French press: Návod na prípravu
Nedávno sme v redakcii Blogu o káve obdržali žiadosť o recept na prípravu kávy vo French presse. French press je pomerne bežné zariadenie, s ktorým ste sa určite mnohí stretli a viacerí ho aj pravidelne využívate. Ultimátny recept na French press, ktorý pasuje k takmer každej káve, sa vám určite bude hodiť.
Čo potrebujete na najlepší French press?
Náš tip: Všetky produkty, ktoré sme použili, nájdete na e-shope pražiarne Coffeein coffeein.sk. So zľavovým kódom BLOGOKAVE10 si ich zakúpite o niečo výhodnejšie.
V prvom rade potrebujete samozrejme French press. Nájdete ho v mnohých veľkostiach, farebných prevedeniach a materiáloch. Je v podstate len na vás, pre aký sa rozhodnete. My sme si zvolili French Press Hario Slim S. Jeho objem je 240 ml, čo ho robí malým a praktickým. Je ideálny pre jedného až dvoch ľudí.
Káva na French press
Keď už máte svoj French press, vyberte si kávu podľa vašej chuti. Tento recept je aplikovateľný tak na svetlejšie, ako aj tmavšie pražené kávy. Keď obľubujete ovocnejšie a acidnejšie kávy, odporúčame z aktuálnej ponuky pražiarne Coffeein siahnuť po (Not so) Pineapple Express. To je priam exotika v šálke. Šťavnaté exotické tóny marakuje, ananásu a trstinového cukru vytvárajú dokonalý balans ovocnosti a sladkosti.
V neposlednom rade budete potrebovať mlynček, akúkoľvek rýchlovarnú kanvicu, baristickú váhu a stopky (ideálne váhu so stopkami).
Ultimátny recept
Pri French presse sa káva zvyčajne odporúča namlieť na hrubšie ako pri príprave bežnej filtrovanej kávy. V tomto recepte ju však musíte namlieť jemnejšie. Na mlynčeku Comandante to predstavuje cca 19 až 22 klikov. Pre potreby tohto článku sme používali 13 gramov kávy na 200 ml vody, čo predstavuje pomer 1:15,5. Vstupnú dávku a objem použitej vody si však viete upraviť podľa vlastných potrieb.
Namletú kávu nasypte do French Pressu, zapnite časovač a čo “najagresívnejšie” zalejte kávu celým objemom vody (v tomto prípade 200 ml). Cieľom agresívneho nálevu je kávu agitovať v celom objeme a vodu dostať do všetkých častí kávy.
French press si žiada trpezlivosť
Pri tomto recepte je veľmi dôležitá trpezlivosť. Po naliatí vody je dôležité nechať kávu extrahovať niekoľko minút. V prípade Pineapple Express sme sa rozhodli nechať ju v prvej fáze extrahovať 4 minúty. Tento čas však závisí primárne od typu praženia a od želanej výslednej chuti. Keď používate tmavšie praženú kávu, nechajte ju extrahovať v prvej fáze 3 minúty. V prípade ovocných svetlých káv extrakciu pokojne natiahnite na 5 až 6 minút.
Druhú fázu extrakcie začnite poriadnym zamiešaním. Vezmite si lyžičku a dôkladne premiešajte všetky vrstvy kávy. Takto rozbijete “krustu”, ktorá sa vytvorila na vrchu tekutiny. Po premiešaní nasaďte vrchnák s piestom, avšak zatiaľ bez stlačenia piestu. V tejto fáze nechajte kávu odstáť ďalšie tri minúty. Vďaka tomu budú mať kávové čiastočky dosť času na usadenie, čím získate čistejší nápoj.
Pozor na sediment
Po troch minútach začnite veľmi pomaličky stláčať piest so sitkom. Ale pozor, je dôležité kávu nerozvíriť. Tým by ste všetok sediment dostali späť do vrchných častí tekutiny. French press so stlačeným piestom nechajte ešte minútku odstáť, a to hlavne kvôli usadeniu posledných kávových čiastočiek. V tomto bode by ste na deviatej minúte mali mať hotovú kávu.
French press nakloňte a kávu pomaly vylejte do šálky. Pozor, nevylievajte z French pressu všetku tekutinu! Na spodku French pressu sa totiž nachádza sediment, ktorý by v chuti kávy prekážal. Finálna šálka kávy by mala byť jemne zakalená, no bez čiastočiek.
