Kávovary

Dokáže automatický kávovar pripraviť chutnú kávu?

Stalo sa už aj vám, že ste dorazili na rodinnú návštevu, ponúkli vás kávou, ale bohužiaľ ste dostali len horký a vodnatý nápoj bez potrebnej kvality? V horšom prípade išlo o instantnú kávu. V tom lepšom sa vyhovorili, že majú len lacný automatický kávovar, ktorý viac nedokáže. My sme si položili nasledujúcu otázku: Dokáže automatický kávovar pripraviť chutnú kávu? A pustili sme sa do zisťovania s kávovarom De’Longhi Magnifica Start.

Všetko sa to začalo takto. Laco za mnou jedného dňa prišiel a z kufra svojho auta vyložil automatický kávovar. Povedal niečo takéto: “Počuj Filip, tu máš automat De’Longhi Magnifica Start. Predáva sa veľmi dobre, majú ho v mnohých domácnostiach. Môžeš sa na neho pozrieť, detailne ho preskúmať a posúdiť? Zaujíma ma, čo na niečo takéto povie barista a či zo stroja dokáže dostať dobrú kávu.”

Úprimne, takáto výzva ma veľmi nabudila a keďže som mal s automatmi len minimálne množstvo skúseností, tiež som horel zvedavosťou. Vzal som to ako “challenge” a povedal som si, že aj bez páky pripravím kávu, po ktorej si poviem, že je perfektná. Alebo v reči De’Longhi Perfetto.

Pustil som sa do niekoľkodňového dôkladného testovania, ktorého výsledky, dojmy a rady vám zhrniem v nasledujúcich kapitolách. Ak budete mať prípadne ďalšie otázky, napíšte ich do diskusie pod článok, prípadne mi napíšte na Instagram @chlorofilip

automatický kávovar DeLonghi Magnifica Start

Postup prípravy kávy a funkcie De’Longhi Magnifica Start

Ak by som mal pri spätnom poobhliadnutím sa za testovacími dňami nájsť jedno jediné slovo, ktoré vystihuje prípravu kávy na stroji De’Longhi Magnifica Start, tak by to bolo slovo JEDNODUCHOSŤ. Dalo by sa povedať, že by to zvládlo aj malé dieťa. 

Kávovar stačí zapnúť, automaticky sa zahreje a cez vnútorný okruh preženie trochu horúcej vody. Preto je dobré už pri zapínaní pod výpusť kávovaru umiestniť hrnček, pohár alebo nádobku. Jednoducho hocičo, čo vodu zachytí a neumožní jej pretiecť do odkvapkávacej misky. To by inak nebolo nič zlé a presne na to tam tá miska vlastne je, ale ja ako človek vyslovene neznášam tieto misky vylievať.

Rovnaký proces prebieha aj pri vypínaní kávovaru, a teda odporúčam odchytávať vodu aj vo chvíli, keď kávovar opúšťate. Funkcia premývania je veľmi užitočnou funkciou, ktorá napomáha jednak zohriatiu kávovaru, a tak isto odstráneniu zbytočných nečistôt.

Ihneď potom, ako sa kávovar nahreje a premyje, je už len na vás, ktoré tlačidlo zvolíte. Ovládací panel obsahuje štyri tlačidlá v prvom rade, z ktorých prvé slúži pre spustenie parnej trysky a ďalšie tri pre voľbu pripravovaného nápoja (espresso, dlhá čierna káva a doppio+). Hneď pod prvým radom sa nachádza stupnica množstva použitej kávy s tromi narastajúcimi možnosťami a jedným tlačidlom slúžiacim na signál kávovaru, že použijete vopred namletú kávu. V poslednom treťom rade sa nachádza tlačidlo pre odvápnenenie, nastavenie, prípravu dvojitého nápoja/premytia kávovaru a tlačidlo zapínania/vypínania kávovaru. Jednoduché. V prípade, že máte v stroji nasypanú kávu a naliatu vodu, zorientoval by sa v ňom aj úplný začiatočník. 

DeLonghi Magnifica Start - dolievanie vody

Nápoje

Ako naznačujú tlačidlá ovládacieho panela, pomocou Magnifica Start je možné pripraviť si tri rôzne kávové nápoje: Espresso (s použitím tlačidla 2x je možné pripraviť dvojité espresso), Coffee (dlhá, čierna káva) a Doppio+ (dvojité espresso s fixnou vstupnou dávkou – 15 gramov kávy). 

