Zaujímavosti o káve

Jedlé kávové poháre začala využívať už aj letecká spoločnosť

Snaha o znižovanie množstva produkovaného odpadu sa rozmáha po celom svete a niekoľko príkladov nájdeme aj vo svete kávy. Len nedávno sme vás informovali o šikovnom projekte kávových pohárov, ktoré po vypití kávy viete zjesť. Boli na Pohode a svoje miesto si našli už aj vo viacerých kaviarňach.

V košickej kaviarni Dáme kávu majú poháre značky Cupffee, ale zďaleka nejde o jediný takýto produkt na trhu. Novozélandská letecká spoločnosť Air New Zealand teraz informovala o tom, že začína využívať jedlé poháre s vanilkovou príchuťou, ktoré vyrába spoločnosť Twiice.

Jedlé poháre tak pre kávu, ako aj pre dezert

Vlastnosti pohárov sú veľmi podobné: bez toho, aby začali presakovať, dokážu nápoj udržať niekoľko hodín. Po dopití ich kávičkár zje a de facto si tak vychutná akýsi zákusok. Spomínané aerolínie si na tejto oblasti dávali záležať a už doteraz mali biodegradovateľné poháre, no zašli ešte o krok ďalej.

„Spolupracujeme s inovatívnou novozélandskou spoločnosťu Twiice a skúmame možnú budúcnosť s jedlými pohármi na kávu, ktoré majú vanilkovú príchuť a sú nepremokavé,“ povedal manažér leteckej spoločnosti Niki Chave, ktorého slová cituje britský Independent. „U zákazníkov sú tieto poháre veľkým hitom a dokonca ich používame aj pri podávaní dezertov.“

Jedlý kávový pohár je možné využiť aj na dezert
Šikovné využitie jedlého kávového pohára: Kto by si dal takýto fajnový dezert?

Pridajú sa k jedlým pohárom aj jedlé taniere?

Air New Zealand chce zájsť ešte ďalej a ak sa pilotný projekt osvedčí, pristúpi aj k jedlým tanierom, pretože spoločnosť Twiice už pracuje na ich výrobe. Spoluzakladateľ tejto firmy Jamie Cashmore je veľmi rád, že takto môže ukazovať „novozélandskú dômyselnosť a chuť inovovať.“

Vzápätí pripomenul, že toto všetko môže mať „veľmi pozitívny vplyv na životné prostredie a súčasne to zákazníkom môže poskytnúť ozaj ‚cool‘ a chutný zážitok.“

Uhlíková neutralita = cesta budúcnosti

Aktivita spomínanej leteckej spoločnosti sa na druhej strane stretla aj s výsmechom. Niektorí ľudia pripomínali, že planéte by viac pomohlo zrušenie niekoľkých letov, ktoré produkujú obrovské množstvo oxidu uhličitého.

Celkovo je však fajn, že aj tieto firmy sa snažia niečo robiť. Iná letecká spoločnosť easyJet napríklad v priebehu novembra informovala, že je „prvou veľkou aerolíniou, ktorá začína fungovať uhlíkovo neutrálne.“ Ročne chce do zalesňovania, ale napríklad aj do lepšieho využívania obnoviteľných zdrojov, investovať 25 miliónov libier.

Jedlý kávový pohár spoločnosti Twiice
Tak čo, páči sa vám takáto myšlienka? Ak áno, posuňte náš článok aj svojim známym 😉
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close