám káva chutí. Aj práve preto majú jednotlivé vzorky z degustačného balíčka Chute sveta až 80 gramov. To vám postačí na niekoľko nepodarených a snáď na čo najviac vydarených espress. A predsa, keď vám niektorá z káv sadne, nikto vám nebude brániť doobjednať si z nej väčšie množstvo.

degustačný set Kávoholik chute sveta - príprava espressa

Dosť bolo kecov, poďte s nami ochutnať všetkých osem vzoriek.

Mexiko

Ako prvé sa v mlynčeku ocitli odrody Red a Yellow Catuai z regiónu Jaltenango v Mexiku. Kávovníky vyrástli v nadmorskej výške 1 100 metrov nad morom a vyprodukovali kávu, ktorá si vyslúžila cuppingové skóre 82. V jej chuti prevažujú sladké tóny orechov pripomínajúce mandle a lieskové oriešky. Orieškovú sladkosť na jazyku vystrieda karamel, ktorý dominuje dochuti kávy. Spoza sladkosti sa na vašom jazyku vynorí aj veľmi jemná štipka citrusovej acidity, ktorá sa však pomerne rýchlo vytratí. Po Mexiku by ste mali siahnuť v tom prípade, keď preferujete sladkosť pred aciditou a chcete sa vyhnúť prílišnej horkosti. 

degustačný set Kávoholik Chute sveta - Mexiko - espresso a zrná

Peru

Z Mexika sa presunieme o niekoľko tisíc kilometrov nižšie na juh, konkrétne do Peru. Z Peru vám pražiareň Kávoholik priniesla čistú odrodu Catuai, ktorú farmári vypestovali v nadmorskej výške 1 200 až 1 800 metrov nad morom. Káva z regiónu Lonya Grande je ohodnotená na 83,5 SCA bodov. To sa odráža na jej komplexnosti a zaujímavosti chutí. Na rozdiel od Mexika v nej nájdete viac ovocnosti i florálnosti. Ovocie, ktoré vám táto káva prinesie, je na vrchole zrelosti. Dominuje v ňom sladkosť a jemná acidita. V káve nájdete broskyne, marhule a tropické ovocie. To všetko dopĺňa nenápadná florálnosť, ktorá dotvára komplexnosť tohto lotu. Peru určite vyskúšajte ako čisté espresso alebo lungo. Káva vám ponúkne svieže chute, ktoré by mlieko zbytočne zakrylo.

Náš tip: na eshope kavoholik.sk môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10.

degustačný set Chute sveta od Kávoholika - Peru

Guatemala

Zo stredoamerického guatemalského regiónu Huehuetenango prichádzajú priamo do vášho kávovaru zrnká ohodnotené na 84,5 SCA bodov. Obsah balíčka sa skladá z odrôd Typica, Bourbon, Caturra a Catuai. Tie vypestovali a ručne zozbierali farmári v nadmorskej výške 1 350 až 1 900 metrov nad morom. Káva má krásne hutnú štruktúru, ktorá svojim telom pripomína hustý sirup. Okrem toho je plná vysokopercentnej čokolády a trstinového cukru. Sladkosť dotvára a obzvláštňuje acidita bobuľového ovocia. Guatemala vynikne tak vo forme espressa, ako aj v mliečnych nápojoch.

degustačný set Kávoholik Chute sveta - Guatemala

Keňa

Kenské kávy sú povestné svojou výraznou ovocnosťou a inak tomu nie je ani v tomto prípade. Odrody SL28 a SL34 vypestovali farmári z regiónu Nyeri v nadmorskej výške 1 600 až 2 000 metrov nad morom. Káva získala cuppingové skóre 82 a s ním ponúka veľkú dávku acidity a ovocia. Ovocie je zastúpené vo forme čiernych ríbezlí a černíc. Kenský charakter dotvára veľmi jemný paradajkový podtón. Áno, paradajky sa v kávach z Kene vyskytujú pomerne často. Pre mnohých ľudí je tento vnem príjemný a rozhodne by ste si ho nemali nechať ujsť. Keňa chutí skvelo hlavne vo forme čistého espressa.