Pri všetkých nápojoch je v stroji prednastavený objem vody používaný pri extrakcii kávy. Konkrétne pre espresso 40 ml, pre čiernu kávu 180 ml a pre doppio+ 120 ml. Tento objem je možné meniť podľa potreby, a to tak, že tlačidlo príslušného nápoja podržíte do okamihu, kým jeho kontrolka nezačne rýchlo blikať. Vtedy sa začne pripravovať nápoj, ktorého extrakciu môžete opätovným stlačením tlačidla nápoja zastaviť pri vami požadovanom finálnom objeme. 

Množstvo vstupnej kávy je možné upravovať tlačidlami v druhom rade. Magnifica Start ponúka tri narastajúce možnosti, pomocou ktorých viete docieliť či už vyššiu ale aj nižšiu extrakciu. Pri programe Doppio+ kávovar zakaždým použije 15 gramov kávy. V takom prípade sa už viete hrať len s množstvom vody použitým pri extrakcii.

Znovu to znie veľmi jednoducho, však? Ako teda ovplyvniť chuť vašej kávy v automate a dostať z nej čo najviac? Ak ste si prečítali predošlý článok o nastavovaní espressa, máte už základné vedomosti, ako extrakcia kávy v kávovare funguje. Krása automatického kávovaru spočíva v tom, že urobí takmer všetko za vás. Ostáva však niekoľko vecí, ktoré viete výrazne ovplyvniť a dosiahnuť tak chutnejšiu kávu.

1. Hrúbka mletia

Keď ste odklopili kryt mlynčeka nachádzajúci sa vo vrchnej časti kávovaru, určite ste si všimli koliesko, pomocou ktorého je možné upravovať hrúbku mletia. Je dôležité upravovať ju len počas chodu mlynčeka a predísť tak možnému poškodeniu. Kávovar Magnifica Start disponuje stupnicou 1 až 7 s medzistupienkami, kde 1 značí najjemnejšie mletie a 7 zasa najhrubšie. 

Úpravou hrúbky mletia dokážete do veľkej miery ovplyvniť extrakciu kávy. Jemnejšie mletie znamená vyššiu extrakciu a hrubšie naopak nižšiu. Jednoducho toho z kávy dostanete viac alebo menej. Univerzálny návod však neexistuje. Každá káva, ktorú do vášho stroja nasypete, sa bude správať trochu inak. Vplýva na to mnoho faktorov. 

Platí však, že keď do stroja nasypete svetlejšiu výberovú kávu, snažte sa o čo najvyššiu extrakciu, a teda najjemnejšie mletie. Pri príliš jemnom mletí sa môže stať, že stroj nebude schopný kávovú masu pretlačiť. V takom prípade postupne upravujte hrúbku mletia na hrubšiu, až kým vaša káva nebude pretekať rovnomerne a nebude chutiť príjemne.

Presne naopak odporúčam postupovať pri tmavých kávach, ktoré svoje chute uvoľňujú o čosi ľahšie. V takom prípade odporúčam zvoliť hrubšie počiatočné mletie a predísť tak preextrahovaniu a nepríjemnej horkosti. V prípade, že je vaša káva na hrubšom mletí prázdna a podextrahovaná, postupne zjemňujte mletie až do okamihu, kým sa nedostanete k nápoju, ktorý vám vyhovuje.

DeLonghi Magnifica Start a espresso z Etiópie od Ready After Coffee

2. Vstupná dávka kávy (DOSE) a pomer vstupnej dávky kávy a objemu výsledného nápoja (BREW RATIO)

Tieto dve premenné pri automatickom kávovare spolu úzko súvisia, a preto nad nimi budeme uvažovať prepojene.

Vstupnú dávku kávy (DOSE) dokážete ovplyvňovať pomocou tlačidiel v druhom rade na ovládacom paneli kávovaru. Zväčšením vstupnej dávky priamo zväčšíte masu kávy cez ktorú musí voda pri extrakcii pretiecť. Sťažíte jej tak prechod kávovým pukom a dosiahnete tak vyššiu extrakciu. Zároveň pri zachovaní objemu nápoja zvýšite pomer kávy ku vode (BREW RATIO), vďaka čomu dosiahnete plnší a koncentrovanejší nápoj. Úplne logicky to funguje aj v opačnom smere.

