nedeľa, 11 mája, 2025
  • DOMOV
  • Zľavové kódy
  • Všetky články
  • Pražiarne
  • Kaviarne
  • O nás
Žiadne výsledky..
View All Result
  • DOMOV
  • Zľavové kódy
  • Všetky články
  • Pražiarne
  • Kaviarne
  • O nás
Žiadne výsledky..
View All Result
Blog o káve
Žiadne výsledky..
View All Result
Domov Exkluzívne

Jakub Sobota: Fermentácia kávy ako rozšírenie palety chuťových profilov

Ladislav Király Od Ladislav Király
31. marca 2021
fermentácia kávy

Tentoraz sme si posvietili na proces fermentácie kávy, ktorý pre čitateľov Blogu o káve vysvetlil člen European Coffee Trip Jakub Sobota. (Foto: @Agrisalvacoffee/Twitter)

Share on FacebookShare on Twitter

Jedným z moderných trendov spracovania kávy je fermentácia kávy. Toto označenie počujeme pomerne často, avšak mnoho obyčajnejších kávičkárov ani nevie, čo si pod ním predstaviť. Znie to ako niečo kvalitné a noblesné, ale o čo vlastne ide a čo všetko si v tejto súvislosti treba uvedomiť?

Blog o káve v záujme čo najlepšieho nahliadnutia do tajov danej problematiky oslovil Jakuba Sobotu, ktorý je súčasťou tímu European Coffee Trip a košickej kaviarne BØLGE.

Jakub, skús nám na začiatok povedať, čo je to vlastne fermentácia? Ako ju definujeme?

„Veľmi zjednodušene povedané: fermentácia je kvasenie. Rôznym mikroorganizmom a baktériám pri ňom do istej miery dovoľujeme rozkladať niektoré látky. Zvyčajne ide o kontrolovaný rozklad cukrov, ktorý v správnej miere priaznivo ovplyvňuje jednak chuť fermentovanej potraviny, ale čiastočne môže aj zvyšovať pozitívny vplyv na naše zdravie. Najbežnejším príkladom fermentovanej potraviny takmer v každej domácnosti je vianočná nakladaná kapusta (smiech).“

Prečo sa však fermentuje káva? V čom jej to pomáha?

„Fermentácia kávy prebieha v podstate už od okamihu, keď na kríku dozrieva kávová čerešňa. Proces fermentácie ju potom sprevádza počas všetkých metód spracovania a väčšinou je cieľom túto fermentáciu zastaviť…“

Väčšinou ju teda chceme zastaviť, ale prečo ju potom niekedy doslova podnecujeme?

„Cieleným fermentovaním kávy jej vieme dodať veľmi špecifickú chuť. Povedal by som, že pre bežného konzumenta je to vyslovene tropická a exotická chuť a veľmi netradičný senzorický zážitok, ktorí si mnohí ľudia len ťažko dokážu asociovať s kávou. Prakticky sa dá povedať, že vďaka tomuto procesu vieme zákazníkom ponúknuť úplne nový produkt a pohľad na kávu ako surovinu. Fermentácia kávy takisto rozširuje už aj tak rôznorodú paletu chuťových profilov výberovej kávy.“

Má to niečo spoločné aj s tým, že pestovanie kávy je čoraz náročnejšie? Narážam na záležitosti týkajúce sa klimatických zmien.

„Dá sa povedať, že aktuálne žijeme v zlatej ére kávy. Dopestovať výberovú kávu kvôli meniacim sa klimatickým podmienkam už nikdy nebude také lacné, ako je to dnes, no a farmári majú čoraz väčšie problémy udržiavať kvalitu kávových zrniek. Proces fermentácie môže ponúknuť oživenie chutí, ale na druhej strane môže pomôcť potlačiť ustupujúcu kvalitu samotného zrna. To však neznamená, že fermentovaná káva je nekvalitný produkt! Skôr by som to teda vnímal ako spestrenie a zvýraznenie chuťového profilu, ktorý v sebe nosí kávové zrnko.“

Keď sa na to pozrieme veľmi prísne, nie je fermentácia vlastne umelý zásah do kávy? Zachytil som rôzne názory a zaujíma ma aj ten tvoj.

