Irán v tomto roku bez tradície spojenej s rozdávaním veľkého množstva kávy
V islamskom kalendári je aktuálne ôsmy mesiac ša’bán, po ktorom nasleduje ten najslávnejší: ramadán. Nuž a na konci pätnásteho dňa ša’bánu, ktorý pripadol na náš Zelený štvrtok, je tzv. „barát“, teda „noc odpustení“.
Ide o sviatok, ktorý je spojený s mnohými rozmanitými zvyklosťami líšiacimi sa podľa jednotlivých krajín a miest. Viaceré zdroje uvádzajú, že ide o noc modlitieb za mŕtvych a koná sa mnoho rôznych rituálov. Traduje sa, že práve v týchto chvíľach sa rozhoduje o šťastí pre celý nasledujúci rok a Aláh môže hriešnikom čo-to odpustiť.
V iránskom meste Zavareh sa jeden z rituálov týka aj kávy. „Počas týchto dní sa obyvatelia mesta presúvajú z domu do domu a z mešity do mešity, aby recitovali súru Al-Fatiha (prvú kapitolu Koránu, pozn. red.), čo je doslova nezabudnuteľná tradícia,“ povedal predstaviteľ tamojšej komunity Mohsen Tahan pre IFP News.
Jednou z najdôležitejších tradícií Barátu je aj podávanie kávy, ktorá sa varí v dome, kde niekto zomrel. „Spočiatku bola káva počas Barátu podávaná len elitám mesta,“ vysvetlil Tahan, podľa ktorého táto tradícia pretrváva už približne 300 rokov.
V záujme nadobudnutia lepšej predstavy o tom, o čo tu vlastne ide, sú dôležité nasledujúce čísla: majster, ktorý kávu varí, využije dva kilogramy kávy, približne 60 litrov vody a pol kila kardamómu. Káva sa najskôr varí približne hodinu a následne sa do nej pridá kardamóm umiestnený vo vrecúšku. Nasleduje ďalšia hodina, prípadne dve, miešania.
„Skúsení rozhodnú, kedy je káva hotová. Keď je tomu tak, prefiltrujú ju cez kus súkna a následne osladia. Potom ju prelejú do malých nádob, do niečoho na štýl kanvice. Káva sa podáva v malých pohárikoch, a to hlavne preto, lebo z mešít a ostatných domov príde na ceremoniál veľké množstvo ľudí,“ dodal Mohsen Tahan.
V tomto roku však mali miestni moslimovia smolu a ceremoniál si neužili. Zabránila tomu epidémia koronavírusu, ktorým sa v Iráne nakazilo už takmer 70 000 ľudí a vyše 4 000 zomrelo.