Predstavujeme nové kávy

Horúca novinka: K funky káve Jáva Flowertron z Coffeeinu dostanete aj kartičku

Pražiareň Coffeein prináša čerstvé kávové novinky v pomerne rýchlom slede. Teraz do ich ponuky pribudla funky Jáva spracovaná inovatívnym procesom. Jávu Flowertron dostanete v dvoch rôznych stupňoch praženia, vďaka čomu ju pripravíte tak na filter, ako aj na espresso. Pomôžeme vám nájsť optimálny recept. Pre zberateľov je príjemná aj skutočnosť, že Coffeein k tejto káve automaticky pribaľuje aj netradičné kartičky.

Náš tip: pri nákupe na eshope coffeein.sk využite zľavový kód BLOGOKAVE10.

Coffeein Java Flowertron Indonézia Argopuro

Inovatívna hybridná fermentácia

Pri nastavovaní receptu pre prípravu akejkoľvek kávy je veľmi užitočnou informáciou práve to, ako boli jej čerešne na farme spracované. V prípade tohto lotu ide o proces hybridnej fermentácie. Čo sa za týmto slovným spojením skrýva? 

V prvom kroku boli čerešne Jávy Flowertron zozbierané a ručne pretriedené. Za vykonanie tejto manuálnej práce môžeme ďakovať farmárom žijúcim na ostrove Jáva, konkrétne pod horou Argopuro. Zozbierané a poriadne pretriedené čerešne boli následne spracované naturálnou metódou. Po 72 hodinách zamierili do nerezového tanku, z ktorého pracovník spracovateľskej stanice vytlačil všetok kyslík a nahradil ho čistým dusíkom. Fermentácia v ňom prebiehala po dobu 160 hodín bez prítomnosti akéhokoľvek kyslíka. 

Jáva Argopuro Flowertron od Coffeeinu - filtrovaná káva

Na čo sa dívať pri nastavovaní receptu?

Výrazné spracovanie a dlhá fermentácia sa odrazí na výslednej chuti kávy a takisto aj na štruktúre jej zrna. Zrno, ktoré podstúpi “invazívnejší” proces, je poróznejšie a jeho štruktúra je narušená. Túto informáciu môžete využiť pri nastavovaní receptu tak na filter, ako aj na espresso. Vyhnete sa tak jednému, možno dvom nepodareným pokusom a skvelú kávu si užijete o niečo viac. 

Jednoducho povedané, poróznym zrnom bude počas extrakcie voda pretekať rýchlejšie. Chcete sa vyhnúť nechceným “turboshotom” espressa alebo filtrovanej káve, ktorá vám prekvapká za minútu a pol? Jednoducho nameľte kávu jemnejšie, ako ste bežne zvyknutí. Jemnejšie mletie predĺži kontakt kávy s vodou, vďaka čomu vaša káva nebude podextrahovaná.

Presne od tejto vedomosti sa bude odvíjať naše nastavovanie receptov pre obidva roasty.

filtrovaná káva Jáva Argopuro od Coffeeinu

Svetlé praženie Jáva Flowertron

Otvorte balík a privoňajte si ku káve. Zrnká sú výrazne aromatické, pocítite v nich likérové tóny, tóny čokolády a sušeného ovocia. Výrazná aromatika a predĺžená fermentácia vám napovedajú, že každé zrnko ukrýva množstvo chutí. Keď sa chcete vyhnúť príliš výrazným chutiam, ktoré sa budú zlievať do jednj, vyskúšajte vyšší pomer vody k namletej káve. My v takomto prípade najčastejšie začíname na pomere 1:16 až 1:17.

Posledným dôležitým poznatkom, ktorý by ste pri nastavovaní receptu mali brať do úvahy, je stupeň praženia. Káva je pražená svetlo, preto si vyžaduje vysokú teplotu vody. Dobrým odrazovým mostíkom môže byť 94 stupňov Celzia. Keď však chcete z kávy vytiahnuť viac ovocnosti, uberte zopár stupňov a extrahujte pri nižších teplotách.