„Ako som povedal už na začiatku, fermentácia je vo svojej podstate absolútne prirodzená. Keď sa bavíme o cielenom vystavovaní kávy fermentovaniu, asi bude najlepšie hovoriť o experimentálnej metóde spracovania. Do kávy sa inak umelo zasahuje aj šľachtením nových a odolnejších odrôd, ktoré by vo všeobecnosti mali mať lepšie vlastnosti a ich dopestovanie by malo byť jednoduchšie a lacnejšie. Ale áno, v kruhoch kávových odborníkov nájdeme samozrejme rôzne názory. Určite sa môžeme baviť aj o tom, kde je vlastne hranica toho, čo je normálne a prirodzené. Ja sám za seba však môžem povedať, že som v prvom rade zástancom všetkých nových chutí, ktoré dokážeme z kávového zrnka dostať do šálky kávy bez jej ďalšieho ochucovania.“

Ďalší z názorov, ktorý sa mi s fermentovanou kávou spája, je ten, že ju nevieme piť príliš často. V ideálnom prípade by vraj mala byť len akýmsi spestrením. Je až príliš výrazná a iná?

„Fermentované kávy sa nedajú piť úplne každý deň. Ak sa v mojom domácom kávovom bare objaví fermentovaná káva, často jej sekunduje ešte jeden balík viac „konvenčnejších“ zrniek. Rád sa na tieto špeciálne spracované kávy pozerám ako na zákusky alebo bonbóniky, ktoré je super dopriať si raz za čas, no nemali by sme zabúdať ani na štandardnú chuť výberovej kávy a vedieť si ju vychutnať. Tá by pri správnom prístupe a spracovaní mala poskytnúť dostatočný zážitok aj sama o sebe.“

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa 🌲Jakub Sobota ☕️🚲 (@wild.cobb)

Aké sú základné spôsoby fermentovania kávy?

„Aeróbne a anaeróbne, teda s prístupom vzduchu a bez neho. Pri aeróbnom spracovaní sa kávové čerešne jednoducho naložia do vaní s vodou a potom už len kontrolujeme stabilitu teploty a dobu, počas ktorej chceme nechať čerešne fermentovať. Tento spôsob je veľmi rozšírený a často sa s ním stretávame pod pojmom washed, respektíve mokré spracovanie. Pri anaeróbnom spracovaní sa prístup vzduchu blokuje a takýto spôsob fermentácie je jednoduchšie kontrolovateľný. Táto metóda je na balíkoch uvádzaná ako ‚anaerobic fermentation‘ a indikuje špeciálny zážitok z pitia kávy.“

Existujú okrem týchto dvoch základných spôsobov aj ďalšie?

„Áno, netreba zabúdať ani na nové spôsoby fermentácie, ako napríklad karbonickú maceráciu, ktorá je známa skôr z procesov výroby vína. Okrem toho však existujú aj ďalšie spôsoby, pri ktorých sa využívajú rozličné kvasinky so špecifickými senzorickými vlastnosťami.“

Všetko to znie super, ale určite to nie je jednoduchý proces. Nemôžeme fermentáciou kávu aj vyslovene pokaziť?

„Ale áno, určite môžeme. Vlastne rovnako, ako ju môže pokaziť každý jeden krok v kávovom reťazci… Tento proces sa vykonáva priamo na kávových plantážach a je v zodpovednosti konkrétneho farmára. Podstatné je hlavne to, aby káva počas tohto procesu nezhnila, prípadne aby ju nenapadli plesne. Preto je dôležité dôkladne kontrolovať napríklad hladinu pH, hodnotu Brix kávových čerešní, teda množstvo cukru na sto gramov vzorky, ale aj čas fermentácie. Je dôležité starať sa o rozvoj prospešných mikroorganizmov.“

Čo by sa stalo, ak by sme si nedali pozor?

