Exkluzívne

Dôkaz zvaný Coffeein: Dlhodobá spolupráca s Blogom o káve prináša ovocie

Pražiareň kávy Coffeein je jedným z hlavných partnerov Blogu o káve. Ako sa to všetko zrodilo a ako sa obe strany dokázali tak výrazne prepojiť a naladiť na rovnakú nôtu? V tomto článku vám prezradíme veľa zákulisných informácií a napríklad aj to, že Blog o káve Coffeeinu v priebehu jedného mesiaca sprostredkoval objednávky v hodnote vyše 63 000 € s DPH. To všetko transparentne a merateľne cez zľavový kód BLOGOKAVE10.

O pražiarni kávy Coffeein

Značka Coffeein je na scéne od roku 2011. Počas svojho pôsobenia si prešla rôznymi fázami, pričom najskôr predávala taliansku kávu. Vlastnú začala pražiť v roku 2015 a od toho okamihu konzistentne napreduje. Dnes je z nej moderná pražiareň kávy patriaca medzi slovenskú špičku, ktorá rastie závratným tempom. Medziročný rast v posledných dvoch rokoch, počas ktorých spolupracuje s Blogom o káve, predstavoval až 80 percent.

Coffeein ponúka kvalitný produkt a do marketingu investuje na slovenské pomery nadpriemerné množstvo zdrojov. Jedným z marketingových nástrojov, ktoré pražiareň aktívne využíva, je aj pomoc zo strany Blogu o káve a jeho komunikačných kanálov. Tá zahŕňa hlavne pravidelné informovanie o nových produktoch pražiarne (pomoc s budovaním a udržiavaním povedomia o značke) či influencerstvo (pomoc s dosiahnutím finálnej konverzie, teda nákupu).

„V priebehu našej cesty sme vyskúšali množstvo marketingových nástrojov, vďaka ktorým sme sa náš produkt snažili dostať do povedomia ľudí. Spolupráca s Blogom o káve je jedným z najefektívnejších, a to hlavne čo sa týka predaja. Rentabilita nákladov investovaných do spolupráce je na veľmi dobrej úrovni,“ priznal majiteľ pražiarne Coffeein Peter Szabó.

Začiatok spolupráce

Prvý kontakt medzi Blogom o káve a pražiarňou prišiel na začiatku roku 2020. Coffeein bol už v tom čase marketingovo silný a investoval do reklamy na rôznych sociálnych sieťach. Predpokladali sme, že pražiareň bude ochotná investovať aj do reklamy na Blogu o káve, ktorá mu pomôže osloviť presne zacielenú kávovú komunitu. Peter Szabó ako majiteľ pražiarne však takúto pomoc v tom čase nepotreboval. Dlhé roky písal vlastný blog, ktorý mu prinášal ovocie.

Pri druhom pokuse v decembri 2021 to však už vyšlo. Coffeein bol naďalej veľmi silný v rôznych propagačných kampaniach, ale u značky absentovala spolupráca s influencerom, ktorý by u oslovených zákazníkov mohol byť spúšťačom nákupného rozhodnutia. Na sociálnych sieťach mali Blog o káve a Ladislav Király v tom čase viac ako 10 000 fanúšikov s pomerne vysokým stupňom lojálnosti a dôvery v sledované médium. Išlo o „hardcore“ kávových fanúšikov, takže o dokonalú cieľovú skupinu, ktorú chce osloviť každá pražiareň kávy.

Blog o káve a pražiareň Coffeein sa v úvode spolupráce dohodli na spustení dohodnutého zľavového kódu. Zákazníci vďaka nemu dostali percentuálnu zľavu (zväčša 5 alebo 10 percent) a Blog o káve dohodnutú percentuálnu províziu z objemu predaja. Dohoda bola férová a transparentná. Coffeein sa takto zriekol niekoľkých percent z predajnej ceny kávy, ale pre značku to aj tak malo zmysel. „Stále je to pre nás lacnejšie, ako keď kávu predávame za veľkoobchodné ceny. Tam sa zriekneme omnoho väčšej marže,“ skonštatoval Peter Szabó, podľa ktorého bol nájdený model výhodný pre obe strany.

Sociálne siete a podmienky spolupráce

Pražiareň Coffeein neprišla so žiadnymi podmienkami týkajúcimi sa toho, čo by mala tvorba Blogu o káve zahŕňať a ako by mala značku zviditeľňovať. Tak v prezentácii na webe blogokave.sk, ako aj na sociálnych sieťach, mal Blog o káve úplne rozviazané ruky. Coffeein do redakcie pravidelne posielal rôzne kávy zo svojej ponuky, ktoré sme ochutnávali. Tie, ktoré nám najviac zachutili, sme následne odprezentovali spolu so zľavovým kódom.

