Kávové drinky s Vlčie sirupy

Drink na leto 2023: Letná kávová limonáda

Určite nie sme jediní, ktorí obľubujú kávu bez akýchkoľvek tuningov a vylepšení. No čo v prípade, keď vás doma počas letnej horúčavy prepadne chuť na nejaký zaujímavý osviežujúci kávový drink? Preto k vám prichádzame my, Gabriela a Filip z Blogu o káve, aby sme vám ukázali, čo poslednú dobu fičí u nás v redakcii. Toto je letná kávová limonáda.

Príprava tohto nápoja skutočne nie je náročná, jej základ tvoria tri ľahko prístupné zložky – kvalitná káva od Be:Café, kvalitný ovocný sirup od Vlčie sirupy a sóda. Zvyšok ingrediencií tvorí bežné citrusové ovocie a ich šťavy. Poďme si predstaviť jednotlivé zložky a ich funkciu v drinku. 

Vlčie sirupy Passion fruit Mandarínka letná kávová limonáda

Sirup

Výberu sirupu, ktorý bude spĺňať našu predstavu, sme venovali značné množstvo času. Nie však z dôvodu, že by sme nevedeli nájsť dostatočne chutný sirup. Práve naopak. Všetky sirupy z portfólia Vlčích sirupov predstavovali zaujímavé chute, a to nám motalo hlavy. Nebudem klamať, že dospieť k záveru a kompromisu nebolo jednoduché. Zvažovali sme niekoľko alternatív, pričom sme pracovali výlučne len so sirupom od Vlčích sirupov. Napokon sme sa rozhodli pre sirup Passion fruit – Mandarínka. Sladkosť mandarínky bola presne to, čo (kakaovú) dochuť kávy premieňalo v chuť sladkého citrusového dezertu (pripomínajúc nám dezert Arabesky). Vo výslednom nápoji sa chuť Passion fruit-u (marakuje) zmenila na zrelé mango, takže v káve posilnila príjemnú a nenásilnú chuť fermentácie. 

Káva 

Keďže sme Blog o káve, jednu z troch základných surovín predstavuje káva. Práve v čase, keď sme nad drinkom uvažovali, nám prišiel balík od pražiarne Be:Café. Hneď prvá káva, ktorú sme vyskúšali, bol Honduras. A zrazu nám to všetko zapadlo do seba. Z kávy sme sa rozhodli pripraviť cold brew pomocou Hario Mizudashi v pomere 1:10. Ide o kávu z regiónu Mercedes spracovanú metódou naturálnej fermentácie. Chuťové tóny, ktoré sme v káve našli (kakao, sušené ovocie, červené ovocie) výborné dopĺňali mandarínkovú sladkosť sirupu. 

Sóda 

Táto ingrediencia je asi tou najbežnejšou v celom drinku, no je jeho dôležitou súčasťou. Nápoju dodáva perlivosť. Bublinky dodávajú limonáde sviežosť a pozdvihujú chute v nej obsiahnuté. Alternatívnou možnosťou by bolo pripraviť drink s klasickou neperlivou vodou a následne celú limonádu nasýtiť pomocou výrobníka sódy (napr. Sodastream,…). Fantázii sa medze nekladú.

Ovocie 

Ovocie netvorilo len garnish celého drinku, ale taktiež sme sa ním snažili vytvoriť v káve istú sladkosť a aciditu, ktorá vyzdvihne chuť sirupu v drinku. Rozhodli sme sa zvoliť mandarínky a citróny. Oba citrusy sme vopred odšťavili a 100% šťavu sme pridali do drinku. Vo výslednom nápoji bola acidita citrónovej šťavy veľmi príjemným “doťuknutím” sladkej mandarínkovej chute drinku. 

Tip od Gabriely: Ak okrem kávy obľubujete aj čaje, odporúčam pridať do limonády aj 50 ml cold brew zo zeleného čaju. Čaj limonáde dodá ľahkosť a jemnú trpkosť, ktorá sčasti stiahne sladkosť drinku. Ak preferujete menej sladké nápoje, toto bude pre vás určite to pravé orechové. 

Tip od Filipa: Nebojte sa do limonády pridať aj čerstvé bylinky. Tie ju môžu ešte viac ozvláštniť. Odporúčal by som skúsiť napríklad mätu alebo bazalku, avšak konečné rozhodnutie je na vás. 

Kompletný recept:

Letná kávová limonáda

40 ml sirupu Passion fruit – Mandarínka od Vlčie Sirupy
45 ml mandarínkovej štavy
15 ml citrónovej šťavy
90 ml cold brew – pomer 1:10 (pomer káva : voda) – my sme konkrétne použili Honduras Finca Cascaritas od Be:Café
150 ml sódy, prípadne neperlivej vody (pri ktorej následne použijeme výrobník sódy na nasýtenie limonády)
ľad
garnish: plátok mandarínky, plátok citrónu

Vo výsledku dostaneme limonádu pre jedného veľmi smädného človeka až dvoch menej smädných ľudí. Avšak závisí len na vás, aké konkrétne objemy použijete a koľko limonády si pripravíte. 

Limonádu sme pre vás pripravili aj na videu. Určite neváhajte vyskúšať sirupy od Vlčích sirupov, kávy od Be:Café a v neposlednom rade aj našu letnú kávovú limonádu. Ak tak urobíte, podeľte sa s nami a označte nás na Instagrame (@blogokave, @ladislavkiraly, @chlorofilip, @gabrielaa.d). Budeme sa tešiť.

letná kávová limonáda Vlčie sirupy a BeCafé
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close