Sladká, ovocná a kvetinová: Ako mi Etiópia Guji Daanisa sadla ako riť na šerbel
Tohtoročná úroda etiópskych káv bola ovplyvnená mnohými nečakanými faktormi a aj preto sú najnovšie “etiópky” tak trochu unikátne. Pražiareň Coffeein si do svojho portfólia vybrala Etiópiu Guji Daanisa, ktorú napražila na espresso, ale rovnako aj na filter. Máte radi kvetinové a ovocné kávy z tejto kávovej veľmoci? Tento tip sa vám bude hodiť!
Známy kávový región
Guji je vo svete kávy veľmi zvučným menom. Z tohto regiónu Etiópie často vychádzajú veľmi špecifické a zaujímavé kávy. Tie sú charakteristické sladkými ovocnými tónmi, chuťou čierneho čaju a kvetinovým “doťukom”. Káva tu živí mnohých farmárov, ktorí do svojho remesla vkladajú značné úsilie. Na lote, ktorý Coffeein zaradil do ponuky, sa podieľalo 44 drobných farmárov. Tí na svojich maličkých farmách v okolí Sukkee Qutto pestujú tradičný mix pôvodných etiópskych odrôd zvaný Heirloom.
Vysoká nadmorská výška = vysoká kvalita
Káva sa tu pestuje vo vysokej nadmorskej výške. Zrná Etiópie Guji Daanisa vyrástli vo výške 2100 metrov nad morom. Vďaka tomu dozrievali pomaly a v ich štruktúrach sa vytvorilo množstvo aromatických a chuťových látok. Farmári združení pod farmou Daanisa ich zozbierali ručne, tak, aby ich rukami prešli len dozreté a zdravé čerešne. Káva pochádza z najnovšieho zberu z roku 2024, vďaka čomu budete piť len to najkvalitnejšie a najčerstvejšie zrno na trhu.
Naturálne spracovanie
Čerešne, ktoré farmári poctivo nazbierali a zhromaždili na farme, prešli takzvaným suchým (naturálnym) spracovaním. Pri tomto procese sa čerešne sušia vcelku a chuť zrna je výrazne ovplyvnená chuťou dužiny v jeho okolí. Dužina mu dodá sladkosť a plnšie chute. Priznám, že naturálne “etiópky” patria medzi moje obľúbené kávy.
Dva stupne praženia
Etiópia Guji Daanisa je vhodná pre fanúšikov espressa aj filtrovanej kávy. Pražiar a majiteľ Peter Szabó naprofiloval dva stupne praženia. Tmavšie praženie (konkrétne stredné praženie) sa viac hodí do pákového a automatického espresso kávovaru, zatiaľ čo svetlejšie praženie využijete hlavne pri príprave filtrovanej kávy.
Espresso – jeho príprava a chuť
Etiópske zrná s hustou štruktúrou a malou veľkosťou zrna si často vyžadujú hrubšie mletie. Inak tomu nie je ani v prípade najnovšej “etiópky” od Coffeeinu. Preto svoj mlynček automaticky nastavujem na o čosi vyššie číslo. Káva mi najviac chutila pri pomere 1:3 (namletá káva : použitá voda) a čase extrakcie 28 sekúnd.
Aj pri vyššom pomere má espresso z Guji Daanisa príjemné smotanové telo a sympatickú štruktúru. Vďaka vyššiemu množstvu vody sú jeho chute veľmi transparentné. Na jazyku som jasne rozpoznal čaj Earl Grey, sušené hrozienka, štipku florálnosti a lesného ovocia. Káva prepája sladkosť, aciditu a jemnú horkosť. Presne takéto espresso chcete piť každý deň.
Filter – lakocinka
Pri filtrovanej káve som sa oblizoval doslova až za ušami. Káva mi sadla ako riť na šerbeľ. Jej bohatá sladkosť hrozienok a sušeného lesného ovocia sa krásne dopĺňala s čajom Earl Grey a florálnosťou v pozadí. Vôňa kávy je neuveriteľne návyková a pripomína infúzovaný čierny čaj.
Lahodné chute bez fermentácie
Presne takéto kávy som si v poslednej dobe veľmi obľúbil. Čisté a transparentné chute nenarušené silnými experimentálnymi spracovaniami, plné telo, bohatá sladkosť a komplexnosť. Mňam. Pre obidva spôsoby prípravy som si pre vás prichystal jednoduché recepty.
Môj tip: Ak ste fanúšikmi etiópskych káv, so zľavovým kódom BLOGOKAVE10 si túto “etiópku” zakúpite lacnejšie. Tak šup na eshop coffeein.sk.
Recept Ethiopia Guji Daanisa espresso
Mletie: stredne jemné (v rámci stupnice espressa)
Teplota extrakcie: 94°C
Tlak: 9 barov
Čas extrakcie: cca 28 s
Recept Ethiopia Guji Daanisa Hario V60
18 g —> 250 ml (94°C)
28 klikov na mlynčeku Comandante
0:00 – 0:30 60 ml (rýchly krúživý nálev a následný “blooming”)
0:30 – 1:00 80 ml (krúživý nálev)
1:00 – 1:15 60 ml (krúživý nálev)
1:15 – 1:30 50 ml (krúživý nálev a zamiešanie)
finálny čas extrakcie: cca 2:45-3:00
Kávu Ethiopia Guji Daanisa nájdete na eshope coffeein.sk.