Nezaradené

EÚ proti odlesňovaniu: Hrozí Európe zákaz dovozu kávy?

V mnohých oblastiach sveta je pôda pre pestovanie rôznych komodít získavaná odlesňovaním. Tento problém sa týka i kávy a aj náš obľúbený nápoj teda prispieva k doslova kritickému vývoju. Len v Brazílii bolo v priebehu októbra zlikvidovaných neuveriteľných 877 kilometrov štvorcových Amazonského pralesa. Európska únia na to chce zareagovať a plánuje zaviesť zákaz dovozu kávy z odlesnených regiónov.

V spomínanej Brazílii je situácia kritická už dlhodobo a októbrový výrub bol najhorší od spustenia monitoringu v roku 2015. Mnoho svetových veľmocí na krajinu vyvíja tlak, ale tamojší prezident Jair Bolsonaro chce podporou ďalšieho výrubu pomôcť ľuďom v chudobných regiónoch. Tí si takto vedia zarobiť. Mimochodom, od Bolsonarovho zvolenia v roku 2019 sa odlesňovanie Brazílie zrýchlilo o 45 percent.

Bolsonaro hovorí o environmentálnej psychóze

Aj o tejto téme sa diskutovalo na nedávnej klimatickej konferencii COP26. Dokonca sa podarilo podpísať dohodu, v rámci ktorej sa svetoví lídri zaviazali, že do roku 2030 zvrátia úbytok svetových lesov. Okrem Kanady, Ruska, Číny, Indonézie, Konga či USA si snahy získali aj súhlas Brazílie, avšak v tomto smere existujú pochybnosti.

Bolsonaro summit odignoroval a namiesto toho navštívil Taliansko. Okrem toho viackrát vyhlásil, že bránenie odlesňovaniu je „environmentálna psychóza“ a medzi jeho vyjadreniami nájdeme aj slová, že „Amazonský prales patrí Brazílii, nie vám.“ S touto krajinou to teda nebude jednoduché.

EÚ chce zakázať kávu pochádzajúcu z odlesneného územia

Európska únia však nechce nechať nič na náhodu  a plánuje prijať ďalšie opatrenia. Jednou z najnovších iniciatív je zákaz dovozu produktov, ktoré vznikli vďaka odlesneniu. Týka sa to palmového oleja, kakaa, sóje, ale aj hovädzieho mäsa, dreva a rovnako i kávy.

Nuž a keď krajiny ako Brazília, Indonézia či Kongo nebudú schopné dokázať, že produkovaná káva nepochádza z odlesneného územia, do EÚ nebude môcť byť dovezená. Toto sa pritom nebude týkať len nelegálneho, ale aj legálneho odlesňovania.

Sinkevičius hovorí o priekopníckej iniciatíve

„To, čo navrhujeme, je priekopnícka iniciatíva,“ povedal komisár EÚ pre životné prostredie a oceány Virginijus Sinkevičius, ktorého slová cituje The Guardian. „Vieme, že EÚ sama o sebe tento problém nevyrieši. Potrebujeme, aby svoje dodávateľské reťazce prečistili aj veľké trhy ako USA a Čína.“

Prvý európsky komisár narodený po páde železnej opony (rok narodenia 1990) je pripravený podať pomocnú ruku každému, kto o ňu požiada.

Jasná správa pre supermarkety

Veľmi hlasne v tomto smere vystupuje aj Nico Muzi, ktorý je európskym riaditeľom kampane Mighty Earth: „Európska únia vysiela veľkým supermarketom a predajcom jasnú správu. Jedna z najsilnejších ekonomík sveta nebude akceptovať poľnohospodárske produkty, ktoré sú spojené s odlesňovaním.“

Nie každý je však s aktuálnymi návrhmi spokojný a vraj nie sú dostačujúce. Nezahŕňajú napríklad brazílske savany Cerrado, rozsiahle rašeliniská v juhovýchodnej Ázii a netýkajú sa napríklad kaučuku, kvôli ktorému sme v posledných rokoch prišli o 5 miliónov hektárov lesov a pralesov.

Sinkevičius je však o správnosti svojich krokov presvedčený a so svojimi ľuďmi vybral komodity, ktoré najviac napomáhajú odlesňovaniu. V prípade potreby je pripravený zakročiť a nariadenia sprísniť.

Akú kávu teda kupovať?

Dáta hovoria o tom, že spotreba Európskej únie v rokoch 1990 až 2008 viedla k 10 percentám globálneho odlesňovania. Novšie údaje k dispozícii nie sú. Vieme však aj to, že ročne prídeme o približne 13 miliónov hektárov lesov, čo je v prepočte takmer 50 futbalových ihrísk za minútu.

Vzhľadom na to, že spotreba kávy každoročne rastie, sa nami obľúbená komodita môže postarať o zosilnenie problému. Konzument bude mať v rukách niekoľko možností; spoliehať sa na EÚ, jej nariadenia a kontrolu, prípadne nekupovať kávu z krajín ničiacich pralesy. Alternatívou je aj kupovanie „bird friendly kávy“ alebo kávy pestovanej v tieni.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close