Iná káva: Prebalený Talian vypadávajúci zo štvrtej ligy
INÁ LIGA je projekt, ktorý sa venuje nižším futbalovým ligám. Príde na niektorú dedinku a zachytí nezvyčajnú atmosféru, akú už profesionálny futbal nemá. „Ozajstné, nefalšované emócie, ľudskosť, priateľstvo, súdržnosť a pravú atmosféru v hľadisku,“ stojí na webe inaliga.sk. A táto INÁ LIGA má teraz aj svoju kávu zvanú INÁ KÁVA.
„Štáb INEJ LIGY sa dostáva s kamerou úplne všade. Diváci tak majú možnosť nazrieť do šatní, kam smú vstúpiť len hráči, tréneri a funkcionári. Ale aj priamo na ihrisko, vďaka kamere, ktorú má na sebe rozhodca. Relácia je tak pútavá aj pre tých, ktorí na dedinskom futbale nikdy v živote neboli. INÁ LIGA nie je len športovou reláciou, ale hlavne zábavnou reláciou. Dedinský futbal je totiž hlavne o zábave. Ak by nebol, už by dávno nedával zmysel a zanikol by,“ dodávajú autori projektu.
INÁ LIGA začala do kaviarenskej sféry zabŕdať už pred časom. Aká kvalitná je jej INÁ KÁVA a ktoré sú jej silné a slabé stránky? Viac sa dozviete vo vášnivej recenzii Blogu o káve.
Bodovanie
V bodovaní Blogu o káve môže každá káva získať maximálne 50 bodov. Celkovo 25 z nich majú právo udeliť baristi Filip Lörinc (@chlorofilip) a Gabriela Drenková (@gabrielaa.d), desať šéfko Blogu o káve (@ladislavkiraly), päť udelíme na základe vašich odporúčaní spoločne za dizajn obalov a po päť bodov môže káva získať za transparentnosť (či poznáme jej presný pôvod a zloženie) a za pomer cena/kvalita.
Baristi Gabriela Drenková a Filip Lörinc 12,5/25
Zrná
Zrná Inej kávy vyzerajú v podstate celkom bežne. V balíčku nachádzame zmes robusty a arabiky napraženú konzervatívne, no veľmi rovnomerne. Tmavšie praženie nevykazuje žiadne spálené plôšky na zrnách a ani olejnaté škvrny. Zrná sú sfarbené do rovnomerného odtieňa tmavohnedej farby. Kvalita zrna je na prvý pohľad veľmi obstojná. Nachádzame v ňom len minimum defektov, čo považujeme za veľké plus.
Aróma
Vôňa kávy je pomerne intenzívna, hlavne po jej namletí. V káve sa spájajú sladké kakaové a orieškové tóny s menej príjemnými drevitými a papierovými prvkami. V aróme však prevláda sladkosť a tóny pražených orieškov.
Cupping
V chuti Inej kávy sme objavili niekoľko pozitívnych, ale aj zopár negatívnych prvkov. Za najväčšie pozitíva považujeme sladkosť tmavej čokolády a pražených orechov, príjemné, zaoblené telo a sladkú čokoládovú dochuť. Negatívne na nás zapôsobila prítomná acidita, ktorá bola príliš jednoduchá, málo špecifická až octová. Druhým mínusom je nepríjemná zemitosť, ktorá je pravdepodobne spôsobená defektami zeleného zrna vzniknutými ešte pred pražením.
Espresso
Espresso z Inej kávy má veľmi príjemné krémové telo, orieškovú sladkosť a kakaovú dochuť. Na druhej strane sa v ňom objavuje nepríjemná a plochá acidita. Balans medzi chuťami je narušený hlavne aciditou a mierne vyššou horkosťou. Zemitosť sa prejavuje aj vo forme espressa, no v tomto prípade je menej prenikavá a je zakrytá ostatnými chuťami kávy.
Celkový dojem
Zmes arabiky a robusty od Inej ligy je v podstate celkom vydarenou konzervatívnou kávou. Na pomery talianskeho espressa obsahuje málo defektov, je napražená s citom, a tak sú jej chute pomerne vybalansované a príjemné. Po chuťovej stránke by sa dala zaradiť do kategórie nachádzajúcej sa na rozmedzí komoditnej a výberovej kávy.
Bodovanie: aróma 2,5 – acidita 2 – telo 3 – dochuť 2,5 – celkový dojem 2,5.
Ladislav Király 3,5/10
Keď som do rúk vzal obal kávy Iná liga, hlavou sa mi prehnalo všetko to, čo som s futbalom zažil. Viac ako 20 rokov som bol totálny fanatik, ktorý nevynechal žiadny domáci zápas 1. FC Košice a jeho nástupníckych tímov a absolvoval som aj množstvo výjazdov. Dnes už futbal nesledujem vôbec, ale na Facebooku mi aj tak vyskakujú videá z Iná liga TV a úprimne, rád si ich pozriem. Veď sám som kedysi hrával nižšiu ligu a bola to zábava.