Ale pozor. Špecifická situácia nastáva v prípade, že chcete v automatickom kávovare pripraviť svetlo napraženú výberovú kávu. Svetlo pražené kávy vo všeobecnosti uvoľňujú svoje chute oveľa ťažšie. Zväčšovaním vstupnej dávky takejto kávy môžete dosiahnuť to, že pre správnu extrakciu takejto masy bude potrebné príliš veľké množstvo práce, ktoré váš kávovar nemusí zvládnuť. V takom prípade sa môžete hocijako snažiť – či už vy alebo váš kávovar – a výsledný nápoj bude podextrahovaný. Práve preto odporúčam v prípade moderných svetlých pražení začínať na nižšej vstupnej dávke. S použitím vyššej vstupnej dávky odporúčam zvýšiť aj objem výsledného nápoja. Z toho vyplýva, že chutnú kávu zo svetlejších roastov dosiahnete v automatickom kávovare za pomoci väčšieho množstva vody na jednotku hmotnosti vstupnej kávy.

Príklad:

Pri teste som pracoval s dvoma výberovými kávami. Jednou bola Brazília od Be:Café (veľmi príjemná a sladká, tmavšie praženie – oproti Etiópii) a druhou bola Etiópia od Ready After Coffee (ovocná, svetlá, husté malé zrná). V prípade o čosi tmavšej Brazílie bolo ideálne nastavenie pre espresso program DOSE 3 a objem výsledného nápoja 25 ml. Rovnaký program som následne použil pre Etiópiu, no tá mi pri rovnakom programe ponúkla nepríjemne silnú aciditu. 

Riešenia boli dve:

1. Znížiť DOSE (na 1 bolo v tomto prípade ideálne) 

2. Zvýšiť výsledný objem (pri zachovaní DOSE 3 bolo ideálnych 35 ml)

V oboch prípadoch však išlo o zvýšenie množstva vody na jednotku hmotnosti vstupnej kávy. Dosiahol som tak vyššiu extrakciu, no na úkor textúry a plnosti nápoja. Nápoj však v takomto prípade nebol nepríjemne acidný no krásne ovocný a chutný.

Čo sa týka výsledného objemu nápoja, odporúčam teda o trochu väčší pri svetlejších kávach a menší pri kávach tmavších. Nápoje z tmavších káv tak budú plnšie a nepreextrahované a nápoje zo svetlejších káv sladšie, ovocnejšie a správne extrahované.

DeLonghi Magnifica Start - pripravené espresso

3. Teplota extrakcie

Teplota vody pri extrakcii funguje na veľmi jednoduchom princípe. Vyššia teplota dáva vode viac energie a vďaka tomu je voda s vyššou teplotou schopná extrahovať kávu efektívnejšie. Nižšia teplota má za následok nižšiu extrakciu. Kávovar Magnifica Start disponuje tromi úrovňami teploty, ktoré je možné nastaviť cez tlačidlo nastavenia a následné stlačenie tlačidla zodpovedajúcemu nápoju espresso. V takom prípade vám kávovar umožní vybrať si z troch teplotných programov na stupnici dávky vstupnej kávy. Pri svetlých praženiach a ovocnejších kávach odporúčam od začiatku používať najvyššiu možnú teplotu. 

Tip: Zvýšiť teplotu extrakcie, a tak napomôcť správnej extrakcii ovocných káv, pomôže aj dostatočné predhriatie kávovaru pred prípravou nápoja. Tomu napomôžu jeden alebo dva premývacie cykly kávovaru, ktoré kávovar dostatočne zohrejú. Premývací cyklus sa spúšťa dlhším podržaním tlačidla 2x v treťom rade na ovládacom paneli. Citeľné rozdiely sú badateľné hlavne pri prvom nápoji v rade. Keď pripravujete niekoľko nápojov po sebe, premývací cyklus nie je potrebný medzi každým nápojom.

V jednoduchosti: používajte najvyššiu teplotu s poctivým predhriatím pri svetlých kávach a nižšie teploty s predhriatím pri tmavých kávach.

Coffee a doppio plus

Predošlé rady sa týkajú predovšetkým prípravy pomocou programu espressa ale rovnako fungujú aj pri ďalších programoch.

