Nezaradené

Dominik Novák: Blendovanie kávy je strašne fajn vec

Hosťom československého podcastu o káve roast different bol Dominik Novák. Barista pražskej kaviarne Kafemat hovoril o štúdiu na hotelových školách, predstavil recept na najlepšiu kombuchu, ale prezentoval aj svoje názory na miešanie blendov.

„Osobne si myslím, že by sa to malo diať,“ povedal Dominik Novák na tému blendovania. „Svojho času sme všetci boli takí tí coffee-nazis a hovorili sme, že všetko má byť čo možno najčistejšie…“

Ale ako to zaručiť? Môžeme sa dostať aj k „single origin“ káve, ktorá má jedno miesto pôvodu, no teoreticky v nej môže byť päť rôznych odrôd. Môžeme to aj tak volať „single origin“ alebo je to už blend?

Blendovanie vytvára unikátny chuťový profil

Tieto veci podľa Dominika Nováka málokto rieši a divákom sa snažil vysvetliť, že na blendovaní nie je nič zlé. „Práve naopak, je to strašne fajn vec,“ pokračoval. „Môžeš vytvoriť unikátny chuťový profil a ak zachováš všetky ostatné parametre prípravy, tak to bude chutiť v pohode.“

Má to však aj inú výhodu. „Predstav si, že si v kaviarni a máš posledné kilo naturálnej Etiópie. Strašne fajn káva, ale máš len kilo. Ty pritom vieš, že v priebehu dňa minieš štyri kilá, pretože každý deň minulého týždňa si minul štyri kilá. No a súčasne vieš, že túto konkrétnu kávu už mať nebudeš a najbližšie bude k dispozícii napríklad o dva týždne.“

Dominik Novák: Takto vznikajú moje blendíky…

„Môžeš ju odložiť a nechať stáť ďalšie dva týždne alebo ju môžeš zomlieť a v priebehu dňa behom najväčšej špičky prerážať mlynček na novú kávu… alebo to zmiešaš s niečím iným, čo máš v rade. Takto to aspoň robievam ja a takto vznikajú moje blendíky,“ skonštatoval barista, ktorý pôsobí aj v pozícii technickej podpory pre značky Tone SwissSanremo.

Človek by si však mal dať pozor a nespájať „veľké kraviny“. Potom by to nemuselo dopadnúť dobre. „Ale nevidím vôbec nič zlé na tom, ak v ten jeden deň hodím kilo Etiópie do troch kíl brazílky a poriadne to pomiešam. V konečnom dôsledku budem mať unikátny blend, ktorý možno nebude úplne super konzistentný, ale zároveň bude stále chutiť v pohode.“

Prečo by som mal to kilo kávy vyhadzovať?

Etiópia môže do celku pridať aciditu a špecifickú arómu, Brazília zasa pridá sladkosť a telo. „Prečo by som mal to kilo kávy vyhadzovať? Alebo sa vystavovať ťažkému pracovnému diskomfortu s prerážaním mlynčeka v priebehu totálneho biznisu len kvôli tomu, aby som stále servíroval single origin?“ opýtal sa Dominik Novák.

Aký je váš názor na takéto blendovanie? Budeme radi, ak svoj názor prezentujete v diskusii.


Newsletter: Dostávaj novinky, horúce tipy
na kávy a zľavové kódy pravidelne e-mailom.

Intuit Mailchimp

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close