Kávovary

De’Longhi Rivelia: Vyskúšali sme nový kávovar s vymeniteľným násypníkom

Rozhodli ste sa kúpiť si automatický kávovar, no všetky sa vám zdajú byť veľmi podobné? Líder medzi kávovarmi do domácností, spoločnosť De’Longhi, uvádza na slovenský trh novinku, ktorá môže všetko zmeniť. Plnoautomatický kávovar De’Longhi Rivelia prináša čerstvý vzduch v podobe moderného dizajnu, malých rozmerov a jednej obrovskej vychytávky, ktorú si určite obľúbite: vymeniteľného zásobníka na kávu.

De’Longhi Rivelia: Iná už na prvý pohľad

Ako prvý vám do očí udrie dizajn tohto kávovaru. Už na prvý pohľad sa výrazne líši od ostatných modelov dostupných na trhu. Kompaktné rozmery a hranatý minimalistický vzhľad si určite získa svojich fanúšikov. 

De’Longhi Rivelia je menší a užší kávovar ako väčšina automatov dostupných na trhu. Vďaka tomu nezaberie príliš veľa miesta, čo oceníte hlavne v tom prípade, keď je vaša kuchynská linka menšia. 

Ani napriek malým rozmerom však De’Longhi Rivelia nepôsobí ako nejaká hračka. Má svoju váhu a materiály, z ktorých je vyrobená, vytvárajú dojem robustnosti a kvality. Jej telo je vyrobené z tvrdého plastu s matným povrchom. Práve vďaka matnému povrchu na nej nebudete zanechávať neestetické odtlačky prstov alebo šmuhy. 

Lesklé časti nájdete len v prednej časti kávovaru, na vrchnej stene a odkvapkávacej miske. 

plnoautomatický kávovar DeLonghi Rivelia

Kvalitné telo a dostatočná kapacita

Z hranatého tela kávovaru zboku vystupuje zásobník na vodu, ktorý má kapacitu až 1,4 litra. To vám postačí na niekoľko dní prevádzky a vy tak nebudete musieť vymienať vodu príliš často. Prístup k zásobníku vody pritom azda ani nemôže byť jednoduchší. Naplniť ho môžete priamym naliatím vody alebo vytiahnutím zásobníka, napustením a následným vrátením na jeho miesto. 

V prednej časti kávovaru nájdete polohovateľný výpust kávovaru. Vďaka tomu sa pod neho pomestia rôzne typy pohárov a šálok. Hneď vedľa neho má svoje miesto napeňovací systém Latte Crema Hot alebo manuálna napeňovacia tryska. Obe slúžia na prípravu mliečnych nápojov.

DeLonghi Rivelia - nádržka na vodu

Dotykový displej a jeho funkcie

Vrchná stena kávovaru skrýva dve najzaujímavejšie súčasti De’Longhi Rivelia. Prvou je dotykový displej so štvoricou dotykových tlačidiel, ktoré reagujú veľmi rýchlo a intuitívne. Práve pomocou nich si budete s vašim kávovarom vymieňať informácie o vašich preferenciách a kávových potrebách. 

Ovládacie menu De’Longhi Rivelia je, ako ste už pri značke De’Longhi zvyknutí, veľmi prehľadné, farebné a intuitívne. Najnovšie modely kávovarov od De’Longhi vám navyše poskytnú možnosť vytvorenia osobných profilov. Ani pri De’Longhi Rivelia tomu nie je inak. 

DeLonghi Rivelia - pohľad na displej

Osobné profily – skvelé pre rodiny či kancelárie

Kávovar vám dá možnosť vytvorenia štyroch osobných profilov, ktoré oceníte hlavne v tom prípade, keď bude slúžiť viacerým členom domácnosti. V osobných profiloch si jednotliví členovia domácnosti môžu upravovať recepty prípravy nápojov podľa svojich preferencií. 

Okrem samotného dotykového displeja sa do nastavenia osobných profilov dostanete aj cez samostatne pridelené tlačidlo nachádzajúce sa na ľavej strane od displeja. 

Zvyšné tlačidlá slúžia pre zapnutie a vypnutie kávovaru a pre jednoduchú orientáciu medzi mliečnymi a nemliečnymi nápojmi. Ku všetkým ostatným voľbám a nastaveniam sa dostanete jednoducho skrze dotykový displej. 

