Zaujímavosti o káve

Kávovník môžete pestovať aj doma: Držte sa týchto rád…

Stalo sa to už aj vám? Zjete určitý typ ovocia, ostanú vám kôstky a v hlave sa zrodí nápad zastrčiť ich do zeminy v kvetináči. Prejde niekoľko týždňov a odrazu sa spod zeme nahor pretlačí zelená rastlinka. V tej chvíli sa cítite ako pestovateľský génius.

A prečo to neskúsiť aj s kávou? Pekný kávovník by mohol prostredie vášho bytu veľmi pekne zveľadiť a doplniť. No a návštevy, ktoré by ste pozvali na kávu, by len uznanlivo prikyvovali: Ach, to je ale krásna rastlina. Pekná predstava, že?

Semienko kávovníka alebo hotová rastlina?

Ak sa rozhodnete vybrať touto cestou, máte v zásade dve možnosti; buď si môžete kúpiť rastlinu, ktorú bez väčších problémov „vygooglite“, alebo stavíte na skôr spomínané pestovanie kávovníka už zo semienka. Ani to nie je problém zohnať. Potom ho stačí „pichnúť“ do zeminy, dopriať mu teplé a vlhké prostredie a čakať.

Treba sa však pripraviť na to, že kávovník nie je (nemusí byť) nízka rastlina a môže dorásť až do výšky piatich metrov. S týmto aspektom sa však pochopiteľne dá niečo spraviť, rastlinu treba postupne zastrihávať a dúfať, že sa radšej rozrastie do šírky. Úmyselne používame slovo „dúfať“, pretože kávovník je v tomto smere miestami svojský a nie je úplne samozrejmé, že sa vám to bude dariť tak dobre, ako by ste si predstavovali.

Kávovník zakvitne až po pár rokoch

Vo svojich prirodzených subtropických podmienkach by mal kvitnúť dvakrát do roka, ale pri pestovaní u nás a v bytovom prostredí to podľa všetkého bude len raz. Objavia sa malé biele kvietky s nasladlou vôňou, ale pozor: stane sa tak najskôr v druhom alebo treťom roku kultivácie, možno dokonca ešte neskôr.

Rastlina potom zarodí aj prvé ovocie – zvyčajne ak má výšku od 80 do 100 centimetrov – ktoré má najskôr zelenú farbu, postupne však prejde do červenej až tmavočervenej. Ak ho nepozbierate, tak vydrží pomerne dlho, nezmäkne, ale postupom času vyschne.

domáci kávovník

Pár rád pre nadšeného pestovateľa:

Zemina

V prvom rade je potrebné zohnať dobrú vodopriepustnú pôdu s pH od 4 do 7. Jednotlivé zdroje uvádzajú rôzne čísla, ale v tomto rozmedzí by malo byť všetko v poriadku. Skúste záhradnú zmes napríklad s pH 6.

Zalievanie

Kávovník potrebuje veľa vody (pripomíname, že pochádza z vlhkých subtropických oblastí) a ideálne je jeho listy aj rosiť. Pri mladých rastlinách však treba zachovať opatrnosť, pretože sú citlivé na preliatie. V zime treba zalievať pozvoľnejšie.

Teplota

Po stránke teploty sa najčastejšie uvádza 24 stupňov, čo je v bytovom prostredí pomerne ľahko dosiahnuteľné. V noci by sa kávovníku hodilo len okolo 17, ale prežije aj v teplejšom prostredí. Ak stavíte na niečo medzi týmito dvoma hodnotami, bude to OK.

Ak sa rozhodnete dať črepník s kávovníkom von, napríklad pred dom alebo na balkón, dajte si pozor, aby teplota neklesla pod päť stupňov. Ak na neho náhodou zabudnete a teplota sa priblíži k bodu mrazu, je koniec.

Svetlo

Rastlina nie je príliš náročná na svetlo a priame slnko jej môže uškodiť, dokonca jej môže spáliť listy. Ak ju teda dáte na okno, tak buďte opatrní; ráno môže byť vystavená aj priamemu slnku, ale popoludní už určite nie.

Hnojenie

Kávovník treba prihnojovať približne raz za dva týždne, zvoľte hnojivo pre črepníkové rastliny.

Škodcovia

Dobrá správa je tá, že rastlina prakticky nemá škodcov a ak aj príde k poškodeniu listov, zväčša za to môže suchý vzduch, prípadne nedostatok mikroprvkov v pôde. Ak máte skúsenosti s pestovaním citrusových rastlín, viete, že škodcovia si ich zväčša našli a pravdepodobne aj zlikvidovali. Pri kávovníku je to iné.

Rozmnožovanie

Ak vás to s kávovníkom bude baviť a zatúžite po viacerých rastlinkách, najľahšie to dosiahnete prostredníctvom odrezkov. Treba ich zapichnúť do zmesi rašeliny a piesku, dopriať im pomerne vysokú vlhkosť a na zakorenenie čakať približne tri až štyri mesiace.

Káva

Ak to dokážete, dopestujete plody a počkáte si päť až osem mesiacov, kým dozrejú, môžete skúsiť spraviť si kávu. Z plodov viete vylúpnuť dve zrná, ktoré treba vysušiť a následne upražiť – skúste to na panvici alebo grile a zaexperimentujte s vlastným stupňom praženia. Potom kávu pomeľte a hor sa na to!

Tak čo, odvážite sa vyskúšať si to?

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close