„Veľmi ľahko by mohlo prísť k prefermentovaniu, teda k vzniku zlúčenín kyseliny propiónovej a k rozvoju rozkladných mikroorganizmov. To by negatívne ovplyvnilo chuť kávy a v šálke by sme cítili vyslovene chemické chute. Občas sa káva nepodarí, stáva sa to. Na balíkoch by mal byť presne uvedený spôsob spracovania i doba, počas ktorej sa káva fermentovala. Z týchto údajov vieme aspoň približne vyvodiť, ako bude káva chutiť a predídeme tak senzorickému šoku (úsmev).“

Ako dlho už na trhu máme fermentované kávy?

„Pred niekoľkými rokmi sa o nich ešte príliš nehovorilo a do povedomia sa dostali len nedávno. Dá sa povedať, že náš kávový trh si na ne ešte len zvyká. Táto téma je v našich kruhoch naozaj veľmi čerstvá a názory na ňu sa líšia. Cieľ je však jasný, a to taký, aby sme dokázali byť transparentní. Faktom však ostáva, že anaeróbna fermentácia kávy zvyšuje kvalitu kávových zŕn a SCA hodnotenie aj o niekoľko bodov. Tým pádom káva nadobúda vyššiu hodnotu a je aj lepšie predajná.“

Koluje aj príbeh o škorici a alergickej reakcii. Povedz nám niečo aj o tom.

„(smiech) Áno, kolujú príbehy o ruskom pražiarovi, ktorý dostal pri cuppingu svojich káv alergickú reakciu. Čuduj sa svete, bol alergický na škoricu. Škorica bola uvedená v chuťovom profile kávy, ktorú testoval a následne sa ukázalo, že pri fermentácii boli kávové zrnká nakladané v tankoch spolu so škoricovými paličkami. A to sa už dostávame do štádia, že to môže byť pre niektorých konzumentov doslova životu nebezpečné. S transparentnosťou to veru nemá nič spoločné.“

Na záver dodajme, že Jakuba Sobotu môžete sledovať na jeho účte na Instagrame @wild.cobb.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa 🌲Jakub Sobota ☕️🚲 (@wild.cobb)


Newsletter: Dostávaj novinky, horúce tipy
na kávy a zľavové kódy pravidelne e-mailom.

Intuit Mailchimp

Značky: fermentácia kávyJakub Sobota
Ladislav Király

Ladislav Király

Káva mi dlho nechutila. Bol to pre mňa len horký a nepríjemný nápoj, s ktorým som sa nevedel zblížiť. Až som raz čistou náhodou ochutnal výberovú kávu a pochopil som, že káva nemusí byť len horká. Káva môže chutiť.

Veľmi som túžil vykričať to do sveta a dať o tom vedieť všetkým. Preto som si v roku 2019 bookol doménu blogokave.sk a založil tento web.

Záleží mi na tom, aby ste ochutnali kávu zo slovenských pražiarní a touto cestou ich podporili. Tuto nájdete ZĽAVOVÉ KÓDY do najlepších z nich.

Potrebujete poradiť? Napíšte mi na IG @ladislavkiraly.

Ďalší článok
Bird Friendly káva

Bird Friendly káva ako snaha o záchranu vtáčej populácie

Please login to join discussion

KATEGÓRIE ČLÁNKOV

  • Audioblog
  • Druhy kávových nápojov
  • Exkluzívne
  • Kaviarne
  • Kávovary
  • Kávové drinky s Vlčie sirupy
  • Kávové trendy sociálnych sietí
  • Kávový bloger
  • Nezaradené
  • Poď ochutnať slovenskú pražiareň
  • Predstavujeme nové kávy
  • Recenzie káv
  • Recenzie kávových kapsúl
  • Recepty
  • Spôsoby prípravy
  • Zaujímavosti o káve
  • Zdravie