Azda jedinou nevýhodou displeja De’Longhi Rivelia je jeho umiestnenie. Je polohovaný vo vodorovnej rovine na vrchnej stene kávovaru, kvôli čomu sa naň musíte pozerať zvrchu. To môže spôsobiť komplikácie hlavne v stiesnených priestoroch, prípadne sa takto môžu potrápiť nižšie osoby.

DeLonghi Rivelia - displej

Bean Switch: Vymeniteľný násypník, ktorý zmení svet automatov

Druhou zaujímavosťou lokalizovanou na vrchnej stene De’Longhi Rivelia je vychytávka, ktorá zmení svet automatických kávovarov. Mali ste niekedy potrebu vyskúšať novú kávu, ale v zásobníku automatického kávovaru bolo nasypané ešte množstvo inej kávy? Alebo by ste chceli piť inú kávu ako ostatní členovia domácnosti? Prípadne vo večerných hodinách túžite po bezkofeínovej káve, ale  ráno by ste si dopriali klasickú kávu s kofeínom? 

S De’Longhi Rivelia už tieto situácie nespôsobia problém. Rivelia totiž prináša jedinečný a inovatívny spôsob striedania rôznych typov káv bez potreby dvoch vstavaných zásobníkov či zložitého presypávania. V balení De’Longhi Rivelia nájdete dva vymeniteľné 250-gramové zásobníky na kávu reprezentujúce systém Bean Switch. Každý z nich môžete naplniť úplne iným typom kávy a následne ich striedať podľa chuti. Zásobník vyberiete jednoduchým pohybom a následne nasadíte ten druhý s odlišnou kávou. Jednoduché však? 

vymeniteľné násypníky na kávu - DeLonghi Rivelia

Takéto šikovné a jednoduché riešenie vám otvorí úplne nové možnosti a vy sa už nebudete musieť dohadovať o tom, ktorú kávu kúpite, a ktorú nasypete do kávovaru. De’Longhi navyše ponúka možnosť dokúpenia ďalších zásobníkov pre tých z vás, ktorým dva nestačia. Ktovie, možno si čoskoro vybudujete malý domáci espresso bar s niekoľkými zásobníkmi pripravenými na použitie. Vaše kávové možnosti a chúťky tak nebudú poznať žiadne hranice.

Náš tip: Nezabúdajte na to, že každá káva si bude vyžadovať iné nastavenie parametrov prípravy tak, aby ste z nej vytiahli jej plný potenciál. Hrúbku mletia, nastavenie vstupnej a výstupnej dávky si môžete jednoducho poznačiť na nalepovací štítok a prideliť ku každému zásobníku na kávu. Alebo môžete využiť technológiu Bean Adapt, ktorá vám pomôže s nastavením receptu, a ten si následne zapamätá. 

DeLonghi Rivelia - informácia na displeji
Pri výmene násypníka sa vás kávovar opýta na to, čo so zvyšnými zrnami, ktoré už prepadli do mlynčeka. Buď sa z nich dá spraviť nápoj (užívateľ musí akceptovať, že môže byť pripravený aj z malého množstva gramov), prípadne zrná možno vymlieť do odpadu.

De’Longhi Rivelia ponúka dve možnosti napeňovania

De’Longhi Rivelia si môžete zakúpiť v dvoch odlišných verziách, ktoré sa navzájom líšia v jedinej vlastnosti: v spôsobe napeňovania mlieka. Ak mlieko najradšej napeňujete manuálne, vystačíte si s lacnejšou verziou vybavenou manuálnou parnou tryskou. Pre väčšie pohodlie a úplnú automatizáciu prípravy mliečnych nápojov by ste mali siahnuť po modeli s automatickým napeňovacím systémom LatteCrema Hot. 

Technológia Latte Crema Hot sa postará o vytvorenie vysokokvalitnej mliečnej peny. Tá bude obsahovať len malé bublinky vzduchu a jej konzistencia bude rovnomerná v jej celom objeme. Systém LatteCrema Hot vám navyše poskytne tri rozdielne nastavenia hustoty peny, vďaka čomu budete schopní každý nápoj upraviť presne podľa vašich predstáv. 

O manuálnu trysku, ale aj automatický systém napeňovania, by ste sa však mali poriadne starať. Po každej príprave mliečneho nápoja ich dôkladne premyte a vyčistite. V káve predsa nechcete cítiť nepríjemné chute a vône skazeného mlieka. Údržba oboch systémov a prístup k jednotlivým súčiastka, to všetko je jednoduché a rýchle. Tak na nich nezabúdajte.

