Exkluzívne

Je zelená káva zázračný liek na chudnutie?

Začal som piť zelenú kávu a schudol som dvanásť kíl. Cítim sa výborne a šťastím som celý bez seba. A teraz sa z rozprávkového medzipriestoru vráťme do reality: nie, žiadna zelená káva mi dole hrdlom netiekla a ani nebude. Skutočne ma však zaujíma, či môže mať nejaký vplyv na chudnutie. Má? Alebo je to výmysel a šikovný trik ako zarábať na hlúposti ľudí?

Osobne mám pocit, že téma chudnutie veľmi dobre predáva. Nech sa na chudnutie objaví čokoľvek a kdekoľvek, značná skupina našich spoluobčanov je ochotná ísť do toho. Veď koho baví nejaký pohyb, koho zaujíma zmena životosprávy a snaha dosiahnuť kalorický deficit? Dnes veruže takmer nikoho. Ležať na gauči s extraktom zo zelenej kávy v ruke znie lákavejšie. Pizzu prinesie kuriér o pol hodiny.

Čo obsahuje káva?

Pri zamýšľaní sa nad tým, ako by káva mohla pomôcť s chudnutím, sa musíme zamerať na jej zloženie. Ktoré látky by mohli mať vplyv? Verte či nie, celkovo je v káve viac ako 1 000 chemických látok a ich molekulárne a fyziologické vplyvy ešte len skúmame. Stále toho vieme veľmi málo a ak sa medzi vami, čitateľmi tohto blogu, nájde nejaký budúci vedec, ktorý to rozlúskne a prispeje k zlepšeniu poznania, budem poctený.

Spomedzi tej tisícky látok je najznámejší kofeín. Nie som vedec, expert a ani doktor Bukovský, takže vám to nezaručím, ale povráva sa, že práve kofeín pomáha s chudnutím. Podľa všetkého tým, že telu do istej miery bráni pociťovať únavu a preto sme o niečo aktívnejší. S chudnutím mimochodom určite pomáha aj zlá káva. Rozbolí vás po nej žalúdok a bude vám tak zle, že toho zjete menej. Hehe.

Kyselina chlorogenová

Ďalšie desiatky alkaloidov, amínov, esterov, ketónov, fenolov či kyselín menovať nebudem, ale kyselinu chlorogenovú spomeniem. Tú si totiž mnohí zástancovia zelenej kávy vybrali ako svoju tvár – ak to tak môžem povedať. Vedia totiž, že kyselina chlorogenová počas praženia z kávy mizne. V zelenej káve jej je oveľa viac ako v praženej.

A akú inú látku nájsť pre zvýhodnenie zelenej kávy oproti praženej ak nie tú, ktorá pražením zmizne? Kyselina chlorogenová sa teda hodí. Nevieme, či za chudnutie môže skutočne ona, ale ak áno, mám pre vás dobrú správu: nemusíte piť nechutný extrakt zo zelenej kávy, ale kyselinu chlorogenovú si môžete zakúpiť aj v tabletách. Z tejto reklamy nič nemám. Škoda.

Prilepím vám sem graf zo štúdie uverejnenej v National Library of Medicine : kyselina chlorogenová je tá sivá čiarka a takto v priebehu praženia mizne:

kyselina chlorogenová v káve
Okrem sivej línie CGA zobrazujúcej množstvo kyseliny chlorogenovej počas praženia je pre nás zaujímavá aj žltá línia zobrazujúca množstvo kofeínu.

Marketing

Marketing je fajn a mám ho rád. Keď sa používa férovo a ľudí pravdivo informuje, tak je super. Ibaže ako to býva zvykom, značná časť marketingovej reality je založená na nepravdivých tvrdeniach. V našich končinách máme skúsenosti so Zuzanou P., prípadne s jej dvornými slúžkami ako tetou Nazdravie a ďalšími odborníčkami na všetko od vakcín cez vojenský konflikt po hokejový šampionát. Tie už predali toľko kávy na chudnutie, že priemerný Slovák by mal byť schopný skryť sa za stojacu lopatu.

