Zdravie

Káva neškodí srdcu a nespôsobuje arytmiu, tvrdí nová štúdia

Často sa hovorí o tom, že kofeín nachádzajúci sa v káve môže spôsobiť zrýchlené bitie srdca a dokonca aj jeho nepravidelnosť. Aktuálna štúdia však ukázala, že reči o srdcovej arytmii spôsobenej kávou nie sú založené na pravde.

„Nedokázali sme nájsť žiadne dôkazy potvrdzujúce skutočnosť, že tí, ktorí pijú kávu, podstupujú vyššie riziko abnormálneho srdcového rytmu,“ uviedol jeden z lídrov výskumu Dr. Gregory Marcus, ktorého slová cituje stránka HealthDay. „A je to obzvlášť relevantné, pretože častým dôvodom, kvôli ktorému zdravotníci odporúčajú vyhnúť sa káve, je práve predídenie abnormálnemu srdcovému rytmu.“

Káva znižuje riziko vzniku fibrilácie predsiení

Marcus, ktorý je profesorom pre výskum fibrilácie predsiení na Kalifornskej univerzite v San Franciscu, naopak tvrdí, že káva môže znížiť riziko budúceho vzniku fibrilácie predsiení (a-fib), ale aj iných typov arytmií, teda buď príliš rýchleho, príliš pomalého alebo príliš nepravidelného bitia srdca. Ak sa tento problém nerieši, môže viesť dokonca k zástave srdca, prípadne k mŕtvici.

Spomínaný doktor a jeho kolegovia pri svojej štúdii využili dáta vyzbierané od takmer 300 000 ľudí, ku ktorým sa dostali vďaka britskej Biobanke. Priemerný vek účastníkov bol takmer 57 rokov a ukázalo sa, že v priebehu piatich rokov po zbere informácií sa srdcová arytmia vyvinula na vzorke 13 000 ľudí.  

Päť šálok denne je lepšie ako žiadna šálka

Čo je najviac zaujímavé, tak tí ľudia, ktorí pili aspoň päť šálok kávy denne, dopadli lepšie, ako tí, ktorí nevypili ani jednu. Každá šálka navyše vraj riziko vzniku arytmie znížila až o tri percentá. Podľa Gregoryho Marcusa je káva pre človeka dobrá napríklad preto, lebo obsahuje antioxidanty, ale okrem toho zlepšuje metabolizmus, zvyšuje výkon, bdelosť a schopnosť koncentrovať sa.

Vedci však upozornili aj na to, že štúdia bola zameraná len na pozorovanie asociácií a môžu existovať výnimky. Týmto tvrdením narážali napríklad na to, že ak už niekto má problém s abnormálnou činnosťou srdca, tak káva mu teoreticky pomáhať nemusí. Túto spojitosť neskúmali.

Epstein o káve: Každý pacient je iný

„Dlho existovali obavy týkajúce sa toho, že kofeín môže spôsobiť problémy s rytmom srdca, takže čítanie takýchto  záverov je do istej miery upokojujúce,“ skonštatoval Dr. Laurence Epstein pôsobiaci v New Yorku, ktorý s výskumom nemal nič spoločné. „Všeobecne si však myslím, že laická verejnosť vždy potrebuje pochopiť hlavne to, čo štúdie reálne ukážu a čo neukážu.“

Sám potvrdil, že jedna vec sa rozhodne ukázala; a to tá, že u ľudí, ktorí pijú kávu, sa problémy s rytmom srdca vyvinú s menšou pravdepodobnosťou, ako u tých, ktorí ju nepijú. „A to je fajn,“ prikývol Epstein. „Ale jedna vec, ktorú sme za tie roky spozorovali, je tá, že každý pacient je iný. Existujú ľudia, pri ktorých kofeín z kávy, čokolády, alebo z čohokoľvek, čo ho obsahuje, vyvolá fibriláciu predsiení, ale existujú aj takí, na ktorých nemá žiadny vplyv.“

Všetko robiť s mierou a počúvať reč tela

Epstein dodal, že všetko treba robiť s mierou a platí to aj o pití kávy. Marcus vzápätí pripomenul, že najlepšie bude to, ak si každý zodpovedne odpozoruje reakcie vlastného tela. Všeobecný trend je síce zrejmý a štúdia ho potvrdila, čo však neznamená, že nikto nemôže mať podobný problém.

„Hlavným cieľom, ktorý pri pacientoch s arytmiou máme, je to, aby sme im pomohli zvýšiť kvalitu života, aby sme im pomohli cítiť sa dobre a aby mohli robiť veci, ktoré chcú robiť,“ vyjadril sa Gregory Marcus. „Ak to káva narúša, tak je to dôvod obmedziť ju. Keď však káva ľuďom v tomto smere pomáha a nepociťujú žiadne negatívne účinky, tak tieto dáta naznačujú, že v jej pití môžu bezpečne pokračovať a naďalej si ju môžu užívať.“

Výsledky štúdie mali byť oficiálne prezentované na plánovanom stretnutí spoločnosti zaoberajúcej sa rytmom srdca (Heart Rhythm Society), ktoré však bolo kvôli globálnej pandémii zrušené. Boli teda uverejnené „len“ vo forme tlačových správ.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close