(Not so) Pineapple Express pripravený cez French press veľmi dôveryhodne imituje filtrovanú kávu pripravenú cez akýkoľvek dripper. Chuti dominuje tropické ovocie a karamel. V dochuti sa zasa objavujú jemné korenisté tóny, ktoré robia kávu komplexnou. Aj najväčší odporca French pressu si toto combo zamiluje.
Ingrediencie pre prípravu kávy vo French presse:
- káva (Not so) Pineapple Express od Coffeeinu
- French press
- kanvica
- mlynček na kávu (Comandante 20 klikov)
- baristická váha so stopkami
0:00-4:00 min – namletú kávu prudko zalejte vodou s objemom 200 ml. Nechajte odstáť po dobu 4 min
4:00-7:00 min – na štvrtej minúte kávu premiešajte lyžičkou a nasaďte vrchnák s piestom. Pozor, piest nestláčajte
7:00-8:00 min – pomaly stlačte piest French pressu tak, aby ste nerozvírili usadené kávové čiastočky
8:00-9:00 min – kávu nechajte posledný krát odstáť
9:00 min – kávu pomaly vylejte z French pressu a užívajte.
Tento ultimátny recept zmení nielen váš názor na French press, ale predovšetkým vylepší vašu šálku kávy. Určite ho vyskúšajte a v komentároch zanechajte vaše dojmy.
Náš tip: pri nákupe na eshope coffeein.sk môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10. Platí na kávy i na všetko príslušenstvo.
PS: inšpirovali sme sa týmto videom.
Zdravím, dosť ma prekvapuje doba extrakcie, dlhé roky žijem s informáciami, pochádzajúcich z viacerých kávových webov, že „turek“ je škodlivý aj preto, že sediment zostáva v šálke a po viac ako 4 minútach sa začínajú extrahovať škodlivé zložky. A preto aj pre french press bola doporučená max doba extrakcie na cca 4 min. Len citujem informácie spred rokov z vtedajších kavových webov. Ako to teda je s tou dlhou dobou exktrakcie a škodlivými látkami?
Zdravím,
čo sa týka doby extrakcie a škodlivých látok, kľúčový je stupeň praženia a kvalita kávy. Pri svetlom pražení a čerstvom, dobre skladovanom zrne by som sa nebál ani dlhých extrakcií. Do úvahy treba brať aj iné premenné ako čas. Mletie pri tomto recepte, ale aj iných receptoch týkajúcich sa filtrovanej kávy, je hrubšie ako pri klasikom “turkovi”. Kľúčovou by mohla byť skôr miera extrakcie, ktorá pri tomto recepte aj napriek dlhšiemu času nie je výrazne vyššia. Samozrejme, ak pôjdete do tmavšieho praženia, čas extrakcie o minútku alebo dve skrátte. Jednak kvôli chuti, ale samozrejme aj kvôli extrakcii nežiaducich látok.
Filip
Vdaka za vysvetlenie.
Paradny článok.hned mam chuť si kupit french press.a teplota sa aka použiva?
Dobrý deň, keďže potrebujeme naliať vodu čo najrýchlejšie, môžete použiť kanvicu aj bez nastavenia teploty vody. Kľudne môžte nechať vodu zovrieť a následne počkať 2-3 min, kým trošku vychladne. My sme konkrétne používali 93 stupňovú vodu. 🙂
Dobrý deň, celkom ste ma „namotali“ na French press 🙂 dá sa teda povedať, že na French presse môžem pripraviť kávu určenú na filter, a bude porovnateľná s výsledkom z filtra? Alebo sa to filtru nevyrovná, a radšej kúpiť to, ako French press? Vďaka 🙂
Dobrý deň Veronika,
vo French presse môžete s kľudom pripravovať svetlejšie filter roasty aj tmavšie espresso roasty. Káva z French pressu zaostáva hlavne v čistote nápoja. Dripper s filtračným papierom dokonalejšie odfiltruje malé čiastočky kávy a nápoj bude bez zakalenia. V káve z French pressu sa nejaké zakalenie vždy objaví. Tento recept sa jeho množstvo snaží minimalizovať. Pri kvalitnej káve a kvalitnej vode pripravíte skvelý nápoj aj vo French presse a rovnako aj za pomoci hocijakého drippra. Výhoda French pressu môže byť v tom, že k nemu nebudete potrebovať dokupovať kanvicu s tenkým hrdlom. French press navyše odpúšťa aj menej kvalitné mletie lacnejších mlynčekov. Z môjho pohľadu je French press veľmi dobrou “low cost” možnosťou.