Nezaradené

Dóza na kávu, skvelý pomocník ako záruka čerstvosti

Kvalitná káva má disponovať unikátnymi chuťovými a aromatickými vlastnosťami, ktoré však majú tendenciu postupom času sa strácať. Keď je čerstvo upražená, je to niečo celkom iné, ako keď má svoj vek. Časom totiž zvetráva.

Ideálne je preto kupovať si zrnkovú kávu, ktorá si optimálne vlastnosti drží dlhšie a rozhodne sa treba vyhnúť všetkým možným mletým produktom z bežných obchodov. Do veľkej miery ide o nekvalitné kávy nižších akostných tried, ktoré boli navyše pomleté pred dlhšou dobou a žiadne chuťové ani aromatické zázraky už neponúkajú. Nech je ich značka marketingovo akokoľvek pretláčaná.

Dbajte na optimálne skladovanie kávy

Ako sme písali len nedávno, treba dbať na kvalitný obal, ktorý môže životnosť kávy predĺžiť. Jednostranný ventil by mal byť samozrejmosťou, na vrchu by sa mal nachádzať hermetický zips, obal by mal byť tmavý a podľa viacerých zdrojov by nemal byť papierový, pretože cez póry papiera sa dnu dostane tak svetlo, ako aj vzduch. A káva sa kazí.

„Ak o kávové zrná dbáte tak, ako ja, určite ich chcete skladovať najlepšie, ako sa len dá,“ píše licencovaný Q Grader Asser Christensen na stránke Coffee Chronicler. „Vlastne dobre viem, že kávu milujete rovnako, ako ja a práve preto si čítate tento článok.“

Nedovoľte, aby kvalita zŕn „vyprchala“

Mnohí kávičkári sa zaujímajú o kvalitu kupovanej kávy, ale napríklad aj o mlynček, prípadne kávovar, ktorým si ju pripravujú. To však nestačí, pretože veľmi dôležité je aj jej uskladňovanie tak, aby nevydržala len deň či dva, ale aby sme si jej optimálne vlastnosti mohli vychutnávať omnoho dlhšie.

„Jedna z prvých vecí, ktoré by ste o týchto magických zrnách mali vedieť, je tá, že ich chuť a aróma pochádza z vyprchávajúcich olejov a nespočetného množstva komplexných chemických interakcií. Kávové zrno je vlastne semienko, ktoré bolo vysušené a potom upražené na určitý stupeň, aby sa podarilo tieto oleje a organické zmesi vyvolať,“ skonštatoval Christensen, podľa ktorého je spôsob skladovania kávy mimoriadne dôležitý.

V bežných obchodoch kvalitu nekúpite

Odborník vzápätí zdôraznil, že vo veľkých obchodných reťazcoch je normálom mletá káva. Z nej však už pri príprave nič svetoborné nedostanete. „Priemyselná logika, na ktorú sú mnohí zvyknutí, diktuje množstvo, cenu a štandardizáciu. Mnohí dennodenní kávičkári, ktorí si kupujú mletú kávu, sú doslova vytrénovaní na to, aby hľadali čo najväčšie balenia za čo najnižšie ceny. Okrem toho očakávajú rutinnú a neutrálnu chuťovú paletu, ktorá nijako nevariuje.“

„Avšak ak k tomu pristupujete o niečo vážnejšie, tak viete, že cestou je kupovanie čerstvo pražených celých zŕn v menších baleniach. Určovať totiž nechcete len to, aké množstvo kávy potrebujete na jednu šálku, ale aj jemnosť mletia a súčasne uvažujete o tom, koľko kávy spotrebujete za týždeň, prípadne za dva. A chcete ju piť tak, aby ostala zachovaná optimálna úroveň jej chute, arómy a čerstvosti,“ vysvetlil Asser Christensen, podľa ktorého by teda jednotlivec, prípadne malá rodina, nemali ísť do veľkých, napríklad kilogramových balení. Z pohľadu kvality to nemá veľký zmysel.

Čo brať do úvahy pri skladovaní kávy?

Pri skladovaní kávy následne treba brať do úvahy teplotu, svetlo, vlhkosť a prístup vzduchu. Teplota by mala byť nanajvýš izbová, ale na druhej strane by to nemal byť chlad ako v chladničke, svetlo žiadne, vlhkosť minimálna a okrem toho sa treba postarať o to, aby sa ku káve nedostal kyslík. Tá sama o sebe vylučuje oxid uhličitý, ktorý ju v zásade chráni, ale kyslík by sa staral o zvetrávanie a starnutie kávy.

„Keď je káva upražená, začne vylučovať určité množstvo neškodného plynu označovaného ako oxid uhličitý,“ pripomenul Christensen. „Práve preto pražiarne predávajú zrnkovú kávu v špeciálnych baleniach s jednosmerným filtrom. Tento okrúhly filter sa stará o to, že oxid uhličitý unikne z balenia tak, aby to kvôli nahromadenému tlaku neexplodovalo.“

Najväčší škodca je kyslík

Veľmi zaujímavá je však aj ďalšia informácia. „Ak si kávu nepražíte doma a nie ste profesionál, možno by ste sa jednosmerným ventilom nemuseli až tak trápiť. Najväčší únik oxidu uhličitého totiž nasleduje 24 až 48 hodín po pražení,“ dodal Asser Christensen, podľa ktorého je to síce pekná vlastnosť, ale najdôležitejšie je napokon to, aby sa ku káve nedostal kyslík.

No a vezmite si bežnú situáciu; otvoríte si balenie kávy, odsypete si potrebné množstvo zŕn a balenie uzatvoríte. Dostal sa dovnútra kyslík? Dostal. Dokážete ho odtiaľ dostať preč? Viete ho nejakým spôsobom vytlačiť a následne všetko opäť hermeticky uzavrieť?

Kde kúpiť kvalitnú dózu na kávu?

Ak nie, riešením môžu byť špeciálne kávové dózy, ktoré sú na trhu k dispozícii. My sme si posvietili na vákuovú dózu Airscape, ktorú si viete zakúpiť na eshope spoločnosti Casa del Caffé.

„Vyrobená je zo špeciálnej ocele, ktorá obsahuje minimálne 11 percent chrómu,“ povedala pre Blog o káve zástupkyňa spoločnosti Karin Šturcová. „Ten napomáha tomu, aby nádoba nehrdzavela, ale hlavne ju chráni pred prenikaním tepla do vnútornej časti dózy.“

„Airscape má okrem toho dve tesnenia. Jedno je na vrchnáku a druhé sa nachádza na výfukovom pieste. Ak piest zatlačíte smerom nadol, vzduch je z nádoby vytláčaný von. Káva tak ostane bez vzduchu, čo napomáha tomu, aby nezvetrávala.“

„Dózy Airscape sú k dispozícii v rôznych farbách, no my sme stavili len na tú originálnu, ktorou je farba ocele. K dispozícii máme malý airscape na 330 a veľký na 700 gramov kávy. Odporúčam,“ dodala s úsmevom Karin Šturcová.

Chcete aj vy takúto dózu? Poďte na eshop Casa del Caffé a zakúpte si ju.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close