Zaujímavosti o káve

Instantná káva: Sme na túto gebuzinu skutočne odkázaní?

Žijeme „uponáhľanú“ dobu. Väčšina z nás dnes má na to, aby si obstarala kvalitnú kávu a tento produkt si vychutnávala tak, ako by si zaslúžil, ale aj tak to nerobíme. Prídeme do kuchyne a podľahneme vábeniu pohodlnosti; vezmeme si instantnú kávu, zalejeme ju vodou a hotovo. Ale je to skutočne taký problém spraviť si kávu v koťogu, french presse, prípadne v kvalitnom kávovare? Rozhodne nie.

Instantnú, respektíve rozpustnú, kávu pijeme napriek tomu, že ju piť vôbec nemusíme. Máme plno možností, neskutočné domáce kávovary, kvalitné kaviarne a k dispozícii mnoho rôznych výberových káv, ktoré by stáli za to, aby sme im dali šancu. Ale my aj tak siahneme po rýchlovarnej kanvici a v šálke alebo hrnčeku si zalejeme niečo. Nejakú rozdrvenú hmotu. Gebuzinu.

História instantnej kávy

Keď si posvietime na roky minulé, nájdeme rôzne informácie. Mnoho zdrojov hovorí o japonskom Američanovi menom Satori Kato, ale nie, tento pánko nebol prvým, kto s takouto kávovinou prišiel.

Ako úplne prvý si proces výroby instantnej kávy nechal patentovať Francúz Alphonese Allais ešte v roku 1881. O deväť rokov neskôr, teda v roku 1890, si novozélanďanský inovátor David Strang nechal patentovať svoju vlastnú metódu sušenia kávy, tzv. „dry hot air process“, teda proces založený na horúcom vzduchu.

V roku 1901 už spomínaný Satori Kato predstavil svoju verziu instantnej kávy a v podstate si uchmatol slávu. Pochopiteľne, že v tej dobe nevládla mimoriadne dobrá informovanosť a o svojich predchodcoch možno ani nevedel.

Nuž a v roku 1910 sa o slovo prihlásil George Constant Louis Washington, ktorý na trh uviedol prvú komerčne dostupnú instantnú kávu. Podarila sa mu veľká vec: dokázal zaujať americkú armádu, ktorá ňou zásobovala svoje vojenské jednotky. Keď sa potom vojaci vrátili domov, boli na instantnú kávu natoľko zvyknutí, že ju začali hromadne vyhľadávať. A „boom“ bol na svete.

Ako sa vyrába instantná káva?

Nie je žiadnym tajomstvom, že pri výrobe bežnej instantnej kávy sa používajú druhotriedne kávové zrná. V konečnom dôsledku nikto nevidí, ako vyzerali a odkiaľ sú, tak prečo postupovať inak?

Najlepšie zrná Arabiky sa dostanú do výberovej kávy, najhoršie zrná Robusty do instantnej. Pochopiteľne to nemôžeme zovšeobecňovať a česť výnimkám, ale v zásade je to tak. Veľkým spoločnostiam, ktoré svojimi produktmi zásobujú bežné obchody, ide hlavne o objem a čo najnižšie náklady. Akékoľvek ilúzie by boli zbytočné.

Ale späť k veci: v továrni sa v obrovskom množstve pripraví finálny kávový produkt, ktorý je následne niektorou z metód vysušený, premenený na prášok, zabalený a rozoslaný do maloobchodných reťazcov celého sveta.

Metód je viacero a jednu z nich vám priblíži aj priložené video. Prečo by ste si mali zalievať a piť toto, keď nemusíte?

(článok pokračuje pod videom)

Kde si môže instantná káva nájsť svoje miesto?

Treba úprimne povedať, že je zlé, ak sa na instantnú kávu spoliehate dennodenne. Respektíve je to prinajmenšom čudné. Potom sa len sotva môžete označovať za kávičkárov. Našli by sa vhodnejšie označenia ako „lenivci“, ktorí nie sú schopní obetovať jednu či dve minúty a dopriať si niečo pre potešenie chuti. Bez urážky, lebo o tú nám nejde. Ale ak takto postupujete na pravidelnej báze, niečo s tým spravte. Fakt.

Avšak ako sme písali v názve tejto kapitoly, aj „instantná káva môže mať svoje miesto“. Jednoducho ak idete niekam von, kde si klasickú kávu neviete pripraviť ani kúpiť. Tým skôr spomínaným americkým vojakom tiež nemalo význam stavať v teréne kaviareň.

Takže áno, takto sa dá využiť aj instantná káva. Ak teda zvládnete skonzumovať mletú hmotu zväčša aj s pridaným cukrom či sušeným mliekom a pritom sa tváriť blažene.

Prečo je instantná káva zväčša lacná?

Odpoveď na túto otázku je pomerne jednoduchá: vyrobená je z menej kvalitných zŕn, zväčša z Robusty. Pochádzať môže navyše z krajín, kde je pri jej produkcii využitá práca detí, prípadne aj novodobých „otrokov“.

V tomto smere je určite lepšie staviť na produkt, ktorý má certifikát „fair trade“, avšak pri instantnej káve, ktorú nájdete na pultoch bežných predajní, sa ho bohužiaľ nedočkáte.

Ak sa veľmi posnažíte a ste takým milovníkom instantnej kávy, že sa jej nedokážete zbaviť, určite stavte na kvalitu, nájdite si na internete rozpustný produkt z Arabiky a skúste investovať. Tak či tak sa nedopracujete k chuti, akú by vám káva mohla ponúknuť, ale aj toto je určite pokrok.

Obsahuje instantná káva akrylamid?

Nie je tomu tak dávno, čo sa o akrylamide hovorilo poriadne často. Organizáciami venujúcim sa výskumu rakoviny bol označený za „pravdepodobný ľudský karcinogén“ a podľa štúdie z roku 2013 obsahuje instantná káva dvakrát viac akrylamidu, ako káva bežná.

OK, strašíme a možno si poviete, že hľadáme senzáciu, prípadne padáme na úroveň lacného bulváru. Úprimne povedané, o to nám príliš nejde, ale ak vám to pomôže zabudnúť na instantnú kávu, tak to stálo za to.

A radi pripomenieme aj skutočnosť, že žiadne z podobne spracovaných, respektíve predpripravených, potravín nie sú práve najzdravšou alternatívou. Na pultoch predajní je ich pritom viac ako dosť. Čím viac z nich prestaneme kupovať a vyradíme zo svojho života, tým lepšie pre nás.

Ponúknete návšteve instantnú kávu?

Predstavte si situáciu: pozvete na návštevu kamarátov, rodinu, známych a ponúknete im kávu. Máte gule na to, aby ste im dali instantnú? Alebo sa radšej trochu posnažíte a podáte im kvalitný produkt s nezameniteľnou arómou a jedinečnou chuťou? Stavíme sa, že to druhé. Nuž a keď takto pristupujete k návšteve, prečo nie ste podobne „štedrí“ aj k sebe? Vyhráva tá „lenivosť“, ktorú sme už spomínali?

Ale fajn, nebudeme sa v tom ďalej vŕtať. Dokonca aj z USA prichádzajú ohlasy o tom, že instantná káva zažíva svoje obrodenie a na trh prichádzajú kvalitné produkty, ktoré za to „určite stoja“. V konečnom dôsledku je to len a len na vás, konzumentoch.

Avšak ak sme vám aspoň trochu dali chrobáka do hlavy, sme radi. Aj malý krok správnym smerom je lepší, ako žiadny.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close