Na základe týchto faktorov a niekoľkých pokusov sme pre vás pripravili ideálny recept pre svetlo praženú Jávu Flowertron z pražiarne Coffeein.

Jáva Flowertron od Coffeeinu - príprava filtrovanej kávy

Recept V60

15 g —> 240 ml (91°C)
18 klikov na mlynčeku Comandante (540 mikrónov)

0:00 – 0:30 50 ml (rýchly krúživý nálev a následný “blooming”)
0:30 – 1:00 50 ml (rýchly krúživý nálev a následný “druhý blooming”)
1:00 – 2:00 140 ml (pomalý nálev, prvých 70 ml krúživo a druhých 70 ml do stredu)
finálny čas extrakcie: cca 2:30

Takto pripravená Jáva Flowertron má výraznú arómu pripomínajúcu čerešňový likér. V chuti očakávajte tropické ovocie, čerešňový likér a mliečnu čokoládu. Pri nižších teplotách sa káva zmení na džús z červeného ovocia a likérová alkoholovosť sa akoby vytratí. Dochuť je dlhotrvajúca, kakaovo-likérová. Káva má na jazyku veľmi ľúbivú štruktúru a stredne ťažké telo. Chuť sa skladá zo stredne intenzívnej acidity, vysokej sladkosti a nízkej horkosti. 

Jáva Flowertron od Coffeeinu - filtrovaná káva

Stredné praženie Jáva Flowertron

Druhý balíček, ktorý Coffeein nasadil do predaja, ukrýva tie isté zrná, ale pražené o stupienok tmavšie, na stupeň takzvaného medium roastu (stredného praženia). Túto kávu môžete využiť ako mierne tmavší, a teda o čosi sladší filter, alebo na moderné espresso. 

My sme sa pustili do nastavovania receptu na espresso. Aj pri tomto spôsobe prípravy musíte brať do úvahy experimentálne spracovanie kávy a výrazné, chuťovo priam nasýtené zrná. 

Dajte si však pozor na stupeň praženia. Táto káva je upražená o niečo svetlejšie ako bežné, tmavšie espressá. Kvôli tomu by ste sa mali snažiť o dlhší čas extrakcie a vyššiu teplotu extrakcie. Vďaka tomu sa vám v šálke ocitne vyrovnané množstvo acidity, sladkosti aj horkosti. Cieľte teda na jemnejšie mletie, vyšší pomer vody ku káve (1:3) a dlhší čas extrakcie (okolo 30 sekúnd).

Jáva Flowertron od Coffeeinu - stredné praženie na espresso

Recept na espresso

Pomer (brew ratio): 1:3
Mletie: veľmi jemné
Teplota extrakcie: 94°C
Tlak: 9 barov
Čas extrakcie: 29 s

V chuti espressa prevláda ovocný likér. Pri prvom dúšku pocítite hlavne jeho alkoholový charakter. Ďalšie, chladnejšie dúšky, budú stále viac a viac ovocné a šťavnaté. Štruktúra kávy je aj pri vyššom pomere sirupová a na jazyku vytvára veľmi príjemný pocit. Espressu dominuje  výrazná sladkosť, ktorú oživuje ovocnosť a acidita. Horkosť nájdete hlavne v dochuti vo forme kakaa.

Jáva Flowertron od Coffeeinu - espresso

Multisenzorický zážitok

Okrem toho, že v sebe oba balíky ukrývajú zaujímavé výberové zrná, v Coffeeine sa prekonali ešte v jednej veci. Dizajn obalov je krásny a hravý. Ku každej z týchto dvoch káv navyše dostanete praktickú kartičku s tými najdôležitejšími informáciami o káve. 

Keď pri nákupe cez eshop coffeein.sk použijete kód BLOGOKAVE10, dostanete tento multisenzorický zážitok s 10-percentnou zľavou.

Jáva Flowertron - kartičky od Coffeeinu
Jáva Argopuro Flowertron - kartička
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close