Exkluzívne

Je v poriadku objednať si presso?

V slovenskej kávovej realite je stále pomerne bežné používanie slova presso. Prídete do kaviarne, opýtate si kávu a dostanete protiotázku: veľké alebo malé presko? Takto nejako to chodí a aj keď sa pomaly učíme, že zamýšľaný nápoj je predsa espresso, nie je to ešte úplne samozrejmé. Položme si otázku: je v poriadku objednať si presso?

Espresso je v skutočnosti pomerne malé a obsahuje len 25 až 30 mililitrov nápoja. Široká slovenská kávová obec tomu možno celkom nerozumie a očakáva, že malé presko by malo mať okolo 60 mililitrov a veľké pokojne aj deci. Inak predsa kaviareň kradne.

Bavili sme sa aj na tom, že presso je taká „slovenská káva na štýl espressa, ktorá nemá presne definovanú veľkosť“. Približne taká je realita. Ale pozor: aj keď si zo slov preso či presso robíme srandu, oni skutočne existujú.

Espreso a espresso

Stačí sa pozrieť do slovníkov Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV, kde nájdeme viacero perál. Obľúbený kávový nápoj je definovaný slovom espresso, ale správne je aj espreso s jedným S. Tieto slová opisujú kávu, prístroj na varenie kávy, ale aj malú kaviareň. Tak hovoria pravidlá nášho pravopisu.

V Slovníku súčasného slovenského jazyka z roku 2015 však nájdeme aj ďalší bonus. Okrem slov espreso a espresso z neho vykúka aj slovo expreso. Tu sú spomínané pojmy definované ako:

 1. káva pripravená v špeciálnom kávovare s vrstvou jemnej peny.

2. kávovar, v ktorom sa čierna káva pripravuje vylúhovaním pretlakovou parou.

3. malá kaviarnička s rýchlou obsluhou, kde sa podáva najmä káva.

Preso a presso

Poďme však ďalej, lebo expreso nie je všetko. Krátky slovník slovenského jazyka z roku 2003 prináša aj slovo „preso“, ktoré opisuje „kávu vylúhovanú pretlakovou parou“, prípadne „malé reštauračné zariadenie“.

V Synonymickom slovníku slovenčiny z roku 2004 a v Ortograficko-gramatickom slovníku z roku 2016 je okrem slova preso aj presso s dvoma S. Neskôr spomínaná lexikálna databáza (OGS) síce ešte nie je kodifikovaná, ale je vypracovaná v súlade s koncepciou Slovníka súčasného slovenského jazyka. Je to akási predpríprava slov na budúce zaradenie do slovníka. Presso si teda razí svoju cestu.

Ako sa skloňuje slovo preso?

A aby sme vám neostali nič dlžní, vyťahujeme zo slovníka aj návod, ako treba slovo „preso“ (a rovnako aj presso) skloňovať:

Jednotné číslo:

1. (jedno) preso         

2. (bez) presa 

3. (k) presu     

4. (vidím) preso         

6. (o) prese    

7. (s) presom  

Množné číslo:

1. (štyri) presá

2. (bez) pres   

3. (k) presám 

4. (vidím) presá         

6. (o) presách

7. (s) presami

Čo na to jazykovedný ústav?

So žiadosťou o detailnejšie ozrejmenie týchto slov sme oslovili aj samotný jazykovedný ústav. Tu je odpoveď bez redakčných úprav:

Slová presso, preso sú hovorové výrazy, ktorými sa označuje kávový nápoj espresso/espreso (porov. Synonymický slovník slovenčiny, 2004; Ortograficko-gramatický slovník, 2016; Krátky slovník slovenského jazyka, 2003; Slovník cudzích slov, 2005).
Citované slovníky sú spolu s ďalšími príručkami sprístupnené na našej stránke slovnik.juls.savba.sk.
S pozdravom
Mgr. Silvia Duchková
za jazykovú poradňu JÚĽŠ SAV

Je v poriadku objednať si presso?

Takže je správne pýtať si presso? Áno i nie. Slovník to síce pozná a de facto povoľuje, ale uvedomelý kávičkár vie, že nápoj tohto typu nesie názov espresso. Platí aj to, že ak v ponukovom lístku kaviarne či baru nájdete „presso“, pravdepodobne tam o káve veľa nevedia.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close