Exkluzívne

Etiketa v kaviarni: Ako vziať partnera na kávu a očariť?

Lucia Sandrin Breznayová je známa slovenská odborníčka na etiketu. Vystupuje ako Madame Etiquette a na sociálnej sieti Instagram ju nájdete ako @madametiketa. Ako by podľa nej mala vyzerať etiketa v kaviarni? Zistili sme to za vás a pripravili sme návod, vďaka ktorému zaujmete a očaríte.

Vychádzali sme z bežnej situácie: svojho partnera chcete vziať na dobrú kávu. Ako by ste mali postupovať od okamihu vystúpenia z auta, cez celý pobyt v kaviarni až po odchod domov? Prečítajte si rozhovor s Madame Etiquette.

Predstavme si takúto situáciu: partnerku priveziem do kaviarne autom. Zastaneme a uvažujem, čo teraz. Ako by malo prebehnúť vystúpenie z auta? Existuje nejaký protokol, ako partnerke otvoriť dvere a pomôcť jej vystúpiť?

„V starých amerických filmoch z 50. a 60. rokov často vídame, ako pán vystúpi z auta, dáma v ňom naďalej sedí a čaká, kým jej džentlmen otvorí dvere. Je to veľmi zlaté, ale realita dnešných dní je už iná. Mnohé dámy si môžu povedať: „Prečo by som mala sedieť ako figurína, zatiaľ čo môj priateľ/manžel alebo ktokoľvek iný vyjde z auta a prejde okolo až na moju stranu, aby mi otvoril dvere? Veď kým k tým dverám „dorazí“, už som mohla byť vonku a spolu sme mohli ísť do kaviarne, reštaurácie alebo kdekoľvek inde.““

„Samozrejme, že my ženy sme schopné si tie dvere otvoriť samy, rovnako sme schopné samy vystúpiť, ale niekedy si môžeme dopriať byť stredobodom pánovho vesmíru a nechať si z auta pomôcť. A na druhej strane, pán tým ukazuje, aká dôležitá je pre neho dáma sediaca v jeho aute. Myslím si, že galantnosť je vzácna, a preto trochu galantnosti v našom svete určite neuškodí. Takže postup je takýto: pán dvere otvorí, jemne sa k dáme prikloní a ponúkne jej ruku, aby sa o ňu mohla pri vystupovaní z auta oprieť. Dámy by sa mali (skôr ako pána za tú ruku chytia) na sedadle pootočiť a vysunúť z auta obe nohy naraz (znožmo) tak, aby boli spojené v kolenách aj členkoch a položiť ich spolu na zem. A až potom sa pridržať pánovej ruky pri vystupovaní. Samozrejme, pán potom dvere na aute za dámou aj zatvorí.“

Vystúpenie sme zvládli a prichádzame do kaviarne. Sme meter pred vstupnými dverami. Čo by som mal ako džentlmen urobiť a ako by som mal partnerku priviesť dnu?

„Ako prvé je potrebné na pár sekúnd prerušiť vzájomnú konverzáciu, pretože vojsť do kaviarne v družnom rozhovore nemusí pôsobiť veľmi uhladene a môžete si spôsobiť aj menší „trapas“. Napríklad, predstavte si, že na dverách bude nápis, že kaviareň je zatvorená kvôli konaniu súkromného večierka, vy tie dvere otvoríte a pri vstupe na vás bude personál a prítomní hostia pozerať s nemou otázkou „a to je kto?”.“

„Odpoveď na to, kto vojde ako prvý, sa líši v závislosti od krajiny, ale aj od kontextu. Napríklad, v anglofónnych krajinách vchádza vždy prvá dáma, u nás sa ešte stále používa pravidlo “muža ako ochrancu krehkej ženy”. Takto by, logicky vzaté, podľa tohto pravidla mal vstupovať ako prvý muž. Položme si však otázku, aká je pravdepodobnosť, že v tej kaviarni bude nejaká bitka, alebo že práve vybuchne kávovar? Asi minimálna, a preto sa treba riadiť v kontexte danej situácie.“