Program Coffee produkuje dlhší nápoj na štýl lunga či americana. Prvotné nastavenie predstavuje nápoj o objeme 180 ml, no ten sa dá skrátiť až na 100 ml a predĺžiť až na 240 ml. V mojom prípade som fungoval predovšetkým na objeme 100 ml. Káva tak bola chuťovo najplnšia. Tento program odporúčam predovšetkým ľuďom, ktorí preferujú menej koncentrované a menej plné nápoje.

Program Doppio+ má jednu veľkú výhodu. Pracuje s fixným DOSE o hmotnosti 15 gramov. Tých 15 gramov je viac, ako dosiahnete pri programe dvojitého espressa s najvyšším možným nastavením vstupnej dávky kávy (DOSE), keďže dvojité espresso pri kávovare Magnifica Start pracuje s 1,6 násobkom dávky oproti klasickému espressu. Práve preto obsahuje program Doppio+ v názve znamienko plus. Umožňuje tak pripraviť dvojité espresso s najväčšou možnou dávkou, akú tento kávovar dokáže poskytnúť. Následne ostáva už len na vás zvoliť správnu hrúbku mletia a správny objem výsledného nápoja.

espresso z Etiópie od Ready After Coffee

Tmavé versus svetlé kávy

Dokáže sa teda budgetový automatický kávovar De’Longhi Magnifica Start popasovať s oldschoolovejšími tmavými roastmi ale aj s modernejšími svetlými?

Tmavšie pražené kávy mu nerobia absolútne žiadny problém. Pri nižších výsledných objemoch sa po chuťovej stránke a tak isto textúrou nápoje z tohto kávovaru veľmi približovali skutočnému espressu. Je už len na vás, či preferujete koncetrovanejší nápoj s plným telom a textúrou pripomínajúcou skutočné espresso alebo dlhší a menej koncentrovaný nápoj. V oboch prípadoch kávovar jednoznačne nesklame.

Moderné svetlo pražené kávy dokážu byť pre mnoho kávovarov výzvou. Ako som spomínal, svoje chute neuvoľňujú tak ochotne ako tmavšie pražené kávy a je veľmi jednoduché ich podextrahovať. Na moje prekvapenie však tento kávovar s použitím správnych fínt dokázal pripraviť skvelé ovocné nápoje aj zo svetlej Etiópie s hustými malými zrnami. 

Pamätajte, dostatočné predhriatie, dostatočne jemné mletie a o trochu väčší pomer vody ku káve (BREW RATIO) ako pri klasickom espresse, vám umožní zvýšiť extrakciu a dosiahnuť tak skvelý nápoj aj z takýchto káv. Samozrejme, vyšší obsah vody má za následok slabšiu textúru a slabšie telo, ale na druhej strane menej nepríjemnú aciditu, príjemnú ovocnosť a sladkosť. 

4. Káva

Káva je poslednou premennou, ktorú by som rád spomenul. Akýkoľvek stroj vlastníte – či už je niekoľkotisícový pákový kávovar alebo automatický kávovar za pár stoviek ako De’Longhi Magnifica Start – z nekvalitnej kávy na ňom chutný nápoj nepripravíte. 

Ja som v tomto teste pracoval s dvomi kávami od slovenských pražiarní, konkrétne Brazíliou Santa Catarina Dry Fermentation od pražiarne Be:Café a Etiópiou Halo Beriti Yirgacheffe Gr.1 Natural. Brazília poteší skôr milovníkov sladkej kávy, aj keď vďaka fermentácii nadobudla veľmi zaujímavé funky tóny. Etiópia sadne skôr ľuďom preferujúcim ovocnejšie kávy. Dôležitý je však fakt, že s oboma kávami sa Magnifica Start dokázal popasovať veľmi obstojne a veľmi rád som si tieto kávy pripravil aj mimo testovania. Len ako chuťový zážitok. Preto odporúčam nebáť sa sypať do automatu aj výberové kávy, hrať sa s nimi, premýšľať nad nimi v procese nastavenia a kávovar sa vám odvďačí skvelými nápojmi stlačením jedného tlačidla.  

Penenie

Na to aby sme si kávovar Magnifica Start preklepli z každej strany, nám už zostáva len jediná vec: jeho tryska. Je možné napeniť mlieko na takomto kávovare tak ako v dobrej kaviarni? 