V úvode spolupráce bol najsilnejším prezentačným kanálom Instagram (kontá @ladislavkiraly a @blogokave), ktorý v tom čase (prelom rokov 2021 a 2022) fungoval veľmi dobre. Kombinácia postov a stories dokázala oslovovať desaťtisíce ľudí, ibaže situácia sa postupom času zmenila. Posty na tejto sociálnej sieti prestali mať potrebný výtlak, na čo Blog o káve zareagoval intenzívnejším zapojením propagácie prostredníctvom webu blogokave.sk a takisto prostredníctvom facebookového konta @blogokavesk. Ukázalo sa, že Facebook ani náhodou nie je mŕtvy a extrémne efektívny je hlavne z hľadiska privádzania návštevníkov na webovú stránku.

V priebehu roku 2023 sme pridali aj prezentáciu prostredníctvom sociálnej siete TikTok (@blogokavesk) a v úvode roku 2024 aj prostredníctvom platformy YouTube (@blogokave).

Trpezlivosť priniesla ovocie

Coffeein a Blog o káve mali od začiatku víziu dlhodobej spolupráce. Jednorazový výstrel do tmy je málokedy úspešný. Obe strany si boli vedomé dlhodobosti vízie a na jej úspechu pracovali koncepčne. Dá sa povedať, že všetko išlo podľa plánu: rozbeh bol o niečo pomalší, ale keď skupina followerov a čitateľská obec Blogu o káve získala dôveru v značku Coffeein, prišla doslova explózia.

Po dohode s Coffeeinom nebudeme uverejňovať všetky čísla, vývoj spolupráce však načrtneme aspoň niekoľkými prekonanými míľnikmi. V prvom mesiaci spolupráce (december 2021) urobili zákazníci cez zľavový kód BLOGOKAVE10 nákupy v celkovej výške 1 949,37 €. Sumu 10 000 € za mesiac sme prvýkrát prekonali vo februári 2023 (konkrétne to bolo 12 608,47€), sumu 20 000 € za mesiac v júni 2023 (konkrétne 27 071,08 €) a v novembri 2023 už spolupráca doslova explodovala: nákupy cez zľavový kód BLOGOKAVE10 v tomto mesiaci predstavovali 63 607,14 €. Celkovo za rok 2023 to bola neuveriteľná suma 285 480,83 €.

Trpezlivosť priniesla ovocie. Za novembrovým výbuchom stojí samozrejme aj Black Friday, ktorý v Coffeeine natiahli na Black November. Ponuka pražiarne bola veľmi lákavá a zákazníci urobili na eshope coffeein.sk so zľavovým kódom BLOGOKAVE10 celkovo 1 181 objednávok. Za 30 dní. Plus mnohí ďalší kód zabudli uplatniť a nakúpili aj bez neho – vieme to vďaka mnohým správam od zábudlivých followerov.

Veľmi silný bol aj december 2023, a čo je najdôležitejšie, vlna pokračovala aj v januári a februári 2024, teda v teoreticky najslabších nákupných mesiacoch. V oboch sa nám podarilo dosiahnuť obraty nad 30 000 € (dovedna 64 672,11 € za dva mesiace). „Sám som veľmi zvedavý, ako to bude pokračovať. V niektorých silných mesiacoch sa už totiž dostávame na naše kapacitné limity,“ s úsmevom priznal Peter Szabó.

Silné stránky Coffeeinu

Veľkou výhodou Coffeeinu je kvalitný produkt. Keď sa nám milovníka kávy podarí skonvertovať k nákupu na coffeein.sk, málokedy od neho príde negatívna recenzia. Za celú tú dobu by sa nespokojné ohlasy dali spočítať azda na prstoch jednej ruky. Naopak, počet pozitívnych reakcií je možné rátať v stovkách, možno aj v tisíckach.

Ďalšou z výhod pražiarne Coffeein sú značné investície do reklamy. Pražiareň sa zákazníkom pripomína na všetkých sociálnych sieťach, ale aj prostredníctvom Google Ads a rovnako tak prostredníctvom článkov v rôznych médiách. Peter Szabó ako majiteľ Coffeeinu je v tomto smere takmer geniálny. Marketingový mix dokáže nastaviť dokonalo a povedomie o značke Coffeein je v širokom publiku pomerne vysoké.

Veľkú časť roboty teda odvedie samotná pražiareň. Blog o káve do hry vstúpi tesne pred nákupnou fázou a váhajúcim záujemcom o kávu tejto značky de facto dodá odvahu. Podporí ich v tom, že realizovanie nákupu bude správne rozhodnutie. A ono to správne rozhodnutie skutočne aj je, pretože pomer cena/kvalita je v Coffeeine extrémne dobrý.

Oslovovanie nových publík

Úloha Blogu o káve však nie je len v tom, aby konvertoval zákazníkov, ktorých pôvodne oslovil samotný Coffeein. Blog o káve publikuje množstvo vlastného textového či video materiálu, ktorý umiestňuje na web blogokave.sk, na facebookovú stránku blogokave.sk, na instagramové kontá @blogokave a @ladislavkiraly, ale aj na TikTok @blogokavesk či na YouTube @blogokave.

