ExkluzívneKávovary

Domáce Pumpkin Spice Latte: Skúsili sme ho na automate i páke

Všetci milovníci jesene, opadaného lístia a jesenných nápojov, zbystrite pozornosť. Toto je návod, vďaka ktorému si doma vyčaríte jesennú atmosféru. K tomuto obdobiu neodmysliteľne patrí Pumpkin Spice Latte, ktoré sme vyskúšali pripraviť na dvoch domácich a bežne rozšírených kávovaroch od De’Longhi: na automatickom kávovare Magnifica Start a na pákovom La Specialista Arte. Nazvime ho domáce Pumpkin spice Latte.

Pri našom pokuse sme, ako je to u nás zvykom, využili aj produkty lokálnych výrobcov. Pumpkin Spice Sirup je od spoločnosti Vlčie sirupy a čo sa týka kávy, využili sme Sumatru z pražiarne Casa del Caffé.

Pumpkin Spice Latte pripravené na kávovaroch DeLonghi

Plnoautomatický kávovar De’Longhi Magnifica Start

Kávovar De’Longhi Magnifica Start reprezentuje “budgetové” automatické kávovary. Magnificu Start sme otestovali v samostatnom článku, v ktorom sme venovali špeciálnu pozornosť vyladeniu nápojov na automatickom kávovare. Článok sa volá “Dokáže automatický kávovar pripraviť chutnú kávu?” Náš záver je taký, že pomer cena/výkon je pri tomto kávovare vynikajúci. Zvládne však pripraviť Pumpkin Spice Latte? A ako bude chutiť?

príprava espressa na DeLonghi Magnifica Start
Príprava espressa na plnoautomatickom kávovare Magnifica Start.

Pákový kávovar De’Longhi La Specialista Arte

Druhý kávovar, ktorý pre potreby tohto pokusu využijeme, je De’Longhi La Specialista Arte. Takisto ide o cenovo dostupný kávovar, ktorému sme sa detailne venovali v článku “Ako dostať z kávy a kávovaru maximum?” Z radu pákových kávovarov La Specialista je najlacnejší a pre domácich kávičkárov môže byť vstupenkou do veľkého kávového sveta.

Oba kávovary, ktoré máme, disponujú napeňovacou tryskou. To znamená jediné; mlieko sme museli napeňovať pekne manuálne. O tejto technike sme už urobili lánok “Ako správne napeniť mlieko do kávy?” Keď pre vás napeňovanie nie je úplne samozrejmé, prečítajte si ho.

príprava espressa na kávovare DeLonghi La Specialista Arte
Príprava espressa na pákovom kávovare La Specialista Arte.

Suroviny na prípravu domáceho Pumpkin Spice Latte

1. Pumpkin Spice sirup od Vlčích sirupov

V spoločnosti Vlčie sirupy pripravujú sirupy ručne, poctivo a na prírodnej báze. Keď sme sa prvýkrát dostali k ich Pumpkin Spice sirupu, spadla nám sánka. Spolumajiteľ Vlčích Juraj Kovaľ na nás vybalil množstvo informácií o príprave ich Pumpkin Spice. Do Pumpkin Spice sirupu pridávajú skutočnú tekvicu, ktorú pred spracovaním upečú. Vďaka tomu dosiahne tekvica sladšie a aromatickejšie chute. V sirupe to skutočne pocítite. Je výrazný, chuťovo plný a korenistý. Tekvica je ľahko rozpoznateľná nielen vo farbe, ale hlavne v chuti. Pumpkin Spice od Vlčích nám pripomenul naše experimenty s domácim tekvicovým sirupom. Pocit “domáckosti” je surovina, ktorá nie je samozrejmá a nenájdete ju len tak u hociktorého sirupu. Súčasne platí, že bez kvalitného sirupu nevystaviate kvalitné Pumpkin Spice Latte.

Pumpkin Spice sirup od Vlčie sirupy a Pumpkin Spice Latte
Pumpkin Spice sirup od spoločnosti Vlčie.

2. Kvalitné espresso

Druhou, samozrejme nemenej dôležitou, surovinou je káva. Aj napriek prítomnosti sirupu a veľkého objemu mlieka by sa káva v nápoji nemala stratiť. Preto odporúčame siahnuť po chuťovo výraznej káve. S korenistosťou a sladkosťou Pumpkin Spice sirupu veľmi dobre ladia sladké juhoamerické kávy alebo sladké a korenisté ázijské kávy. My sme pri teste siahli po Sumatre od Casa del Caffé. Odporúčame tmavšie espresso roasty s nižšou aciditou a plným telom. Pozor, myslíme tmavšie roasty na škále modernej, výberovej kávy. Nekazte si kvalitný sirup prepálenou kávou. 

Espresso pripravujte priamo do šálky s vopred pripraveným sirupom. Týmto spôsobom sa sirup a káva premiešajú ihneď pri príprave. To zabezpečí homogenitu nápoja bez toho, aby ste ho museli miešať lyžičkou. De’Longhi Magnifica Start vám pripraví espresso jediným klikom. V prípade La Specialista Arte sa s espressom budete musieť vyhrať sami, ale to je predsa zábava.

Casa del Caffé Sumatra Mandheling
Sumatra Mandheling od Casa del Caffé.