Ale teraz už ku káve: čakal som, že káva Iná liga bude fakt iná liga. Taká štvrtá alebo piata, haha. Prvý pohľad na zrná to naznačil, ale úplne nepotvrdil. Boli dosť tmavé a zodpovedali takému klasickému supermarketovému espresso praženiu, teda nie modernému.
Návrat bližšie k zemi
Vôňa zŕn bola z môjho pohľadu dosť nudná. Po peckách, ktoré som pil v poslednej dobe, ma vrátila bližšie k zemi. Doslova, haha. Je zrejmé, že pražiari k tejto káve pristupovali tak, aby potlačili aciditu a aby ostala konzervatívna. Celkovo však zrná boli pomerne pekné a defektov tam nebolo nejako veľa: bolo zrejmé, že na túto kávu nepoužili najnižšiu kvalitatívnu triedu, ale niečo celkom obstojné.
Celkovo je pri takejto pre mňa aromaticky nezaujímavej až nudnej káve (oriešky a kakao sú nuda) vopred zrejmé, že môže dostať maximálne 5 bodov z 10. Na to, aby sa dostala do tej vyššej kategórie, by musela ponúkať niečo navyše a tuto to tak bohužiaľ nie je.
Robusta je zloba
Pri príprave ma hneď upútala bohatšia créma, ako to, na čo sme zvyknutí pri testovaní najlepších káv. S veľkou pravdepodobnosťou za to môže robusta (a sčasti aj tmavšie praženie), ktorej je v zmesi 20 percent a ktorá bohužiaľ nemá žiadnu pozitívnu chuť. Len takú tú zeminovo-gumenú a jej výhodou (alebo nevýhodou?) je dvoj- až trojnásobne vyšší obsah kofeínu ako pri arabike.
Chuťovo to však nebolo až také strašné, ako som po všetkých vopred získaných poznatkoch očakával. Káva je orieškovo-kakaová a čokoládová, ale popri tom disponuje aj určitou slabou aciditou, čo ma teda dosť prekvapilo. Mne takáto acidita nevadí a z môjho pohľadu je to pri takejto káve prekvapujúci malý plus. Mínusom je trochu nepríjemná horkosť a príliš mi nesadla ani dochuť. Tipol by som si, že za to môže robusta. A robusta je podľa mňa zloba.
Konzervatívne espresso
To sa však bavíme o veciach, o ktorých som nečakal, že sa pri takejto no-name káve budeme baviť. Celkovo je na konzervatívne espresso v podstate fajn a asi by mohla byť na úrovni najlepších káv dostupných v supermarketoch.
Mne však táto káva nechutí. Udeľujem 3,5 bodu.
Transparentnosť 1/5
Pri Inej káve vieme, že je z 80% tvorená arabikou a z 20% robustou. Za toto udeľujeme jeden bod a to je bohužiaľ všetko, čo táto káva za transparentnosť dostane.
Nepoznáme krajinu pôvodu, nepoznáme konkrétny región ani farmu, nepoznáme odrody arabiky ani robusty a nepoznáme ani ich spôsob spracovania. Je to teda len obyčajná no-name komoditná káva.
Z obalu sa ešte dozvedáme to, že výrobcom je talianska značka Galliano. Takže prebalený Talian. Našťastie jeden z tých lepších.
Pomer cena/kvalita 2/5
Malé 250-gramové balenie kávy stojí 12€, veľké kilové 25€. Je to pomerne zaujímavý nepomer: malé balenie neponúka dobrý pomer cena/kvalita, no pri veľkom je to rapídne lepšie.
Konsenzus velí udeliť 2 body. Za takúto cenu je možné zohnať výrazne lepšie kávy, veď si len pozrite eshop napríklad avcoffee.sk alebo becafe.sk, ale aj eshopy ďalších slovenských pražiarní kde môžete uplatniť aj zľavový kód BLOGOKAVE10. Dostanete kávy pražené na Slovensku, chutnejšie a za menej peňazí.
Dizajn obalu 0/5
Toto ma celkom zamrzelo, pretože mne obal nijako nevadil. Má jednoduchú futbalovú tematiku, ale bohužiaľ, na instagramovom konte @blogokave ste mu odhlasovali 0 bodov.
Za nulu bolo až 43 percent z vás, pričom ďalších 34,2 percenta hlasovalo za jeden bod a 13,9 percent za dva body. Vyššie hodnotenia sa vyskytovali len veľmi sporadicky.
Celkové hodnotenie 19/50
Iná káva z projektu INÁ LIGA nepatrí do najvyššej kávovej ligy. Bohužiaľ ide len o prebaleného Taliana a komoditnú kávu bez pôvodu. K jej cti však slúži to, že je to rozhodne jedna z kvalitnejších komoditiek s celkom peknými a rovnomerne napraženými zrnami bez výrazného množstva defektov.
Suma-sumárum, keby bola táto káva futbalové mužstvo, tak by vypadávalo zo štvrtej ligy. Alebo postupovalo z piatej vyššie? Ako chcete. Celkovo je však škoda, že projekt, ktorý podporuje lokálnych futbalistov, sa neprepojil s lokálnou pražiarňou, ale stavil na taliansku lacnotu.
Na Slovensku je pritom množstvo kvalitných pražiarní kávy – zoznam nájdete TU a zľavové kódy TU.