Kvalitný a čitateľsky pútavý kávový obsah dokáže lákať veľké množstvo čitateľov. Doterajší rekord bol zaznamenaný v decembri 2023, keď webovú stránku blogokave.sk navštívilo 49 354 unikátnych návštevníkov (za 31 dní). Na sociálnych sieťach sú to státisíce, pričom najúspešnejšie video publikované na Facebooku (Silvestrovská káva so šampanským) videlo vyše 700 000 ľudí.

Blog o káve okrem toho mesačne investuje do reklamy a zviditeľňovania svojej tvorby. V začiatkoch spolupráce s Coffeeinom to bolo len približne 200 eur mesačne, v okamihu publikovania tohto článku (marec 2024) je to už takmer 3 000 eur mesačne. Zárobok, ktorý spolupráca s Coffeeinom prináša, putuje späť do hry a pomáha oslovovať čoraz viac nových čitateľov. Snehová guľa sa nabaľuje.

Faktor majiteľa

Veľkou výhodou v spolupráci Blogu o káve a pražiarne Coffeein je komunikácia. Každá otázka či požiadavka je vyriešená v priebehu niekoľkých minút. Majiteľ Peter Szabó vie o všetkom rozhodnúť veľmi rýchlo a okrem prvého nášho kontaktu z roku 2020 ani raz nepovedal NIE. Každý návrh spolupráce, s ktorým sme ako Blog o káve prišli, podporil. A v mnohých prípadoch aj vylepšil.

Okrem toho prichádza s návrhmi spolupráce veľmi často aj sám a doslova srší nápadmi. Aj preto dnes máme viacero spoločných projektov, ako napríklad pravidelné predstavovanie „druhov kávových nápojov“, ktoré publikujeme na dvojtýždňovej báze. Aj toto pomáha značku udržiavať vždy na očiach a aj vďaka tomu majú bežní čitatelia Coffeein vždy na jednej z najvyšších priečok spektra pražiarní, medzi ktorými sa rozhodujú. Ten, o kom sa nepíše, veľmi rýchlo upadne do zabudnutia. A majiteľ Coffeeinu to dobre vie.

Na webe blogokave.sk je aj vďaka tomu už niekoľko desiatok článkov o pražiarni Coffeein. Mnoho z nich je tematicky nastavených tak, že sa pri vyhľadávaní v Googli umiestňujú vysoko a dlhodobo získavajú organickú návštevnosť. Rovnaké príležitosti na spoluprácu pritom majú aj ostatné pražiarne, ale využívajú ju len sporadicky, prípadne vôbec.

Ako rástol a rastie Coffeein?

Všetko vyššie spomenuté sa napokon podpísalo aj na neuveriteľnom raste pražiarne Coffeein. Rok 2021 uzavrela s množstvom 2 400 kilogramov upraženej kávy za mesiac december, v decembri roku 2022 to už bolo 4 300 kilogramov a v decembri roku 2023 až 7 700. Ak to bude kapacitne možné, v roku 2024 Coffeein možno zaútočí na métu desiatich ton praženej kávy za mesiac. Ktorá pražiareň by nechcela taký progres?

Dlhodobosť

Blog o káve počas svojej existencie spolupracoval s viacerými pražiarňami kávy. Aj keď sme v priebehu úvodných rozhovorov vždy zdôrazňovali potrebu dlhodobosti, nie vždy sme boli vyslyšaní. A dlhodobosť sme nežiadali kvôli túžbe vystavovať čo najviac faktúr, ale preto, lebo inak to bohužiaľ nefunguje.

V okamihu začiatku spolupráce s novou pražiarňou sme de facto vo fáze TOF (top of the funnel), keď do pomyselného lievika začíname sypať množstvo potenciálnych zákazníkov. Tí ešte nie sú pripravení na nákup a mieri k ním len prvé povedomie o značke. Tomu zväčša prispôsobujeme aj obsah. Postupne začíname pracovať na tom, aby si k danej značke vybudovali dôveru a platí, že táto fáza nemusí prinášať veľa predajov.

Kľúčová je dlhodobosť a Coffeein je toho najpozitívnejší príklad.

Záver

Blog o káve a pražiareň Coffeein vytvorili do istej miery až symbiózu. Spolupráca prináša výhody obom stranám a aj vďaka nej sa podarilo vytvoriť nové pracovné miesta. Kvalitné kávy z dielne tejto pražiarne si navyše úprimne užívame a vychutnávame. Je to win-win pre obe strany a doslova učebnicový príklad toho, ako by partnerstvá mohli a mali fungovať.

Nech už pôsobíte v akejkoľvek sfére, možno sa vám táto skúsenosť a reálny príbeh budú hodiť. Možno sa inšpirujete a dosiahnete niečo veľké. My to vnímame tak, že každý influencer by si mal v živote nájsť svoj Coffeein… a každá pražiareň kávy by si mala nájsť svoj Blog o káve 😊

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close