Kávovary

De’Longhi Eletta Explore: Novinka ponúka vyše 50 nápojov i cold brew

Výrobca kávovarov De’Longhi na náš trh priniesol novinku zvanú Eletta Explore. Plnoautomatické kávovary nabité modernými technológiami okrem kvalitnej kávy lákajú desiatkami rôznych kávových nápojov. Modely ECAM450.65 a ECAM450.86 ich ponúkajú viac ako 50, model ECAM450.55 viac ako tridsať.

Do redakcie Blogu o káve nám dorazil model Eletta Explore ECAM450.65.G, ktorý sme mohli otestovať okamžite pri uvedení na náš trh. Rozhodli sme sa, že to spravíme takto. Základnú a všeobecnú recenziu s popísaním hlavných vlastností urobím ja (@ladislavkiraly), profesionálnu, odbornú a praktickými informáciami nabitú recenziu následne barista Filip Lörinc (@chlorofilip). Ten vám prinesie recepty a návody, ako z kávovaru dostať tú najlepšiu možnú kávu.

Eletta Explore ECAM450.65 je plnoautomatický kávovar s cenou pohybujúcou sa okolo 1 000€. Čo všetko ma na ňom zaujalo?

kávovar DeLonghi Eletta Explore
Eletta Explore krátko po prvom zapnutí.

Viac ako 50 nápojov

Ako prvú som si všimol gigantickú ponuku rôznych nápojov. Pred približne rokom sme od De’Longhi mali plnoautomatický kávovar PrimaDonna Soul, ktorý ponúkal 21 nápojov, ale tento ich má ešte omnoho viac. Rozlúštenie otázky „Ako je to možné?“ je pomerne jednoduché: Eletta Explore totiž okrem horúcich kávových nápojov pripravuje aj studené a ono sa to potom nazbiera.

Medzi klasickými horúcimi nápojmi nájdete espresso, ale aj položky označené ako káva, long, doppio+ a karafa kávy, ktoré sa odlišujú spôsobom extrakcie, množstvom vody či pomerom kávy a vody. Pri jednotlivých nápojoch si môžete navoliť štyri objemové stupne veľkosti a päť stupňov intenzity, čo je vlastne množstvo použitej kávy. Takto v podstate len samotné espresso ponúka dvadsať variácií. A to viete použiť aj tlačidlo MY, pomocou ktorého si môžete nastaviť akúkoľvek veľkosť nápoja – nemusíte sa teda držať tých predvolených.

Keď k horúcim nápojom pridáte mlieko, viete vykúzliť klasiky ako cappuccino, latte macchiato, caffe latte, flat white, cortado, espresso macchiato a ďalšie drinky. Samozrejme v rôznych veľkostiach.

Eletta Explore - produktová fotka

Studené nápoje a cold brew*

K tomuto všetkému následne treba prirátať studené kávové nápoje, ktoré sa extrahujú inak ako horúce. Napomáha tomu technológia označená ako Cold Extraction Technology. Káva je vďaka nej pripravená na najnižší možný tepelný stupeň a studené sú primárne vďaka ľadu. 

Pri cold brew voda na rozdiel od studených nápojov vôbec nepreteká termoblokom, ale obchádza ho. Káva sa extrahuje pri izbovej teplote vody nachádzajúcej sa v nádržke. Eletta Explore zrná pri tomto spôsobe prípravy pomelie, utlačí a dávku kávy pri veľmi nízkom tlaku zmieša s vodou izbovej teploty. To znamená, že po odčerpaní zo zásobníka vodu nijako neohrieva. 

Plnoautomatický kávovar vás vyzve k tomu, aby ste do pohára najskôr vložili niekoľko kociek ľadu. V záujme toho, aby ste si ich vedeli namraziť, je súčasťou výbavy stroja aj praktická mriežka na ľad, konkrétne na dvadsať kociek. A nie, cold brew sa nepripravuje celú noc, prípadne 24 hodín, ako býva často zvykom, ale stroj extrakciu realizuje za menej ako päť minút.

*cold brew nápoje ponúkajú modely ECAM450.65 a ECAM450.86. Modely ECAM450.55 cold brew nerobia.

Eletta Explore - začnite pridaním štyroch kociek ľadu
Takto s vami Eletta Explore komunikuje. Pred prípravou cold brew si vyžiada štyri kocky ľadu.

Medzi studenými a cold brew kávovými nápojmi nájdete napríklad ľadové americano, ľadovú kávu, ľadové espresso, cold brew či cold brew to mix a analogicky aj mliečne alternatívy ako ľadové cappuccino, ľadové latte macchiato, ľadové caffe latte, ľadové flat white, ale aj cold brew cappuccino či cold brew latte.

Aj pri týchto nápojoch si viete navoliť veľkosť. Väčšinu studených drinkov ponúka Eletta Explore vo veľkostiach S, M a L, studené espresso len S a M, pri cold brew sú okrem toho k dispozícii napríklad aj dva stupne intenzity. Vyskúšate si to a prídete na to, čo vám najviac vyhovuje. Ak vám nesadne ani jedna z ponúkaných veľkostí, pomocou tlačidla MY si nastavíte vlastnú.

kávové nápoje vyprodukované na Eletta Explore
Aj takéto nápoje vykúzlite s plnoautomatickými kávovarmi De’Longhi Eletta Explore.

