Habesh Coffee: Etiópska kávová kultúra dobýja slovenský trh
Keď sme sa obzerali po domácom kávovom trhu a hľadali vhodné spoločnosti pre možnú budúcu spoluprácu, chceli sme nájsť niekoho ani nie malého, ale ani nie príliš veľkého. Jednoducho niekoho tak akurát. Do toho prišlo echo na „Habesh Coffee“ a dostavil sa ten známy „hell-yeah“ okamih. To je presne ono!
Skúsili sme nadviazať kontakt a vyšlo to, pretože sme narazili na veľmi ochotného chlapíka menom Martin Vavrík. Prečo sa jeho značka i kávy volajú Habesh? A prečo sú všetky z Etiópie? Viac vám prezradíme v aktuálnom rozhovore.
Prvý kontakt s Etiópiou a inšpirácia pre Habesh Coffee
„Do tejto africkej krajiny som sa dostal vďaka rodinnému známemu, Etiópčanovi, ktorý študoval v Žiline,“ prezradil Martin Vavrík v rozhovore pre Blog o káve. „Vyrazil som tam so skupinkou známych a rozhodli sme sa, že trochu spoznáme tamojšiu podnikateľskú kultúru. Išli sme si urobiť prieskum trhu a možno sme ani presne nevedeli, čo konkrétne hľadáme, ale našli sme kávu…“
Etiópia je považovaná za historický domov kávy a legendu o pastierovi Kaldim, ktorého kozy začali po zjedení kávových čerešní prekypovať energiou, už asi poznáte. „Káva je v Etiópii prezentovaná doslova na každom kroku a každý, kto túto krajinu navštívi, sa o nej niečo naučí. Myslím si, že každý, kto sa tam raz ocitne, by mal zažiť známu etiópsku kávovú ceremóniu.“
Nákazlivé nahliadnutie do sveta kávy
„V mojom prípade je tak trochu paradoxné, že kávu som predtým pil dosť málo. Až priamo v Etiópii som si dokázal lepšie uvedomiť, čo to ten čierny horkastý nápoj vlastne je. Stalo sa tak vďaka rozprávaniu tamojších ľudí, vďaka zážitkom zo spomínanej kávovej ceremónie, ale aj vďaka návštevám fabriky na triedenie kávových zŕn, pražiarní i plantáží. Podarilo sa mi nahliadnuť do sveta kávy, a to tým najlepším možným spôsobom. Takto sa to všetko začalo,“ pokračoval Žilinčan.
Martin navštívil Etiópiu dovedna šesťkrát a stretol sa s množstvom zaujímavých ľudí. „S niektorými sme ihneď urobili prvé malé obchody a vybudovali sme si základ do budúcnosti. Prvé experimenty sme realizovali ešte v rokoch 2014 a 2015. Nebolo to však ľahké, pretože nastávali dva základné problémy. Prvým bol ten, že síce nám nasľubovali hory-doly, ale napokon to všetko trvalo veľmi dlho…“
Obchodníci chcú predávať veľké objemy
A ten druhý problém? „Tak s tým sa trápim do dnešných dní – obchodujem len malé objemy. Väčšina exportérov zelenej kávy sa so mnou ani nechcela baviť, pretože ich minimom bol predaj celého kontajnera. A to je okolo 19 ton surovej kávy!“
Napokon sa však predsa len podarilo nadviazať spoluprácu so spoločnosťou, ktorá vie predať aj menšie množstvo kávy. „Zameriava sa najmä na výberovú kávu, má vlastné spracovateľské stanice a tamojšie regióny podporuje výstavbou škôl,“ prezradil Martin Vavrík naznačujúc, že ak si kúpite kávu značky Habesh Coffee, nepriamo podporíte aj dobrú vec.
Unikátna anaeróbna káva na Slovensku
„V tomto roku sa nám podarilo doviezť aj naozaj unikátnu kávu, ktorá je anaeróbne spracovaná a tri dni fermentovala v plastových vreciach, aby sa rozvinuli jej ovocné chute a aróma. Pochádza z regiónu Aricha. Táto „anaeróbka“ je asi to najlepšie, čo sme zatiaľ mali v ponuke a mám z nej veľkú radosť.“
„Musím prezradiť, že vďaka nám sa dostala aj do ponuky Peťa, jedného z top slovenských pražiarov výberovej kávy v pražiarni Concept Coffee. Takmer každý, kto ju ochutnal, v nej cítil výraznú chuť po ovocí, najmä jahôd, no nie každý to ocenil. Predsa len, väčšina našich zákazníkov si potrpí na tradičnejších kávových chutiach,“ usmial sa Martin Vavrík.
Čo to znamená Habesh?
Náš respondent nám následne prezradil aj to, prečo sa jeho značka volá Habesh: „Habeš je dávny názov pre Etiópiu. Keď poviete v Etiópii slovo Habesha, väčšina ho pochopí ako slovo „Etiópčan“, „etiópsky“. Termín Habesha zahŕňa etnickú skupinu ľudí žijúcu v tzv. rohu Afriky, najmä Etiópčanov a Eritrejcov. A teda my sa týmto názvom snažíme prezentovať etiópsku kávu.“
To vysvetľuje, prečo sa žilinská spoločnosť orientuje len na etiópske kávy. Iné v jej ponuke nenájdete a ako nám majiteľ priznal, „má to svoje výhody i nevýhody.“ Avšak pražiarní, ktoré ponúkajú kávy z celého sveta, je mnoho. Táto cesta je už prejdená, priam vyšliapaná.
Habesh Coffee: Radšej jednu vec, ale poriadne
„Skôr som zástanca toho, aby sme radšej robili jednu vec, ale poriadne,“ zdôraznil M. Vavrík. „Aj preto som sa zameral na jednu krajinu. To však neznamená, že na výber máme len jeden druh kávy, pretože našu ponuku sa snažíme diverzifikovať spôsobmi praženia kávy, kávami rôznych spracovaní, či kávami z rôznych regiónov Etiópie.“
Sto ľudí, sto chutí – káva nemusí chutiť každému
Väčšina produktov spadajúcich pod Habesh Coffee sa praží v Bratislave, avšak výberové kávy praží spoločnosť KARMA Coffee z Liptovského Mikuláša. Nuž a keďže sa Martin nebojí skúšať nové veci, táto kultúra sa prenáša aj na Habesh Coffee. „Ja som človek, ktorý rád experimentuje tak s jedlom, ako aj s nápojmi. Rád skúšam nové a moderné veci a aj preto som sa pri pití postupne začal zameriavať na svetlejšie pražené kávy. Tie mi vyhovujú.“
„Z mojich skúseností usudzujem, že mnoho ľudí dnes vyhľadáva práve to „niečo iné“ a vie, že v televíznej reklame alebo obchodnom dome by to našli len ťažko. My sa snažíme prinášať ľudom niečo nové a vôbec nám nevadí, že nie každý náš produkt chutí každému. Veď každý dávno vie, že sto ľudí, sto chutí. A na celom tomto kávovom svete je najkrajšie to, že všetci máme na výber nekonečno možností,“ dodal Martin Vavrík.
4 Comments