To isté platí aj o zelenej káve. Ako som spomínal, chudnutie predáva. A predáva tak dobre, že sa nájde mnoho šarlatánov, ktorí to radi využijú. A nie, neplatí to len o Slovensku, veď v tomto článku sú informácie o tom, ako Federal Trade Commission, teda americký úrad na ochranu spotrebiteľa, zažaloval spoločnosť z Floridy. Áno, presne preto, lebo zelenú kávu predávala s nedokázateľnými sľubmi. Naše silikónové devy sú zatiaľ nedotknuteľné.

Fejkové recenzie

Mňa osobne absolútne zaráža, že zelenej kávy je plný internet. Aj keď neexistujú žiadne vedecky dokázané výhody, niektorým ľuďom to stačí. Veď čo sa píše na internete, musí byť pravda. Ale vlastne prečo by som sa mal čudovať tomu, že ľudia uveria fejkovým blogom a fejkovým recenziám (typu táto žena schudla za dva mesiace 12 kíl), keď veria absolútne hocičomu. Stačí povedať, že „mejnstrím vám nehovorí praudu.“

Na jednej stránke som čítal, že „priemerne inteligentnému človeku to dopne asi po piatich sekundách“. Ibaže ja sa obávam, že tých priemerne inteligentných tu zasa až tak veľa nie je. A zelená káva ako zázračný liek na chudnutie stále má svoje publikum. Celkom ma potešilo, že moje instagramové publikum je iné. V ankete s otázkou „Myslíš si, že zelená káva pomáha chudnúť?“ som vyzbieral 1 500 hlasov a len 4 percentá z followerov odpovedali kladne. Zvyšných 96 percent účinkom zelenej kávy neverí. Som na vás hrdý dietky moje.

slovenská pražiareň kávy Ready After Coffee

Zelená káva vs pražená káva

O zhodnotenie zelenej kávy a jej lepšie vysvetlenie som požiadal Slavomíra Meliška zo slovenskej pražiarne Ready After. „Zelená káva je vlastne káva pred absolvovaním procesu praženia. V takejto forme k nám prichádza do pražiarne,“ uviedol Slavomír. „Do veľkej miery ju poznáme len my, pražiari. Farmári ju exportujú, dostane sa k nám a my následne vynakladáme určité úsilie na to, aby sme z nej pražením urobili niečo, z čoho bude chutný nápoj.“

A práve v tom „chutnom nápoji“ je to najdôležitejšie posolstvo. Chutný nápoj sa totiž dá pripraviť len z praženej kávy: „Zelená káva sama o sebe nemá dobrú chuť. Je v nej veľa dobrých látok či antioxidantov, ale z hľadiska samotnej chute to nie je bohviečo. Zaradil by som to niekde medzi seno a hrach, na pitie by som to určite nikomu neodporúčal.“

Pri pražení sú zrná vystavované postupne sa zvyšujúcej teplote. Väčšina z pozitívnych a blahodarných látok v nich ostáva. „A hlavne sa zlepšuje jej chuť,“ zdôraznil ešte raz Slavomír Melišek. „Zrno sa okrem toho zväčší, naberie objem, stratí značnú časť vlhkosti, stane sa krehkejším a vzniknú v ňom aromatické látky a oleje. Niečo obyčajné sa premení na dobrý a chutný produkt.“

Zelená káva je extrémne tvrdá

Ak by si niekto kúpil zelenú kávu a chcel by si ju uvariť, príliš by nepochodil. „Určite by najskôr narazil na problém s mletím, pretože zelené zrno je extrémne tvrdé. Mlelo by sa poriadne ťažko a niektoré mlynčeky by asi aj zaseklo. Ale to už nechám na samotných záujemcov o chudnutie.“

