Zaujímavosti o káve

Elektrický impulz namiesto kávy? Testy prebiehajú…

Kávu využívame ako akýsi nakopávač, ktorý nás v priebehu krátkej chvíle preberie a dodá nám energiu. Vedci sa však začínajú venovať otázke, či by tento proces nemohol prebehnúť aj inak. Výskumný orgán amerických leteckých síl Air Force Research Lab sa zaoberá témou „elektrický impulz namiesto kávy“.

Do najnovšej štúdie sa zapojilo štyridsať aktívnych členov vojenského personálu z Wright-Pattersonovej leteckej základne nachádzajúcej sa blízko mesta Dayton v Ohiu. Všetko financovala NASA, ktorá si chcela posvietiť na efektívnosť cezkožnej stimulácie nervov (ctVNS) a jej vplyvu na vznik migrén či problémov so spánkom.

Elektrický impulz namiesto kávy

„Jedným z možných spôsobov zvýšenia ostražitosti môže byť neinvazívne stimulovanie oblasti mozgu zvanej locus coeruleus,“ stojí v štúdii, ktorá týmto odborným latinským výrazom označila skupinu buniek v stene hornej časti štvrtej mozgovej komory. Melanín spôsobuje, že majú modrastý vzhľad.

Pri štúdii bolo využívané neinvazívne elektrické neuromodulačné zariadenie, ktoré už „malo skúsenosti“ s epilepsiou či depresiou. Mohlo by pomôcť aj s ovládnutím únavy a vyčerpanosti, vďaka čomu by klesla spotreba kávy a energetických nápojov?

Únava ako nepriateľ

„Únava je vážny a neodvratný problém mnohých profesií ako medicína, doprava, ale napríklad aj armáda,“ konštatuje štúdia. „Všeobecne je s tým spojené vážne riziko verejného zdravia. Únava môže spôsobiť pomalšie reakčné časy, ale aj menšiu schopnosť ‚multitaskingu‘. No a okrem toho môžu poruchy pozornosti viesť k drahým chybám, ktoré môžu dokonca spôsobiť smrť.“

Autori štúdie sa preto rozhodli využiť cezkožnú stimuláciu nervov, ktorá bola pôvodne schválená na boj s bolesťami hlavy a migrénami. „Toto zariadenie neinvazívne vysiela elektrický prúd, ktorý cez kožu smerom do nervov pulzuje s frekvenciou 25Hz. Pomáhajú mu pri tom dve elektródy umiestnené v oblasti krku.“

Elektrické impulzy priniesli sľubné výsledky

Celý proces „podania jednej dávky“ trvá šesť minút, čo je približne čas potrebný na prípravu kávy. Viac detailov zo štúdie je popísaných na stránke nature.com, podľa ktorej sú výsledky „sľubné“ a toto riešenie môže v budúcnosti v určitých prípadoch „nahradiť kofeín alebo iné chemické stimulanty“.

Z výsledkov sme sa dozvedeli aj to, že 40 účastníkov bolo rozdelených na dve skupiny, ktoré boli 34 hodín držané v bdelom stave. Nuž a tá polovica, ktorá bola podrobená neinvazívnemu stimulovaniu, dosiahla „výrazne lepšie“ výsledky a súčasne hlásila omnoho slabšiu únavu.

Na ceste za efektívnejšími riešeniami

„Musíme predpokladať, že iné druhy neinvazívnych neuromodulácií môžu byť podobne efektívne, prípadne aj lepšie,“ dodáva štúdia. Vyzerá to teda tak, že v budúcnosti by sme v tejto oblasti mohli dosiahnuť mnoho zaujímavých pokrokov.

Radi však odkazujeme, že svojej kávy sa aj tak nevzdáme.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close