Napríklad dverami, tie vám veľa napovedia. Ak sa otvárajú smerom dovnútra kaviarne, otvorí ich pán a vstúpi do kaviarne ako prvý a dáma ho bude nasledovať. Ak sa dvere otvárajú smerom von, pán ich opäť pre dámu otvorí, ona vstúpi ako prvá s tým, že by ju pán mal okamžite nasledovať a prevziať iniciatívu vo vedení kaviarňou. Tiež sa môže vyskytnúť situácia, keď sú v zimných mesiacoch dvere chránené hrubými závesmi. Vtedy by mal pán vojsť vždy ako prvý, aby ten záves pre dámu „pootvoril“. Dnes sú väčšinou kaviarne v presklených priestoroch, a preto si vieme už pred samotným vstupom všimnúť, koľko klientov sa v nej nachádza, a ak je plná, pán by mal opäť vstúpiť ako prvý.“

„Ak dáma pozve pána na „kafe“, môže vstúpiť ako prvá. Ďalšou možnosťou je, že vám čašník pri vstupe otvorí dvere, a vtedy, samozrejme, vstupuje ako prvá nežnejšia polovička.“

V rohu pri vešiaku vidím malý stôl s dvoma stoličkami. Ako prebehne proces odloženia kabáta a usadenia?

„Ako prvé si treba ujasniť, ako sa k tomu stolu pár dostane a kto vedie. Pán by mal byť vždy prvý a dáma, ktorá je hneď za ním, je ním vedená. Ak vás k stolu vedie obsluha, poradie sa zmení, prvý bude čašník, za ním dáma a nakoniec pán. Pán najprv pomôže z kabáta dáme a odsunie jej stoličku, aby si sadla. Až potom, keď zavesí jej kabát, vyzlečie si ten svoj. Predstavme si situáciu, kedy by si pán najprv zložil ten svoj, a až potom by jej pomohol z kabáta, dáma by tam zatiaľ stála ako taký „kôl v plote“.  Tiež sa vám môže stať, že v kaviarni žiaden vešiak nebude, alebo ich bude málo a žiaden nebude voľný. V tom prípade si prehoďte kabát cez stoličku. Avšak, kabát prehodený cez stoličku v reštaurácii je veľké nie a málokedy sa stáva, že by reštaurácia nemala dostatok vešiakov.“

Mám partnerke ponúknuť miesto na výber? Alebo mám ja rozhodnúť, kto si kde sadne?

„Džentlmen vždy ponúkne to lepšie miesto dáme, pretože by nemala mať výhľad na stenu alebo dvere skladu, atď. Ak sú v kaviarni pred stenou lavice, dáma má vždy miesto na lavici, a nie oproti na stoličke. A najprv si na lavicu sadne dáma, až potom pán na stoličku. Treba mať na pamäti, že tento malý detail nemusí pôsobiť veľmi distingvovane v prípade, že sa deje pravý opak. Predstavte si, že sa nežná polovička na tú lavicu usadí, avšak, pán už dávno sedí pred ňou na stoličke, čiže si sadol skôr než ona. Môže to vyvolať dojem “tak hajde, rýchlo si dajme kávu”.“

„Ak sú v kaviarni iba stoly a stoličky, dáma sedí vždy chrbtom k stene s výhľadom do miestnosti alebo s výhľadom na okno. Prejavom veľkej galantnosti, ktorá sa, bohužiaľ, vytráca je, keď džentlmen stoličku dáme odsunie a pri dosadnutí dámy jej ju prisunie. (Avšak, odporúčam pánom nacvičiť si to doma s maminkou alebo starou mamou.)“

