Zdravie

Je pravda, že srdcu neuškodí ani 25 káv denne?

Pred časom sa hlavne britské médiá predháňali v informovaní o tom, že ani 25 káv denne človeku neuškodí a jeho srdce to zvládne. Okrem denníka The Sun, ktorý vieme jedným dychom označiť za bulvárny a nad jeho článkom by sme ešte mohli mávnuť rukou, však to isté tvrdili aj The Times a The Guardian. Avšak ako sa ukázalo, išlo len o zle interpretované výsledky výskumu, čo potvrdila stránka British Heart Foundation.

Odborníci, ktorý výskum vykonali, hľadali prepojenie medzi pitím väčšieho množstva kávy a tvrdnutím tepien, čo by viedlo k vyššiemu riziku vzniku srdcovo-cievnych ochorení, ale napríklad aj infarktu alebo mŕtvice.

Prečo bol výskum zle interpretovaný?

Skúmané publikum rozdelili do trochu skupín; 3 892 ľudí pilo maximálne jednu šálku kávy denne, 2 978 dve až tri a 1 542 účastníkov prieskumu štyri až dvadsaťpäť. Áno, 25. A práve toto sa ukázalo ako nešťastné.

Do pozorovacej štúdie (bez zásadnej výpovednej hodnoty) bolo zahrnutých 8 412 mužov a žien s priemerným vekom 61 rokov. Skúmala sa jedna jediná vec: má pitie kávy účinok na tvrdosť tepien?

Ukázalo sa, že nemá a keďže tretia spomínaná skupina zahŕňala ľudí, ktorí pijú od štyroch do dvadsiatich piatich káv denne, médiá začali všetko prezentovať tak, že aj keď človek vypije 25 káv denne, jeho srdcu nič nehrozí.

Dvadsaťpäť káv denne nepil skoro nikto

Ale pozor: autori sa následne ohradili, že takto tie výsledky prezentovať nemôžeme. V tretej skupine (od 4 do 25 šálok) bol priemerný denný počet skonzumovaných káv iba päť (5!) a dvadsaťpäť šálok vypili len dvaja ľudia z 1 542. Ide teda iba o mizivé percento účastníkov, ktoré nemôžeme zovšeobecňovať na celú skupinu.

Ak by bola vykonaná analýza len ľudí, ktorí vypijú 25 káv denne – a bolo by ich veľa – možno by boli výsledky celkom iné. Z dvoch však nie je možné vyvodiť žiadne hodnoverné závery.

Taký The Times na všetko zareagoval aj ďalším článkom s názvom „Prečo nie je OK vypiť 25 šálok kávy denne“ a otvorene prízvukoval, že odporúčaný denný limit kofeínu je okolo 400 miligramov, takže štyri alebo päť šálok.

Odvážny žurnalista absolvoval pokus

Novinár Sam Wollaston z Guardianu sa však nechal trochu uniesť a rozhodol sa pre pokus (vraj na podnet šéfredaktora). Za jedno dopoludnie sa odhodlal vypiť 25 šálok kávy, pretože „podľa vedcov je to v poriadku“. Už pri ôsmej šálke mu však bolo zle, prepadal nervozite a začal mať príznaky triašky. Pokus teda radšej ukončil.

A čo z toho vyplýva? Nie všetkému, čo si kde prečítate, treba bezhranične veriť. Vždy je lepšie zapojiť aj zdravý sedliacky rozum a poznať mieru. Dvadsaťpäť káv denne žiadny človek fakt nepotrebuje.

Dvadsať predsa postačí.

OK, žartujeme 😉

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close