Zaujímavosti o káve

Fika: Prečo je pre Švédov taká dôležitá?

Počuli ste už o slove „fika“? V našich končinách by to pri istej dávke predstavivosti mohlo pripomínať všakovaké aktivity, no vo Švédsku je to o niečom celkom inom. Súvisí to s kávou a preložiť by sme to mohli ako „prestávka na kávu“. To však dostatočne dobre nevystihuje význam, aký pre severanov má.

Fika je obrovskou súčasťou dennodenného života bežných Švédov. Vieme, že Škandinávci sú v pití kávy mimoriadne silní a v celosvetovom rebríčku každoročne obsadzujú prvé miesta. No a keď si v priebehu dňa Švédi doprajú socializačnú kávovú prestávku, označujú ju ako „fika“. Toto slovo pritom nie je len podstatným menom, ale aj slovesom. Pokojne by sme to teda mohli preložiť ako „ideme si dať fika“ alebo „ideme fikovať“.

Fika nie je len prestávka na kávu

„Je to omnoho viac, ako len prestávka na kávu,“ píše stránka hejsweden.com. „Opísať by sme to mohli doslova ako sociálnu inštitúciu, prípadne ako fenomén. Švédi, ktorí sú často opisovaní ako rezervovaní, pokojní a nespoločenskí, milujú svoju fiku. Ponúka im to príležitosť stretnúť sa s kamarátmi, spoznať nových ľudí, preveriť si potenciálnych partnerov alebo sa spoznávať s podnikateľskými partnermi.“

Fika je v mnohých zamestnaniach pravidelnou súčasťou denného harmonogramu a vo viacerých firmách ju majú oficiálne naplánovanú na 10:00 a 15:00. Ľudia sa stretnú, komunikujú, preberajú všetky možné témy. A aj keď kávu nepijete, vraj je ideálne, ak prestanete pracovať a pridáte sa k ostatným, ktorí si naplno vychutnávajú fikarast alebo fikapaus, ako to tiež označujú. Pokojne si pritom môžete dať čaj, vodu alebo dokonca iné pochutiny ako fikabröd (druh pečiva).

Fika musí byť…

„Ak sa budete tváriť, že vaša práca je príliš dôležitá a nemáte čas na takúto prestávku, dodatočné body k dobru od šéfa nezískate,“ konštatuje spomínaný zdroj. „Fika je skvelý spôsob na výmenu vedomostí a názorov na to, čo sa vo firme deje. Kolegov to všeobecne spája, prináša to vyššiu produktivitu i väčšiu osobnú pohodu každého zamestnanca.“

Keď si to všetko porátame, prídeme vraj na to, že Švédi strávia pri fika až 9,5 dňa v roku. V práci takto pauzujú len na desať až tridsať minút, no počas voľných dní môže trvať aj niekoľko hodín. Tam je to už o stretnutiach s kamarátmi, možno aj o rande.

Ako fika vlastne vznikla?

Zaujímavý je aj príbeh o tom, ako slovo „fika“ vlastne vzniklo. Aj keď sa dnes káve vo Švédsku hovorí zväčša „kaffe“, v minulosti to bolo „kaffi“ a ešte v devätnástom storočí sa so slabikami tohto slova niekto pohral a vymenil ich. Z ka-ffi bolo odrazu „ffi-ka“, teda „fi-ka“. Jednoduché.

Vraj sa tak stalo aj preto, lebo v histórii tejto krajiny bola káva niekoľkokrát zakázaná. Niektorí Švédi teda hľadali akési krycie označenie tohto nápoja a preto sa dopracovali k tejto prešmyčke.

Tack, hej a fika

Zaujímavé slová k fenoménu fika pridala aj stránka sweden.se. „Švédi slovo fika neprekladajú. Nechcú, aby stratilo svoj význam a aby z toho bola obyčajná prestávka na kávu,“ konštatuje tento zdroj. „Je to jedno z prvých slov, ktoré sa pri návšteve Švédska naučíte.  Hneď po tack (ďakujem) a hej (ahoj).“

„Fika je omnoho viac, ako len dať si kávu. Je to sociálny fenomén a legitímny dôvod dať všetko bokom a užiť si kvalitný čas. Fika sa môže udiať kedykoľvek, tak ráno, ako aj večer. Môžete si ju dopriať doma, v práci, prípadne v kaviarni. S kolegami, rodinou, kamarátmi alebo s niekým, koho chcete spoznať.“

„Dôležité je aj to, aby ste ku káve pridali sladkosti. Škoricové buchtičky, koláče, sušienky a akceptované sú dokonca aj sendviče. Vzhľadom na toto všetko nie je prekvapujúce, že Švédi patria medzi top konzumentov kávy a sladkostí vo svete, prípadne že si vedia užiť dobré veci,“ dodáva sweden.se.

Dôležitý rituál

Dôležitosť fiky veľmi pekne vykresľuje aj článok na stránke swedishfood.com, podľa ktorého to síce do istej miery je „prestávka na kávu a koláč“, ale v skutočnosti je to omnoho viac.

„Fika je koncept, stav mysle, prístup a dôležitá súčasť švédskej kultúry,“ píše Swedish Food. „Fiku nemôžeš zažiť pri svojom vlastnom pracovnom stole. Vtedy by to bola len prestávka na kávu a koláč. Fika je rituál a dokonca aj obrovská továreň Volvo na chvíľu zastane, aby si dali fiku. Všetci Švédi jednoducho považujú za dôležité na chvíľu zastať, socializovať sa a dopriať si prestávku. Občerství to mozog a posilní vzťahy.“

Fika je podstatné meno i sloveso

Ako sme spomínali, fika je jednak podstatné meno a jednak sloveso. Tento zdroj to vysvetľuje veľmi pekne a pri našom preklade aj trochu vtipne. Švédi vraj povedia „Tak poďme a dajme si fika“ (podstatné meno), prípadne „Tak dobre sme si spolu zafikovali“ (sloveso).

Nuž a čo k tomu dodať? Asi len to, že dobrá fika by sa veru hodila aj v slovenskom prostredí.

Odborníci o fike

Mai-Lis Helléniusová, MD, PhD, švédska výskumníčka zaoberajúca sa životným štýlom: „Dopriať si kávovú prestávku znamená dopriať si šancu oddýchnuť, zregenerovať a popremýšľať. Počas fika prestávky sa bavíme o udalostiach a zážitkoch. Navzájom si ponúkneme kávu či koláč, potešíme kamaráta či blízkeho. Takto sa aj spoznávame a získavame novú energiu.“ (Well+Good)

Israa Nasirová, zakladateľka americkej platformy zaoberajúcej sa mentálnym zdravím Well.Guide: „Výskum ukázal, že tento druh oddychu mozgu umožní spracovať informácie a konsolidovať spomienky. Toto človeku následne pomôže s premýšľaním.“ (Well+Good)

Slovensko-švédsky kávový slovníček

Mimochodom, ak by ste sa vybrali do Švédska, dáme vám ešte pár cenných kávových prekladov:

Poprosím si šálku kávy En kopp kaffe, tack!

Chcel by som si objednať šálku kávy a škoricový koláčikJag vill beställa en kopp kaffe och en kanelbulle.

Mohli by sme niekedy zájsť na kávu?Ska vi ses över en fika någon gång?

Máte mlieko/mlieko bez laktózy/sójové mlieko/cukor?Har ni mjölk/laktosfri mjölk/sojamjölk/socker?

Kde si viem kúpiť dobrú kávu?www.coffeein.sk

A to by na začiatok asi mohlo stačiť… 🙂

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Jeden komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close