Recepty

Írska káva: Príbeh legendy, ktorá vznikla neplánovane

Írska káva je jeden z najpopulárnejších kávových nápojov na svete. Nie, v Írsku sa pochopiteľne žiadna káva nepestuje, ale ide o netradičnú formu prípravy vhodnú hlavne na chladnejšie dni – ideálne, ak človek nepotrebuje ísť do práce, nepotrebuje šoférovať a má čas odreagovať sa. Obsahuje totiž alkohol.

Írska káva sa podľa dohľadateľných informácií zrodila v zime roku 1943, keď ju „vynašiel“ pánko menom Joe Sheridan. Stalo sa tak v prístave Foynes neďaleko írskeho Limericku a všetko sa to spája s pútavou legendou.

Pasažieri uviazli na odľahlom letisku…

Foynes je malé mestečko, respektíve dedinka, ktorá nemá ani 1 000 obyvateľov. Kedysi však bolo toto miesto mimoriadne dôležité, pretože išlo o leteckú základňu pri transatlantických letoch a často sa tam zastavili aj rôzne hollywoodske osobnosti.

Foto: Sarah Power/Unsplash

Letisko bolo využívané hlavne na dotankovávanie, ale keďže v Írsku nie vždy vládlo práve najlepšie počasie, pasažieri boli často nútení ostať na tomto mieste dlhšie. Z tohto dôvodu tam vznikla aj reštaurácia, ktorá vedela nespokojných cestujúcich prichýliť a potešiť.

Čo tak do kávy pridať whisky?

Nuž a spomínaný Joe Sheridan pre uzimených a unavených pasažierov vymyslel niečo nezvyčajné: do kávy im prilial trochu tradičnej írskej whisky a dozdobil ju smotanou. Azda ani netušil, ako to všetkým zachutí a akí spokojní odrazu budú. Tento ťah mu vyšiel dokonale.

Legenda hovorí, že to bolo asi takto. „Hej kámo, je to brazílska káva?“ opýtal sa jeden z prítomných Američanov. Joe odpovedal: „Nie, to je írska káva.“

A bolo to. Zrodil sa nápoj s názvom írska káva, ktorý si pomerne rýchlo našiel obľubu na celom svete. No a írsku kávu si veľmi radi vychutnávame aj v súčasnosti v našich končinách.

Čo potrebujete na prípravu írskej kávy?

  • 5 gramov trstinového cukru (prípadne iného)
  • 30 mililitrov (0,03l) írskej whisky (Jameson, Tullamore D.E.W., Bushmills a mnohé ďalšie)
  • 90 až 120 mililitrov filtrovanej kávy (ideálne z tohto kávového eshopu)
  • jemne vyšľahanú smotanu s vysokým obsahom tuku
  • horúcou vodou predhriaty pohár.

Recept na prípravu írskej kávy

  1. do predhriateho pohára vložte trstinový cukor
  2. prilejte írsku whisky a zamiešajte, aby sa cukor pekne rozpustil
  3. zalejte to filtrovanou kávou
  4. navrch opatrne pridajte našľahanú smotanu a vytvorte ňou pomerne hrubú vrstvu
  5. Hotovo. Dobrú chuť.
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close