A ešte jedna otázka: má samotná káva skutočne vplyv na chudnutie? „Viaceré štúdie potvrdili, že má pozitívne účinky napríklad aj na chudnutie. Takže asi áno. Podľa nás však má zelená a pražená káva v tomto smere rovnaký účinok. A dokonca sme videli, že niektorí predajcovia zelenej kávy na chudnutie dávali do sáčku polovicu zelenej kávy a polovicu praženej. Inak by to sotva niekto vypil. Ale ak áno, tak smelo do toho,“ zasmial sa Slavomír Melišek z Ready After na záver rozhovoru.

Nutričná špecialistka

O názor na pálčivú tému som požiadal aj odborníčku na výživu Juditu Tkáčovú, ktorá sa do povedomia dostala svojim blogom „Zápisky nutriholičky“ – pozrite Instagram @zapiskynutriholicky. Ako sama hovorí, „medzi všetkými tými radikálnymi výživovými poradcami sa snaží predierať len pomocou zdravého rozumu a toho najlepšieho vzdelania v odbore, aké mohla dostať“. Vyštudovala Lekársku fakultu Masarykovej univerzity v Brne v odboroch Nutričný terapeut a Nutričný špecialista.

Ochotne odpovedala aj na moju otázku týkajúcu sa vplyvu zelenej kávy na chudnutie, ale nič pozitívne pre fanúšikov jednoduchého chudnutia z toho bohužiaľ nevzišlo. Judita je presvedčená o tom, že doposiaľ nemáme žiadne relevantné dôkazy, ktoré by potvrdzovali pozitívny vplyv zelenej kávy.

zelená káva
Takto nejako vyzerá zelená káva, teda nepražené kávovníkové zrná. (Foto: Battlecreek Coffee Roasters/Unsplash)

Nerelevantné štúdie

„Ak by sme si chceli vytvoriť obraz o tom, ako biedne sú v skutočnosti zdokumentované účinky zelenej kávy na redukciu hmotnosti, stačí nám vrátiť sa do roku 2011, kedy sa uskutočnil pokus o metaanalýzu dostupných štúdií,“ uviedla Judita Tkáčová pre Blog o káve. „Z 2160 výsledkov vyhľadávania kľúčových slov sa 328 článkov vylúčilo pre duplicitu, 767 článkov pre nesprávne názvy a abstrakty, 598 článkov bolo škrtnutých, lebo neskúmali výživové doplnky a 454 článkov neposkytovalo žiadne schopné klinické výsledky.“

„Ďalších 13 štúdií nebolo správne nadizajnovaných, zo zvyšných piatich jedna zahŕňala len subjekty s normálnou hmotnosťou a jedna nebola randomizovaná. Ostali 3, slovom tri, štúdie o celkovom skromnom počte 142 participantov, ktoré priniesli závery, že určitý redukčný efekt  síce existuje, ale je veľmi malý a jeho klinická relevancia neurčitá,“ skonštatovala Prešovčanka.

Je zelená káva nadradená praženej?

To sme však hovorili o roku 2011. Situácia sa za ten čas nezmenila? „Nie. Od toho okamihu vyšlo len veľmi málo schopných štúdií, ktoré by naznačili efekt extraktu zelenej kávy na redukciu hmotnosti či hladinu celkového a LDL cholesterolu, aj keď sa nedá povedať, že by sa vedci nesnažili. Mnohé štúdie sú však príliš malé, príliš krátke alebo príliš sponzorované výrobcami zelenej kávy.“

„Určite nechcem jej prípadné pozitívne účinky negovať, veď sama si neviem zatvoriť ústa, ak ide o popisovanie zdravotných benefitov pitia kávy ako takej. Či je ale tá zelená významne nadradená praženej, to zatiaľ s určitosťou nevieme a asi ani tak skoro vedieť nebudeme,“ dodala Judita Tkáčová.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close