Zaujímavosti o káve

Indonézski rodičia dávajú 14-mesačnému dieťaťu kávu. Na mlieko nemajú…

Zaujímavá a do značnej miery smutná správa prišla z Indonézie. V časti Polewali Mandar spadajúcej do provincie Západné Sulawesi, dávajú 14-mesačnému dieťaťu namiesto mlieka kávu. Veľa kávy. Teda veľmi veľa kávy.

Ako informoval tamojší server kompas.com, rodičia malej Hadijah nemajú na výber. Žijú na hrane chudoby a na mlieko jednoducho nemajú. Káva je však v tejto krajine lacná a majú jej k dispozícii veľa: preto dieťatko dostáva približne 1,5 litra (!) kávy denne. A to už od svojich šiestich mesiacov, takže za sebou má takmer 250 dní „kávičkovania“.

Rodičia Safiruddin a Anita zarobia denne na kokosovej plantáži len 20 000 indonézskych rupií, čo je približne 1,29 eura. A to spolu! Mlieko si za to kúpiť nevedia, ale káva „kopi tubruk“ je dostatočne lacná.

„Čo máme robiť?“ opýtala sa smutná mama. „Náš príjem nestačí na to, aby sme si mohli dovoliť kupovať mlieko. Každý deň jej musíme dávať kávu. Dopadlo to tak, že ak ju nedostane, tak ani nezaspí…“

Hadijah je už na káve závislá a na kofeín si do veľkej miery zvykla, ale napriek tomu je podľa rodičov nadmerne aktívna.

Máme však aj dobrú správu: keď sa správa o malej Hadijah stala virálnou, za rodinou prišla tamojšia zdravotná organizácia, ktorá nešťastným rodičom dodala mlieko a pečivo.

Rodičia zároveň dostali upozornenie, že s dávaním kávy tak malému dieťaťu musia okamžite skoncovať. Môže to totiž nepríjemne zvýšiť tlak, spôsobiť záchvaty a dokonca vyvolať arytmiu srdca.

Problém je v tom, že v Indonézii je podobných prípadov veľa. Máloktorých rodičov síce napadlo dávať svojim deťom kávu, ale na hrane chudoby ich je viac ako dosť.

Podľa údajov UNICEFu má až 30 percent detí vo veku do piatich rokov problém so zakrpatením v dôsledku nedostatočnej výživy. Nuž a desať percent detí v takomto veku je v krajine akútne podvyživených.

A keď si uvedomíme, že v Indonézii žije už takmer 300 000 000 ľudí…

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close