VAŠE ZĽAVOVÉ KÓDY

SOCIÁLNE SIETE

    Musetti Gold Cuvée - príprava espressa na kávovare La Marzocco

    Recenzia kávy od Musetti: Gold Cuvée nie je hodné svojho honosného mena

    8. mája 2025
    Ladislav Király a káva od Duo Jamaha

    Recenzia kávy Duo Jamaha: Aj lacnejšia káva sa dá robiť poctivo

    6. mája 2025
    This is Coffee - drinky z letného menu

    Summer Specials: Letnú ponuku prešovskej This is Coffee musíte ochutnať

    1. mája 2025
    namiešanie dokonalej vody pre kávu od Rye Island Roastery

    Experiment s minerálmi Lotus Water Set: Namiešali sme dokonalú vodu pre kávu od Rye Island Roastery

    6. mája 2025
    Kostarika La Abejilla od Barista Roasters - obal a zrno

    Vysoká kávová liga: Kostarika La Abejilla od Barista Roasters

    24. apríla 2025
    Coffeein - káva spod štyroch vyhasnutých sopiek

    Kávy spod štyroch vyhasnutých sopiek: Skvelé espressá aj filtre od pražiarne Coffeein

    26. apríla 2025
    Blog o káve

    Na Slovensku máme viac ako 120 pražiarní kávy. Poďte ich spolu s nami ochutnať.

    Naše sociálne siete

    KATEGÓRIE ČLÁNKOV

    • Audioblog
    • Druhy kávových nápojov
    • Exkluzívne
    • Kaviarne
    • Kávovary
    • Kávové drinky s Vlčie sirupy
    • Kávové trendy sociálnych sietí
    • Kávový bloger
    • Nezaradené
    • Poď ochutnať slovenskú pražiareň
    • Predstavujeme nové kávy
    • Recenzie káv
    • Recenzie kávových kapsúl
    • Recepty
    • Spôsoby prípravy
    • Zaujímavosti o káve
    • Zdravie

    ZNAČKY

    Alter-Nativ anketa Barista Coffee Roasters Be:café Brazília cappuccino Coffeein Coffia cold brew De'Longhi ekológia espresso festival kávy filtrovaná káva Goriffee jednorazové poháre kaviarne kofeín koronavírus káva káva a chudnutie káva a zdravie káva na chudnutie Kávoholik kávovar kávové kapsuly kávové nápoje kávový bloger kávový grunt kávový odpad Marián Takáč pestovanie kávy Pozitívne vlastnosti kávy praženie kávy pražiareň kávy príprava kávy Ready After Coffee recenzia kávy recepty rozhovor starbucks Verticcio video výberová káva zaujímavosti o káve

    TOP ČLÁNKY

    Musetti Gold Cuvée - príprava espressa na kávovare La Marzocco

    Recenzia kávy od Musetti: Gold Cuvée nie je hodné svojho honosného mena

    8. mája 2025
    Ladislav Király a káva od Duo Jamaha

    Recenzia kávy Duo Jamaha: Aj lacnejšia káva sa dá robiť poctivo

    6. mája 2025
    This is Coffee - drinky z letného menu

    Summer Specials: Letnú ponuku prešovskej This is Coffee musíte ochutnať

    1. mája 2025
    namiešanie dokonalej vody pre kávu od Rye Island Roastery

    Experiment s minerálmi Lotus Water Set: Namiešali sme dokonalú vodu pre kávu od Rye Island Roastery

    6. mája 2025
    • Cenník
    • Ochrana osobných údajov
    • Štatút

    Copyright © 2025 Blogokave.sk - Všetky práva vyhradené. Made by Creawise.DIGITAL

    Spravovať Súhlas

    Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje.

    Funkčné Vždy aktívny
    Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
    Predvoľby
    Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
    Štatistiky
    Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely. Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
    Marketing
    Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
    Spravovať možnosti Správa služieb Spravovať {vendor_count} dodávateľov Prečítajte si viac o týchto účeloch
    Spravovať
    {title} {title} {title}
    Žiadne výsledky..
    View All Result
    • DOMOV
    • Zľavové kódy
    • Všetky články
    • Pražiarne
    • Kaviarne
    • O nás

    Copyright © 2025 Blogokave.sk - Všetky práva vyhradené. Made by Creawise.DIGITAL