Eletta Explore a exkluzívne technológie

De’Longhi je najväčším výrobcom automatických kávovarov na svete. Spoločnosť investuje nemalé prostriedky do vývoja a vďaka tomu sa potom môžeme tešiť z využívania exkluzívnych technológií. Ani pri tomto stroji o nich nie je núdza.

Eletta Explore disponuje napríklad technológiami LatteCrema Hot and Cool, ktoré nápojom automaticky dodávajú kvalitnú penu so správnou teplotou. Technológia LatteCrema Hot mieša paru, vzduch a mlieko tak, aby automaticky dodávala krémovú teplú mliečnu penu. Technológia LatteCrema Cool zasa dokonale zvýrazňuje sladké tóny mlieka a zároveň ho udržiava v chlade. Obe karafy sú vybavené systémom automatického čistenia a všetky ich komponenty je možné umývať aj v umývačke riadu. De’Longhi chcelo urobiť všetko pre to, aby bolo čistenie príslušenstva jednoduché a aby sme hygienu zvládali ľavou zadnou. Myslím, že sa to podarilo.

Spomenúť musím aj technológiu Bean Adapt, vďaka ktorej kávovar prispôsobí svoje nastavenia danému typu kávovníkových zŕn. Pri akýchkoľvek zrnách zabezpečí ideálnu extrakciu kávy, čo je veľmi fajn. Pri pákovom kávovare som po nasadení novej kávy niekoľko prvých šálok mnohokrát pokazil, preextrahoval alebo podextrahoval, tento automat však vždy pripraví dobrý nápoj.

Eletta Explore od De'Longhi

Pekný displej, jednoduchosť a personalizácia

Eletta Explore disponuje dotykovým displejom, na ktorom sa prehľadne v rade zobrazujú všetky ponúkané nápoje. Stačí potiahnuť prstom a nájsť si ten želaný. Kávovar ponúka aj možnosť vybrať si len teplé alebo len studené nápoje, čo je podľa mňa veľmi fajn.

Poteší aj komunikácia zo strany stroja. Po prvom zapnutí vám na výber ponúka aj jazyk slovenčina a potom je všetko absolútne jednoduché. Kávovar vždy o všetkom informuje. Píše napríklad aj veci ako „musím vykonať preplachovanie horúcou vodou“, „dajte mi sekundu, musím sa zohriať“, „vaše espresso je pripravené – pamätajte si, kto vám ho pripravil“, prípadne vám pred prípravou cold brew napíše „začnite pridaním štyroch kociek ľadu“. Viac však nebudem prezrádzať, prišli by ste totiž o časť zážitku.

Zaujala ma aj možnosť personalizácie. Kávovar ponúka štyri užívateľské profily, pričom na pomenovanie každého z nich viete využiť desať znakov. My sme si urobili dva: Lacko a Janka. Ale možno by sme aj ročnému Alanovi mohli spraviť profil na personifikovanú prípravu mlieka alebo čaju. Ešte si to premyslím.

Inak je fajn, že na mojom profile môže byť espresso veľkosti 1/4 a intenzita 4/5, u Janky môže byť všetko úplne inak. Pokojne si môže dopriať aj veľké presko s veľkosťou 4/4 a intenzitou 1/5. Podľa mňa sa však trochu obáva mojej reakcie, takže to asi nespraví.

Kávovar je okrem toho napojiteľný na Wi-Fi a možno ho ovládať aj prostredníctvom mobilnej aplikácie Coffee Link.

mliečny kávový nápoj z Eletta Explore
Eletta Explore urobí aj takéto ľadové caffe latte.

Ďalšie zaujímavosti o Eletta Explore

Pri kávovare Eletta Explore ma zaujala aj jedna netradičná vychytávka spojená s funkciou TO-GO, vďaka ktorej si kávu pripravíte aj do vysokého termopohára. Odkvapkávaciu misku v tomto prípade vyklopíte dohora a pod dýzou tak vznikne dodatočný priestor.

Mňa osobne potešilo aj to, že nádrž s vodou sa do stroja vkladá spredu. Viem, že toto nie je žiadna novinka ani vychytávka, ale vzhľadom na dispozície našej kuchyne a miesto, kde máme kávovar umiestnený, mi nádržka umiestnená vzadu veľmi nevyhovuje. De’Longhi La Specialista Maestro ju mal vzadu, Eletta Explore ju má na pravej strane a vkladá sa spredu.

Na záver vám môžem povedať ešte to, že bežný človek bude s kvalitou ponúkanej kávy určite spokojný. Jasne, profíci potrebujú páky, ktoré im ponúkajú viac možností, ale väčšina bežných ľudí a radových konzumentov sa s nimi zvykne – možno zbytočne – natrápiť. Tento plnoautomatický kávovar urobí za pomoci moderných technológií všetko za vás a v šálke vám skončí veľmi príjemný a chutný nápoj.

O tomto vám viac prezradíme v detailnej recenzii, ktorú pre vás pripraví barista @chlorofilip. Uverejníme ju na prelome apríla a mája.

espresso tonic z Eletta Explore
S Eletta Explore si pripravíte kvalitné espresso, ktoré môže tvoriť základ takéhoto espresso tonicu.
Značky
Zobraz viac

Podobné články

2 Comments

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close