Nezaradené

Dresy vyrobené z kávy: Futbalový klub si razí ekologickú cestu

Anglický futbalový klub Forest Green Rovers pôsobiaci v LEAGUE Two, čo je štvrtá najvyššia súťaž, si razí zelenú cestu a otvorene podporuje ekologické princípy. Jeho hráči mali v sobotu prvýkrát oblečené dresy vyrobené z kávy, respektíve z kávového odpadu.

Klub sídliaci v Nailsworthe v Gloucestershire je uhlíkovo neutrálny už od roku 2017. Púta teda už dlhšie, avšak teraz jeho hráči prešli od bambusových dresov od spoločnosti PlayerLayer ku kávovým.

Odborníci testovali viacero rôznych materiálov, ktoré by boli vhodné pre výrobu dresov, no a najlepšie vyšiel odpadový kávový grunt v kombinácii s recyklovanými plastami. Premiéru si tieto dresy odbili v sobotňajšom stretnutí s Colchestrom a domácim pomohli k víťazstvu 3:0.

Dresy vyrobené z kávy nahradili bambusových pionierov

„Naše dobrodružstvo týkajúce sa alternatívnych materiálov pokračuje,“ povedal prezident Forest Green Rovers Dale Vince. „Už keď sme boli pred dvoma rokmi v spolupráci s PlayerLayer bambusovými pioniermi, bolo to považované za revolučný nápad. Nuž a myšlienka týkajúca sa použitej kávy nie je o nič menej radikálna a prekvapujúca.“

„Musíme sa pozrieť na každý jeden aspekt toho, ako žijeme a fungujeme,“ pokračoval Vince, ktorého slová cituje Sportsmail. „Všetko, čo robíme, má svoj vplyv; vrátane šiat, ktoré nosíme a vrátane dresov, ktoré majú futbalisti. Toto má byť správa pre fanúšikov i pre všetkých ľudí. Správa hovoriaca o tom, že aj oblečenie, ktoré nosíme, je dôležitá téma…“

Vince chce týmto krokom vyzvať aj ostatné futbalové a športové kluby, aby verejnosť spoločne motivovali k napredovaniu po stránke udržateľnosti. „Tento dres nám navyše dáva aj športovú výhodu, pretože kávový materiál je vzdušnejší, ako bambusový. A omnoho vzdušnejší ako umelina, ktorá je v tomto smere trhovou normou. Toto všetko je hlavne o udržateľnosti, ale keďže sme futbalový klub, musí nám to prinášať aj výkon – tieto dve veci idú spolu ruka v ruke.“

dres z kávového opadu
Do médií putovala takáto promo-fotka.

Odpadová káva a plastové fľaše

Zaujímavé boli aj ďalšie slová spolumajiteľa klubu, podľa ktorého môže šport pôsobiť v pozícii „influencera“ a ukazovať, čo je správne. Veľmi ho teší, že sa k nemu pridal aj futbalista slávneho Arsenalu Hector Bellerin a tiež do klubu investoval. Aktuálne je jeho druhým najsilnejším spolumajiteľom.

Na výrobu jedného dresu bola použitá odpadová káva z troch šálok (35%), ku ktorým výrobcovia pridali päť recyklovaných plastových fliaš (65%). Vince plánuje spustiť aj výrobu nového radu oblečenia, tímu obstará elektrický autobus a presťahuje ho do nového stánku pre 5000 fanúšikov, ktorý bude postavený z dreva; Eco Park by mal vyrásť za tri až štyri roky.

„Toto všetko môžeme odkomunikovať obrovskému publiku a postarať sa o zmenu, čo je ozaj vzrušujúce. Myslím si, že veci, ktoré tu dnes robíme, budú vo všetkých športoch onedlho normálne. To, čo vyzeralo byť pred desiatimi rokmi radikálne, bude o päť rokov norma. Máme približne 10 rokov na to, aby sme podstúpili veľké zmeny a po stránke globálneho otepľovania predišli najhoršiemu. Azda si o päť rokov povieme, že po stránke zníženia uhlíkových emisií sme toho spravili veľa,“ dodal Dale Vince.

dresy z kávového gruntu
(Foto: FGRFC_Official/Twitter)
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close