degustačný set Kávoholik Chute sveta - Keňa - zrná

Etiópia

Kávy z krajiny, z ktorej s najväčšou pravdepodobnosťou pochádza samotná káva, sú veľmi dobrým mostíkom k výberovej káve najvyššej kvality. Etiópske kávy sú často jemné, príjemne ovocné a kvetinové. Tento lot pochádza z regiónu Sidamo a z nadmorskej výšky 1 800 až 2 000 metrov. Tu farmári vypestovali klasický mix etiópskych odrôd zvaný Heirloom, ktorý bol ohodnotený na 83 SCA bodov. Acidita kávy je citrusová, pripomína limetku a bergamot. Sladkú zložku tvoria pražené oriešky a v dochuti nájdete aj príjemnú kvetinovosť. Určite vyskúšajte ako čisté espresso či lungo alebo kvetinovo-ovocný flat white.

degustačný set Chute sveta od Kávoholika - Etiópia - zrná

Uganda

Káva z Ugandy uzatvára africkú zostavu tohto degustačného boxu. Skladá sa z dvoch odrôd, konkrétne odrody SL14 a SL24. Táto 82-bodová káva vyrástla v nadmorskej výške 1 300 až 2 000 metrov nad morom v regióne Bugisu. Espresso z nej má stredne ťažké, smotanové telo a je plné chutí. Chute pôsobia už na prvý dojem výrazne a ťažšie. Gro chuti tvoria drevité a korenisté tóny, ktoré dopĺňa ovocnosť bobuľových plodov a štipka kvetín. Táto káva vynikajúco ladí s mliekom. Cappuccino z nej je príjemne sladké, doplnené o aciditu broskyňového jogurtu. 

degustačný set Chute sveta od Kávoholika - Uganda - zrná

Nikaragua

Káva z Nikaraguy vás prenesie naspäť do Ameriky. V regióne Matagalpa farmári vypestovali 83-bodovú kávu zloženú z odrôd Caturra a Yellow Catuai. Prírodné podmienky a práca farmárov mali za výsledok kávu plnú sladkej čokolády a lieskových orieškov. S čokoládou krásne ladí acidita červeného pomaranča a horkosť pomarančovej kôry. Káva má stredné telo a dlhotrvajúcu kakaovú dochuť. Baviť vás bude určite tak vo forme espressa, ako aj vo forme mliečneho nápoja.

degustačný set Chute sveta od Kávoholika - Nikaragua - zrná

Salvádor

Najvyšším cuppingovým skóre z celého setu disponuje káva vypestovaná v Salvádore. Čistá odroda Bourbon z nadmorskej výšky 1 300 až 1 500 metrov si vyslúžila 85,25 SCA bodov. Ako čerešnička na záver celej tejto chuťovej jazdy vám Salvádor sprostredkuje komplexný chuťový zážitok. Ovocná zložka je zastúpená lesnými jahodami, sladkosť sušeným ovocím a horkosť praženými lieskovými orieškami. Všetky tieto vnemy sa na jazyku striedajú a navzájom dopĺňajú, vďaka čomu zažijete doslova symfóniu chutí. Tá sa najlepšie prejaví bez mlieka, ale káva vás nesklame ani v tom prípade, ak ste fanúšikom mliečnych nápojov.

degustačný set Kávoholik Chute sveta - Salvádor - zrná

Cesta k špičke kávového sveta

Naše prvé dojmy z celého degustačného boxu od pražiarne Kávoholik boli veľmi pozitívne. V poriadku je navyše aj cena, pretože 22,20 € (v okamihu publikovania tohto článku) za takúto explóziu rôznorodosti je neodolateľná ponuka. Po uplatnení zľavového kódu BLOGOKAVE10 sa navyše dostanete pod 20 €.

Kávoholik predviedol extrémne dobrú robotu a napražil kvalitné zrno tak, aby sedelo širšej skupine ľudí. Aj napriek tomu však v každej káve vo veľkej miere nájdete charakteristické chute. Tie sú následkom podmienok, v ktorých káva rástla a práce, ktorú farmári odviedli. 

degustačný set Kávoholik Chute sveta - Mexiko - namletá káva v páke

Degustačný set Chute sveta môže byť skvelým pomocníkom, pomocou ktorého ochutnáte pestrú paletu chuťových prvkov a zároveň sa priblížite k svetu tej najlepšej výberovej kávy. Medzi jednotlivými vzorkami si určite nájdete tú, ktorá vám najviac sadne. Od tejto voľby sa následne môžete posúvať ďalej a objavovať rozsiahly a fascinujúci svet tých najlepších káv, ktoré existujú a sú dostupné.

Náš tip: na eshope kavoholik.sk môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10.

degustačný set Kávoholik Chute sveta - Mexiko - namletá káva v páke
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close