Zaujímavosti o káve

Jason Mraz dopestoval odrodu Geishe; šálka stojí 35 dolárov

O káve označovanej ako „Geisha“ sme už písali. Jej aktuálnym domovom je Panama a ide o jeden z chuťovo najdokonalejších kávových typov. Po novom sa „presťahoval“ aj do San Diega nachádzajúceho sa na juhozápade USA blízko hraníc s Mexikom. Vládnu tam dostatočne dobré podmienky na to, aby kávovník dokázal prežiť.

V tejto oblasti farmárči aj slávny spevák Jason Mraz, ktorému sa podarilo získať sadenice slávnej „Geishe“ a už niekoľko rokov ich zveľaďuje na svojej rodinnej farme. Na konci leta prvýkrát pozbieral úrodu a jeho kvalitný produkt už zavítal do vybraných kaviarní. Šálka tejto kávy sa aktuálne predáva za 35 amerických dolárov, štyri unce (približne 113 gramov, pozn. autora) celých zŕn sú k dispozícii za 199 dolárov.

Geisha je najvyššia kávová kvalita

Síce je to dosť, ale taká je Geisha, veď kilogram tejto kávy už bol vydražený aj za tisíce dolárov. „A že Geishu pestuje niekto v USA, tak to je neslýchané,“ povedal Jeff Taylor, ktorý je spolumajiteľom spoločnosti Bird Rock Coffee Roasters, pre San Diego Magazine. Práve táto firma získala exkluzívne práva na predaj dopestovanej kávy.

Jason Mraz mal ku káve vždy blízko a od roku 1999 dokonca pracoval v „coffee shope“. Celý súčasný príbeh sa začal pred pár rokmi, keď mu spoločnosť Frinj Coffee predala 2 400 kávovníkov. Spojil sa s miestnym farmárskym guru Scottom Murrayom a všetky stromy boli ručne vysadené i ručne pohnojené. Len samotné hnojenie trvalo vyše dvoch mesiacov.

Jason Mraz s kávovníkmi Geishe v roku 2017.
Takto vyzerali kávovníky Jasona Mraza v roku 2017. Fotografia je z jeho stránky mrazfamilyfarms.org.

Dnes je mnoho procesov zautomatizovaných a po niekoľkých rokoch bola pozbieraná prvá hodnotná úroda. Práve spomínaný Taylor vraj Mraza „presvedčil“ a dohodli sa, že z tohtoročnej úrody už pripravia prvý produkt určený aspoň pre malú skupinu zákazníkov.

Ako kvalitné 50-ročné víno

„Je to ako ekvivalent predstavenia fľaše 50-ročného kvalitného vína,“ skonštatoval Taylor. „Nie je to pre každého. Je to historický okamih pre malú vzorku ľudí, ktorí chcú vedieť, ako chutí Geisha dopestovaná v San Diegu. A kávu za tých 35 dolárov nebudeme ponúkať dlho. Viem si totiž predstaviť, že sa vypredá za pár hodín.“

Ak sa káva na kalifornskej pôde dostatočne uchytí a osvedčí, môže to byť doslova zlatá baňa. „Veľká časť kalifornskej kávy sa bude predávať v Ázii, ktorá je mimoriadne silným trhom Geishe. Moji kamaráti z Panamy neprestajne hovoria, že jej nedokážu vypestovať toľko, koľko by vedeli predať,“ usmial sa Jeff Taylor.

Farma Mrazovcov nie je len o káve

Dodajme, že rodinná farma Mrazovcov funguje od roku 2015. Pestuje kvalitné bio produkty, ktoré však rozhodne nie sú lacné. Balenie avokáda stojí 36 amerických dolárov, marakuju si viete obstarať za 33 dolárov. Nuž a produkcia kávy sa ešte len rozbieha.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close