Zaujímavosti o káve

India hlási problém: Hlavnému kávovému regiónu hrozia druhý rok po sebe straty

V „Blogu o káve“ sa pomerne pravidelne venujeme aj pestovateľom, ktorí to v súčasnosti bohužiaľ vôbec nemajú jednoduché. Mnohí z nich živoria, žijú na hranici chudoby a nepomáha im ani zmena klímy. Tá so sebou prináša extrémnejšie prejavy počasia, ktoré teraz narobili paseku aj v Indii.

V tamojšom hlavnom kávovom regióne nachádzajúcom sa v okolí Malenadu spôsobil problémy nezvyčajne intenzívny dážď. V úvode augusta spadlo okolo 380 milimetrov zrážok a v úvode septembra ďalších približne 300. Asi netreba vysvetľovať, že je to mimoriadne veľa a takéto úhrny vedú k vážnym povodniam.

Nevídané intenzívne dažde

„Niečo také som ešte nikdy nevidel,“ povedal Naveen Somaiah, ktorý má svoju plantáž v oblasti Kodagu, pre Times of India. „Nepršalo raz, ale dokonca dvakrát, a to neuveriteľne intenzívne.“

Okrem záplav sa domáci obyvatelia borili aj so zosuvmi pôdy a všetko spomínané v konečnom dôsledku povedie aj k výrazným poľnohospodárskym stratám. Už minuloročné potopy spôsobili obrovské straty, pričom pestovatelia kávy verili, že táto sezóna všetko napraví.

Úroda mala byť lepšia…

„Oproti minulému roku sme očakávali približne 20-percentný nárast produkcie, ale teraz sa už obávame toho, že zaznamenáme približne 40-percentný pokles,“ uviedol farmár Ricky Madappa z mesta Pollibetta.

Regióny Kodagu, Chikkamagaluru a Hassan, ktoré sa starajú o približne 70 percent indickej produkcie kávy, zaznamenali v priebehu júla až septembra nadmerné dažďové zrážky, pričom väčšinou toho spadlo o 43 až 91 percent viac, ako zvyčajne.

„Očakávali sme dobrý rok, ale približne 60 percent čerešní v okrese bolo zničených a pršať ešte neprestalo,“ skonštatoval zástupca organizácie Coorg Planters‘ Association KN Karumabaiah.

Vládne kompenzácie nestačia

Situáciu rieši aj vláda, ktorá roľníkom opätovne poskytuje dotácie, ibaže ani tie nestačia.

„Kompenzácie, ktoré sme dostali v minulom roku, nezodpovedali stratám,“ uviedol poľnohospodár z Mudigere Kiran K. „Ani tentoraz veľa neočakávame. V minulom roku nám dali približne 12 000 rupií na hektár (v prepočte okolo 154 eur), ale skutočná strata sa pohybovala od 20 000 do 50 000 rupií (256 až 640 eur).“

Bio organická káva Cafézia - pohľad na zrná (New Orleans)
Bio organická káva Cafézia vás zaujme zrnami najvyššej kvality a nezameniteľnou arómou. Prejdite na ESHOP.
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close