Ekológia

Deň Zeme a ekologická otázka: Aj správne kávové poháre sú dôležité

Ekologický apel je jedným z hlavných motívov fungovania Blogu o káve. Aj keď je spoločenský dosah našej stránky obmedzený, robíme všetko pre to, aby sme ekologické zmýšľanie podporili tak, ako len vieme. Aj preto nás potešil aktuálny článok o tom, o koľko lepšie je používať kávové poháre vyrobené z recyklovaného papiera, oproti tým, ktoré sú vyrobené z nového.

Scotsman informoval o výsledkoch štúdie, podľa ktorej recyklovateľné poháre pomáhajú znižovať uhlíkovú stopu (o 60 percent), ale rovnako aj šetriť vodu (až o 74 percent). Publikované to bolo úmyselne 22. apríla, teda na Deň Zeme.

Autori štúdie priniesli informácie o tom, že na výrobu bežného pohára na kávu je potrebné minúť 0,58 litra vody a v rámci procesu sa vyprodukuje 60,9 gramu CO2. Ak si to všetko porátame, tak len na poháre určené pre územie Veľkej Británie (okolo 2,5 miliardy kusov) sa ročne „spotrebuje“ 1,45 miliardy litrov vody a zničí sa 1,03 milióna stromov. Keď si to premietneme do celosvetového meradla, ide o 290 miliárd litrov vody a 206,3 miliónov stromov ročne.

Ak si to budeme ďalej rozmieňať na drobné, prídeme na to, že 2,5 miliardy pohárov určených len pre Veľkú Britániu sa postará o zbytočnú produkciu 152 000 ton CO2, čo je rovnaké množstvo oxidu uhličitého, aké „emituje“ ročná prevádzka 33 300 automobilov. Celý svet vyprodukuje len kvôli kávovým pohárom až 30,4 milióna ton CO2, čo je ekvivalent zabezpečenia elektriny pre 5 155 366 domácností.

Britská spoločnosť Frugal Cups (tvrdiaca, že len jej recyklovateľné poháre sú vyrobené z recyklovaného papiera) pripomenula, že ak by celý svet prešiel na jej poháre, ktoré sú z 96 percent vyrobené z recyklovaného papiera, ušetrili by sme 215 miliárd litrov vody a 198 miliónov stromov – to všetko za jeden rok. Okrem toho by sa len na území Veľkej Británie ušetrilo 90 315 ton CO2, čo je podľa autorov štúdie ekvivalent približne 224 miliónov míľ (360 miliónov km) v priemernom aute.

Zem by sme pri takomto množstve kilometrov vedeli prejsť dookola približne 9 000 krát, prípadne by sme mohli nabiť 11,5 miliardy smartfónov a ušetrili by sme lesy o rozlohe 68 300 futbalových ihrísk, ktoré sú inak potrebné na pohltenie daného množstva uhlíka.

„Táto nezávislá štúdia ukázala, že Frugal Cup je ekologicky najprijateľnejší papierový pohár na trhu a ak by ho veľké siete akceptovali, ľahko by sa mohol stať štandardom,“ uviedol výkonný riaditeľ Frugalpac Malcolm Waugh. „Je čoraz zrejmejšie, že tak jednotlivci, ako aj spoločnosti, musia žiť a pracovať udržateľnejšie. Recyklovanie kávových pohárov je naďalej obrovský problém.“

Na druhej strane treba dodať, že existujú aj iné alternatívy. Najlepšie je vypiť si kávu priamo v kaviarni a nevytvoriť tak žiadny odpad. Sú však napríklad aj jedlé poháre, o ktorých sme už písali a ktoré nájdete aj vo viacerých kaviarňach na Slovensku. Nuž a na zváženie je aj možnosť nosenia si vlastného pohára, ktorý viete „recyklovať“ takmer donekonečna.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close