„Dámy by som rada upozornila na to, aby svoje kabelky nedávali na stôl, pretože tam jednoducho nepatria, a to napriek tomu, že Instagram je plný fotiek značkových kabeliek na stole. Ideálne riešenie je položiť ju hneď vedľa seba na prázdnu stoličku. A ak tam stolička nie je, tak za chrbát. Vyhýbajte sa položeniu kabelky na zem! Po prvé, zem v kaviarni nemusí byť tým najčistejším prostredím a omrvinky, prípadne zaschnuté kvapky nápojov, na nej môžu zanechať mastný fľak. A po druhé, kabelka položená na zemi je nebezpečenstvom pre obsluhu, ktorá sa o ňu môže potknúť a vyliať horúci nápoj priamo na vás.“

Sedíme usadení a na stole je jeden ponukový lístok. Ponúknem ho partnerke alebo počkám, kým si ho vezme sama?

„Áno, samozrejme, môžete ho ponúknuť partnerke, len by som počkala pár sekúnd po usadení, aby to nevyzeralo, že sa ponáhľate. A žiada si to aj slovné „podfarbenie“ ako „nech sa páči“, „dúfam, že sa ti tu bude páčiť” alebo “majú tu veľmi dobrý výber, určite si prídeš na svoje”.“

Sme rozhodnutí čo chceme a čakáme na čašníka. Má si prvá objednávať partnerka a ja až po nej?

„Aj keď to nie je v otázke, rada by som tu upozornila na jeden fakt, a to ten, že na čašníka nikdy nelúskame prstami, aby prišiel k nášmu stolu. Je to veľmi nezdvorilé, a keďže som to pred pár dňami videla v jednej reštaurácii v Paríži, radšej to spomeniem. Stačí nadviazať očný kontakt, jemne zdvihnúť ukazovák a kývnuť hlavou, a obsluha za vami určite príde.“

„Ako prvá si objednáva dáma. Časy, keď namiesto dámy hovoril muž, sú už minulosťou (v našej európskej kultúre). Avšak, musím poznamenať, že v dnešnej dobe treba rozlišovať medzi „mačizmom“ a galantnosťou, pretože „mačista“ si najprv objedná pre seba, a až potom objedná pre dámu. Galantný pán najprv objedná pre dámu, a až potom pre seba. Môže však nastať situácia, že pán je cudzinec a nerozpráva po slovensky. V prípade, že čašník nevie po anglicky, objednáva za oboch dáma.“

Čo ak sa v danej kaviarni objednáva pri bare? Ako postupovať v takomto prípade?

„Veľmi jednoducho. Dáma ostane spokojne sedieť, pán sa postaví a ide pre oboch objednať k baru.“

Toto bude možno hypotetická a ťažká otázka: ako postupovať v prípade, ak sú obaja partneri rovnakého pohlavia? Existuje nejaká etiketa aj tuto? Alebo sa tejto otázke nebudeme venovať.

„V spoločenskej etikete sa radíme prvenstvom pohlavia, teda žena, a až potom vek. Keďže pri pároch rovnakého pohlavia prvá možnosť odpadá, radíme sa tou druhou, teda vekom. Avšak, nemusíme sa toho držať rigidne, pretože páry si to vedia medzi sebou „ukočírovať“. Túto tému som preberala pred pár rokmi s mojimi dobrými priateľkami, teda, že kto má v takom prípade prednosť? Iba sa na tom pousmiali a odpovedali: „Ten, kto mal ťažší deň, alebo je viac unavený.“ Ale treba sa touto otázkou zaoberať, obzvlášť na Slovensku.“

Pri pití kávy sme sa riadili informáciami z minulého článku s názvom „Etiketa pri pití kávy: Je prípustné oblizovať lyžičku či zdvíhať malíček?„. Máme dopité a chceme zaplatiť. O účet žiada muž alebo je to už prežitok a môže o účet žiadať aj partnerka?