DeLonghi Rivelia - automatické napeňovanie mlieka

Množstvo nápojov v prehľadnom menu

Ako ste už možno vytušili, De’Longhi Rivelia je schopná prípravy množstva nápojov. Okrem rôznych káv, ktoré môžete testovať vďaka technológii Bean Switch, si vychutnáte širokú škálu kávových drinkov. Tie sú v ovládacom menu rozdelené prehľadne do dvoch kategórií. 

Z nemliečnych nápojov si za pomoci De’Longhi Rivelia pripravíte espresso, espresso lungo, kávu, long (dlhá čierna káva) a americano. Medzi mliečnymi nápojmi nájdete všetky kávové klasiky ako cappuccino, latte macchiato, caffelatte, flat white, cortado, espresso macchiato a nekávové horúce mlieko, ktoré poteší hlavne menších členov domácnosti. 

Prípravou každého nápoja vás De’Longhi Rivelia do detailov sprevádza skrze dotykový displej. Odporučí vám nastavenie a upozorní na potrebu doplnenia mlieka či kávy. Prípravu tak zvládnete aj bez akýchkoľvek skúseností či znalostí o káve. Pomocou niekoľkých klikov sa vám v šálke ocitne akýkoľvek nápoj presne podľa vašich predstáv.

DeLonghi Rivelia - príprava cappuccina

Kvalitné espresso

Ako chutí espresso z plnoautomatického kávovaru De’Longhi Rivelia? My sme pomocou kávovaru pripravovali niekoľko rôznych typov káv od moderných svetlo pražených zŕn až po tie tmavšie. Kávovar si s každou z nich poradil veľmi dobre. Pomocou správnych nastavení sa De’Longhi Rivelia statočne popasuje aj so svetlými výberovými kávami. 

Prípravu espressa môžete ovplyvniť niekoľkými dôležitými parametrami. V hornej časti kávovaru nájdete mlynček s nastaviteľným mletím. De’Longhi Rivelia vám ponúkne sedem stupňov hrúbky mletia, každý s jedným medzistupňom. Hrúbka mletia najviac ovplyvní výslednú extrakciu a chuť kávy. Preto sa nebojte s ňou hrať a nastavenia meniť. 

Následne môžete chuť espressa doladiť pomocou upravenia vstupnej dávky kávy a výstupného množstva nápoja. Tieto parametre upravíte jednoducho, pred prípravou nápoja pomocou displeja. Ak sa chcete venovať nastaveniu receptu do väčšej hĺbky, v spolupráci s De’Longhi sme si pre vás pripravili návod, ako pomocou automatického kávovaru pripraviť to najlepšie espresso.

DeLonghi Rivelia - espresso

Bean Adapt – pomoc pri vyladení chutí a uložení receptov

De’Longhi ponúka aj malú pomôcku spojenú s nastavovaním receptov pre jednotlivé kávy. Jedná sa o technológiu Bean Adapt, ktorá je obsiahnutá aj v systéme kávovaru De’Longhi Rivelia. Funkciu Bean Adapt aktivujete pomocou ikony s logom pripomínajúcim zrnko kávy. Bean Adapt vám položí niekoľko otázok týkajúcich sa vášho kávového zrna a nastavenia kávovaru. Následne vám kávu pripraví a prevedie vás skúškou jej chutí. Na základe vašich odpovedí vám poradí, ktoré nastavenia by ste mali zmeniť tak, aby ste dosiahli čo najvybalansovanejšie chute. 

Po úspešnom nastavení receptu si kávovar nastavenia zapamätá a vy si takýmto spôsobom môžete uložiť recepty až pre šesť rôznych káv. Každej z nich jednoducho priradíte jej meno, a keď siahnete po zásobníku s danou kávou, kávovar vám pomôže s jej receptom. 

Táto funkcia je skvelou pomôckou pre začiatočníkov ale aj pre pokročilých majiteľov kávovarov. Pomôže vám vyladiť chute a recepty uložiť bez toho, aby ste si ich museli pamätať alebo manuálne zapísať.

DeLonghi Rivelia - produktová fotografia

Dôležitosť údržby

Na to aby De’Longhi Rivelia udržiavala stálu kvalitu prípravy kávy a vydržala čo najdlhšie bez poruchy, by ste sa mali o ňu vzorne starať. Displej kávovaru vás bude pravidelne upozorňovať na niektoré úkony, ktorým sa nevyhnete. 

