Exkluzívne

Inšpiratívny príbeh: Ako sa šestnásťročný Slovák zamiloval do kávy

Niko Staš je jedným z najmladších fanúšikov kvalitnej kávy na Slovensku. Pochádza z Dolného Kubína a má len šestnásť rokov. Nedávno zareagoval na instagramovú výzvu a napísal nám mail, v ktorom opísal svoju kávovú cestu.

Jeho slová nás v redakcii veľmi potešili a priali by sme si, aby bolo podobných príbehov viac. Nikove slová aj preto uvádzame v celku tak, ako nám prišli. Poďte sa ním inšpirovať.

Dobrý deň, reagujem na Vašu story na Instagrame o našej kávovej ceste.

Mám 16 rokov, Váš Instagram @ladislavkiraly som objavil v lete roku 2022. Už vtedy som mal záľubu v čínskom čaji (vždy som mal netradične záľuby) a kávou som sa nezaoberal, ale začal som Vás sledovať kvôli zaujímavému štýlu písania. To ma nakoniec vtiahlo a káva, pod ktorou som si vždy predstavil “tradičnú slovenskú kávu v červenom obale”, sa pre mňa stala komplexným, farebným, “viacdimenzionálnym” svetom.

Moju maminu som prehovoril, aby sme objednali výberovú kávu z Ready After.  To bol zároveň pamätný moment, prvý raz mi vtedy rodičia dali ochutnať kávu. Mamina, ktorá dovtedy vyše 30 rokov pila komoditné kávy, bola trochu prekvapená z inej povahy chuti. Prvé dni, ako sme mali kávu z Ready After, si preto ráno robila na tajnáša (aby som to ja nevidel 😀) svoje overené kávy. Keď som tam bol ja, tak zas pila výberovku.

Na túto kávu sa mi podarilo prehovoriť aj ocina, aj keď on preferuje skôr dark roasty. Pre mňa sa káva stala najväčšou záľubou (už 2 roky), mám o nej množstvo kníh, doma trénujem senzoriku, bol som na Žilinskom festivale kávy, čo bol mega zážitok (prednáška, cupping, workshop, proste úžasné), na Vianoce som rodičom kúpil pákový kávovar a mlynec Baratza Encore ESP, v septembri som si urobil baristický kurz cez online platformu Barista Hustle, raz sa mi podarilo uhádnuť Záhadné zrnko od Coffeeinu 🤪. Vašu myšlienku o výberovej káve ďalej šírim cez môj instagram, ktorý je tiež aj o káve a rovnako aj na mojom blogu na sme.sk.

V Kubíne už máme tri kaviarne s výberovkou, čo je na ani nie 20 tisícové mesto úplná paráda. Káve sa chcem do budúcna ďalej venovať, mám v tejto oblasti veľa snov, a vlastne aj vďaka Vám. Toto je naša cesta ku výberovej káve a v mojom prípade aj ku veľkej záľube. Ďakujem(e).

Dávam Vám aj súhlas na použitie môjho celého mena. S pozdravom a prianím pekného dňa, Niko Staš

Keď vás Nikov príbeh inšpiroval a ste pripravení na ochutnávku kvalitnej kávy zo slovenských pražiarní, prejdite na rubriku „zľavové kódy“ a vyberte si niektorú z odporúčaných značiek.

Niko Staš - latte art
Niko Staš je na Instagrame ako @_sta3nik. Hoďte mu follow.
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close