„Ako prvé treba dbať aj na formu, akou poprosíme o účet. Treba sa vyhnúť teatrálnym gestám, lúskaniu prstov alebo kričaniu “účet”. Ako som už vyššie uviedla, stačí s obsluhou nadviazať očný kontakt, a príde k vám. Tiež pri účte platí veľmi jednoduché pravidlo, a to, že kto pozýva, ten žiada o účet a aj platí. Ak ste vyslovene na priateľskej káve, môžete si účet rozdeliť a každý zaplatí za to svoje. Ale, úprimne povedané, zvyčajne sa jedná o menšie položky ako napríklad v reštaurácii, takže pán môže zaplatiť aj za svoju kamarátku.“

Môže sa tiež stať, že sa ponáhľate, pán si práve odskočil a o účet ako taký môže v takejto situácii požiadať dáma, avšak, účet platí pán. Podľa veľmi konzervatívnej etikety by mal muž platiť vždy. Môj manžel, napríklad, nikdy nenechal platiť žiadnu našu kamarátku, ktorá išla s nami na kávu, na pohár vína alebo do reštaurácie, a nemala mužský sprievod.“

Zaujíma ma aj vyplatenie účtu – keď platíme hotovosťou. Má platiaci vyťahovať peniaze opatrne, aby nebolo vidieť, koľko ich v peňaženke má? Alebo je OK vytiahnuť aj viacero bankoviek naraz, vybrať z nich jednu a zaplatiť? Alebo sa toto vôbec nerieši?

„Myslím si, že dnes sa už stále viac a viac platí kreditnými kartami. Pri platení bankovkami by som  poradila diskrétnejšie narábanie s nimi. Určite sa treba vyhnúť situácii, kedy by si pán najprv vytiahol celú hotovosť z peňaženky a pred dámou počítal koľko je dlžný a koľko mu ešte ostalo. Úplne najtaktnejší spôsob platenia účtu je vzdialiť sa a s obsluhou priamo pri pokladni vyrovnať účet.“

Máme zaplatené, sedíme pri stole a chceme odísť. Čo mám v danej chvíli spraviť? Postavíme sa približne naraz, zájdem pre kabát a pomôžem ho partnerke obliecť? Alebo aká je následnosť krokov?

„Zvyčajne nastanú dve možnosti. Prvá je tá, že kabáty sú zavesené opodiaľ. Vtedy pán pre oba kabáty pôjde, najprv si oblečie svoj kabát a následne prinesie dáme ten jej. Pomôže jej vstať zo stoličky tak, že v ľavej ruke drží kabát a pravou jej pomáha odsunúť stoličku, z ktorej dáma následne vstane, a až potom jej pomôže obliecť si kabát. Určite nie je potrebné, aby sa obaja ku kabátom presúvali spolu.“

Druhá možnosť je, keď sú kabáty hneď vedľa nich. Vtedy pán opäť najprv pomôže dáme vstať, pomôže jej do kabáta, a až potom si oblečie ten svoj. My dámy sa za ten čas trocha upravujeme, zaväzujeme si šál, prípadne si dávame kabelku. Trvá to pár sekúnd, počas ktorých si pán oblieka svoj kabát. A ako džentlmen pomáha dáme do kabáta? Potrebné je držať kabát nízko, aby si dáma mohla úplne bez problémov zasunúť ruky do rukávov, pretože naťahovať sa po nich, a navyše dozadu… tak to môže byť pre okolo sediacich zábavný pohľad.“

Ako partnerku vyprevadím z kaviarne?

„Platí pravidlo, že pán partnerke pridrží dvere a dáma vychádza prvá, avšak, ja osobne by som kládla dôraz aj na to, o akú hodinu ide a kde sa kaviareň nachádza. Ak je už zimný a tmavý podvečer, určite by mal prevziať iniciatívu pán hneď po tom, ako dáma prejde dverami.“

Autor foto: @wildcobb/@bolge.kosice
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close