Vysypanie použitého kávového odpadu, vyliatie odkvapkávacej misky či odvápnenie by ste mali mať na pamäti, avšak De’Longhi Rivelia upozorní aj tých najväčších lajdákov. Okrem týchto úkonov sa nezabudnite starať aj o sparovaciu jednotku, ktorá je srdcom kávovaru a mliečne systémy, ktoré sú náchylné na tvorbu choroboplodných zárodkov. Udržanie kvality zdravia kávovaru a zdravia vás priamo závisí na vašej starostlivosti o jeho jednotlivé súčiastky. 

Ako často by ste sa im mali venovať? Pripravili sme si pre vás prehľadný zoznam.

1. Čistenie podľa potreby 

  Utieranie povrchov, vysypávanie kávového odpadu a vylievanie odkvapkávacej misky. Zabránite tým zbytočnému opotrebovaniu materiálov kávovaru a tvorbe plesní, ktoré vplývajú na chuť kávy a vaše zdravie.

  2. Čistenie po každom použití

   Všetky súčiastky, ktoré prichádzajú do priameho styku s mliekom a mliečnou penou, by ste mali čistiť po každom použití. Ak si vyberiete model s manuálnou parnou tryskou, zakaždým ju prefúknite, prepláchnite a utrite dočista. Automatický systém LatteCrema Hot zakaždým prepláchnite pomocou funkcie “clean”. Takto prečistený systém skladujte v chladničke maximálne po dobu jedného dňa. Avšak minimálne raz za dva dni mu doprajte hĺbkové čistenie teplou vodou. Mlieko sa pri izbovej teplote kazí raketovou rýchlosťou, preto vo vlastnom záujme dbajte na odstránenie jeho zvyškov z kávovaru.

   čistenie systému LatteCrema Hot

   3. Čistenie raz za jeden až dva týždne 

    Srdce automatického kávovaru – sparovacia jednotka je miestom, kde sa odohráva extrakcia každého espressa. Nezabúdajte a aspoň dvakrát do mesiaca ju vyberte a opláchnite pod vlažnou vodou. Nepoužívajte čistiace prostriedky ani horúcu vodu. Mohli by ste totiž zmyť potravinársku vazelínu a narušiť správne fungovanie kávovaru.

    4. Čistenie raz za jeden až niekoľko mesiacov

     V závislosti od tvrdosti vody vo vašej domácnosti by ste mali prečistiť aj hadičky a rúrky vo vnútri kávovaru. Práve na ich stenách sa najčastejšie usádza vodný kameň. De’Longhi Rivelia vás na potrebu odvápnenia vopred upozorní. Interval, v ktorom to bude robiť, bude závisieť od nastavenia tvrdosti vody, ktorú mu sprostredkujete. Pravidelné odvápnenie je kľúčové pre správnu funkčnosť a bezchybný chod každého kávovaru.

     DeLonghi Rivelia - rozmery

     Hlavné výhody a nevýhody

     De’Longhi Rivelia je ďalším skvelým prírastkom do rodiny plnoautomatických kávovarov De’Longhi. Už na prvý pohľad prináša moderný dizajn, ktorý vynikne v každej kuchyni. Vďaka jeho kompaktnej veľkosti ušetrí množstvo priestoru. To ho robí skvelou voľbou do domácností s obmedzeným priestorom. 

     De’Longhi Rivelia ponúka množstvo inteligentných funkcií a dve možnosti napeňovania mlieka, z ktorých obe fungujú veľmi dobre. Najväčšou inováciou tohto kávovaru je technológia Bean Switch. Vymeniteľné zásobníky na kávu vám otvoria nové možnosti vo svete kávy. Vďaka nim budete môcť striedať kávy bez akýchkoľvek komplikácií. Preto sa hodí do domácností s rozmanitými kávovými preferenciami či jednotlivcom, ktorí chcú experimentovať. Spárovanie Bean Switch spolu s technológiou Bean Adapt a osobnými profilmi je mimoriadne podarené a užitočné. 

     Medzi mínusy De’Longhi Rivelia by sme asi zaradili len umiestnenie displeja a absenciu technológie Doppio+, ktorá pripravuje dvojité espresso z väčšej vstupnej dávky espressa. Okrem toho ponúka De’Longhi Rivelia všetko, čo by moderný automatický kávovar mal ponúkať.

     DeLonghi Rivelia dostala ocenenie za dizajn
     Značky
     Zobraz viac

     Podobné články

     Pridaj komentár

     Back to top button
     Close
     Close