Odpoveď znie: ÁNO! Výkon trysky je absolútne postačujúci. Zaberie trochu času, kým sa s tryskou zoznámite, ale pri použití správnej techniky a vychladeného plnotučného mlieka je možné dosiahnuť zamatovú textúru a krásnu mikropenu, s akou ste sa už určite stretli v dobrej kaviarni.

speňovanie mlieka na DeLonghi Magnifica Start

Schopnosti Magnifica Start a postup prípravy mliečnych nápojov si popíšeme na jednoduchom príklade prípravy cappuccina:

  1. Ako prvé je potrebné pripraviť espresso do cappuccinovej šálky. To dosiahneme stlačením tlačidla pre prípravu espressa.
  2. Kým za nás kávovar pripravuje espresso, nalejeme si vychladené mlieko do konvičky na penenie.
  3. Keď máme kávu pripravenú, stlačíme tlačidlo Steam a konvičku s mliekom umiestnime do správnej polohy pod trysku. 
  4. Akonáhle kávovar signalizuje dostatočný tlak pary blikajúcou kontrolkou pod tlačidlom Steam, otočíme otočným gombíkom v ľavom hornom rohu kávovaru a tým uvoľníme prúd pary.
  5. Pomocou pary mlieko nahrejeme, obohatíme o vzduchové bubliny, a tie pomocou vortexu rozbijeme na malé bubliny s cieľom vytvoriť mikropenu.
  6. Napenené mlieko následne nalejeme do kávy a skvelé cappuccino je na svete.
napenené mlieko

Ako správne napeniť mlieko do kávy?

Pozor! Tento návod je len zjednodušeným návodom penenia mlieka. Podrobný návod ako dosiahnuť dokonalú mikropenu nájdete v článku “Ako správne napeniť mlieko do kávy? Tipy a triky skúseného baristu”, v ktorom sme za pomoci stroja De’Longhi La Specialista Arte podrobne popísali techniku penenia mlieka na tryske. Rovnaká technika funguje aj na tryske De’Longhi Magnifica Start.

Tip: Je dôležité udržiavať trysku dostatočne čistú. Utrieť ju dočista pred aj po jej použití. Anatómia trysky Magnifica Start umožňuje dokonca trysku veľmi jednoducho rozobrať a jedným pohybom odkrútiť jej terminálnu časť, ktorú je následne možné dôkladne umyť. Ale pozor, nepopáľte sa.

Vo výsledku sú mliečne nápoje pripravené pomocou Magnifica Start veľmi chutné a kvalitné. Espresso do mliečnych nápojov odporúčam pripravovať s menším pomerom vody ku káve, a tak čo najkoncentrovanejšie a chuťovo najplnšie. Káva tak najviac vynikne vo vašom mliečnom nápoji.

cappuccino pripravené na automatickom kávovare De'Longhi

Celkové zhrnutie

Testovanie automatického kávovaru De’Longhi Magnifica Start by sa dalo popísať ako veľmi zábavné. Z môjho pohľadu bolo zábavné pomocou niekoľkých malých nastavení a vďaka jednému či dvom klikom pripravovať veľmi chutné kávy. Kávovar je veľmi rýchly a odmaká si väčšinu roboty za vás. Platí však, že ak do neho nenasypete kvalitnú surovinu v podobe kvalitnej kávy, zázraky nečakajte. 

Ale s kvalitnou kávou a pri správnom nastavení vás prekvapí veľmi príjemnými nápojmi, pripravenými za veľmi krátky čas a s investíciou minimálnej energie. To hodnotím ako najväčšie plus. Málokto má dnes čas hrať sa s kávou do detailov a investovať do nej desiatky minút. A presne pre ľudí, ktorí hľadajú kvalitný stroj, ktorý takmer všetko vyrieši za nich, je De’Longhi Magnifica Start. Na záver pridám ešte posolstvo, ktoré so sebou ako Blog o káve nesieme: Nebojte sa sypať do automatov výberovku zo slovenských pražiarní.

cappuccino pripravené na DeLonghi Magnifica Start
Značky
Zobraz viac

Podobné články

6 Comments

  1. Tieto delonghi su lahko upravitelne, kedy sa da nastavit este jemnejsie mletie ako tovarenske najjemnejsie – strati sa asi zaruka, ale vysledok stoji za to 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close