Tip: Keď preferujete výraznejšie chute kávy, vyskúšajte Pumpkin Spice Latte s dvojitým espressom. My sme si ho pripravili na De’Longhi La Specialista Arte

3. Mlieko a jeho napenenie

Mlieko tvorí väčšinu finálneho nápoja. Preto netreba zabúdať na jeho kvalitu a prípravu. Kľúčovou vlastnosťou pre pripravované domáce Pumpkin Spice Latte je obsah tuku. Siahnite po plnotučnom mlieku s minimálnym obsahom tukov 3,5 %. Len pomocou neho totiž dosiahnete potrebnú štruktúru. Druhou možnosťou sú rastlinné alternatívy mlieka. V prípade alternatív odporúčame overené baristické produkty ako Oatly, Sproud alebo Mylk.

Najdôležitejšia otázka nastáva pri napeňovaní mlieka. Dokážu tieto “budgetové” mašiny vytvoriť štruktúru ako vo vašej obľúbenej kaviarni? Odpoveď znie: Áno, dokážu. De’Longhi La Specialista Arte a dokonca aj Magnifica Start majú trysky s výkonom postačujúcim pre vytvorenie kvalitnej mikropeny. 

napeňovanie mlieka na DeLonghi Magnifica Start
Napeňovanie mlieka na našom plnoautomatickom kávovare Magnifica Start. Disponujeme verziou bez automatického mliečneho systému.

La Specialista Arte túto činnosť zvláda ľavou zadnou. S Magnificou Start sa s mliekom budete musieť trochu viac vyhrať. Keď však nadobudnete ten správny grif, tryska vytvorí veľmi peknú mikropenu. Obe trysky dokonca nemali problém s väčším objemom mlieka potrebným pre prípravu “lattéčka”. Zvládli ho rozhýbať, zohriať aj napeniť. Manuálne napeňovanie si vyžaduje aj vaše zručnosti. Keby vám nepostačoval článok s návodom ako správne napeniť mlieko, zvážte aj možnosť absolvovania kurzu.

napeňovanie mlieka na kávovare DeLonghi La Specialista Arte
Napeňovanie mlieka na De’Longhi La Specialista Arte.

Náš tip: De’Longhi ponúka aj kávovar Magnifica Start ECAM220.80.SB s mliečnym systémom, ktorý mlieko napení za vás.

Latte Art

Oba kávovary zvládli vytvorenie mikropeny, pomocou ktorej môžete do svojho “lattéčka” kresliť. Je už len na vás, či sa na to cítite. Bez latte artu sa svet nezrúti. Je však dôležité, aby ste mliečnu penu dobre inkorporovali do espressa so sirupom. Celý nápoj tak pekne premiešate a dosiahnete homogénne chute v celom jeho objeme. Kto by predsa chcel, aby chute sirupu a espressa ostali niekde na spodku?

Škorica a badián ako čerešnička na torte

Na záver, pre dotvorenie atmosféry, odporúčame na vrch vášho dokonalého domáceho Pumpkin Spice Latte hodiť kúsok škorice a badiánu. Tie zohrajú skôr estetickú úlohu. 

Ako si viedli automat a páka od De’Longhi?

Zatiaľ čo slastne upíjate z vašej súkromnej jesene v šálke, skúsme si zhodnotiť, ako si obe mašiny poradili s prípravou jesenného “lattéčka”.

De’Longhi Magnifica Start nás ako automatický kávovar veľmi príjemne prekvapila schopnosťou manuálne napeniť väčšie množstvo mlieka. Mikropena nebola až tak dokonalá ako pri La Specialista Arte, no absolútne postačovala pre zdarnú prípravu. Magnifica Start ponúka jednoduchú a rýchlu prípravu espressa, čo je jej silná stránka. Odporúčame použiť najvyššiu vstupnú dávku kávy a menší objem vody potrebnej pre extrakciu. Magnifica Start tak pripraví espresso hodné aj kvalitnejšieho pákového kávovaru. A to jedným klikom.

Pumpkin Spice Latte pripravené na kávovare DeLonghi Magnifica Start
Domáce Pumpkin Spice Latte v podaní De’Longhi Magnifica Start.

De’Longhi La Specialista Arte nás už dlhšie presviedča o svojej kvalite. Pomocou vstavaného mlynčeka nebol problém nastaviť správnu hrúbku mletia a recept prípravy espressa. Súčasne musíme povedať, že tryska kávovaru je na túto cenovú hladinu veľmi kvalitná. Pri teste sme dosahovali fakt skvelú mikropenu, a to aj pri väčšom objeme mlieka. Na jednom mieste tak nájdete spoľahlivý mlynček, kvalitnú páku a veľmi dobrú trysku. 

Pumpkin Spice Latte pripravené na kávovare DeLonghi La Specialista Arte
Domáce Pumpkin Spice Latte v podaní De’Longhi La Specialista Arte.

Video prípravy Pumpkin Spice Latte:

Prípravu Pumpkin Spice Latte na oboch strojoch sme zaznamenali aj na krátkom videu. Vlastníte doma De’Longhi Magnifica Start alebo De’Longhi La Specialista Arte? Poďte si PSL pripraviť spolu s nami.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close