Recenzie kávových kapsúl

Kapsuly Caffesso Sidamo: Zbraň hromadného ničenia

Kávové kapsuly sú neodmysliteľnou súčasťou kávovej kultúry. Je to nenáročný, rýchly a efektívny spôsob prípravy kávy. Mnohí odporcovia kávových kapsúl svoj negatívny postoj odôvodňujú tým, že káva pripravená kapsulovým kávovarom sa nemôže vyrovnať espressu. My však máme iný názor – aj kapsuly môžu byť chutné. Prostredníctvom recenzií kávových kapsúl sa vám v tomto svete pomôžeme zorientovať. Ktoré kapsuly za to stoja a ktorým by ste sa mali radšej vyhnúť?

BODOVANIE

V recenznom systéme, ktorý sme vytvorili špeciálne pre hodnotenie kapsúl, budeme každú kávu hodnotiť v deviatich rôznych kategóriách. Sú nimi aróma, ovocnosť, sladkosť, acidita, horkosť, štruktúra (pocit na jazyku, plnosť kávy), funky faktor (jeho zaujímavosť či inakosť), dochuť a komplexnosť (celková chuť kávy, jej vyváženosť a pod.). V každej kategórii môže káva získať 0 až 5 bodov, ktoré sa však nebudú spočítavať. Hodnotenie v rámci kategórií slúži najmä na vaše zorientovanie sa v chuti kávy a v tom, či sa ju oplatí vyskúšať. Máte radi ovocnosť? Nechcete aciditu? Alebo vyhľadávate horkosť? Sami si vyberiete.

V rámci recenzií každú kapsulu pripravíme na špičkovom kapsulovom kávovare Morning, ktorý ponúka značné množstvo prednastavených receptov. A to nielen pre konkrétne kapsuly, ale aj všeobecné recepty, ktoré môžete použiť na ostatné kávy – na také, ktoré v systéme svoj recept nahratý nemajú. Morning takisto umožňuje úpravu každého receptu podľa vlastných preferencií. Keďže však väčšina ľudí obľubujúcich kapsuly doma Morning nemá, rozhodli sme sa aj pre iný krok. Kapsuly budeme skúšať aj na bežnom kapsulovom kávovare Nespresso s dvomi programami – klasickým espressom a dlhším espressom (lungom). 

Náš tip: mnoho rôznych kávových kapsúl typu Nespresso plnených slovenskou firmou nájdete na eshope kavovekapsule.eu.

kávové kapsuly Caffesso Sidamo

Caffesso 

Caffesso je údajne anglická značka kávových kapsúl kompatibilných s Nespresso kávovarmi. Tvrdia o sebe, že sú distingvovaná značka, na ktorej sa podieľajú odborníci s dlhoročnými skúsenosťami. V roku 2013 vyhrali v teste Great Taste (UK). Zatiaľ to znie všetko veľmi sľubne. Problém nastal, keď sme si prečítali toto: “Zmesi kávy Caffesso sú vyrábané so znalosťami regionálnych talianskych prístupov prípravy chutnej kávy.” Čakali by sme, že v roku 2024 už nebude pre zákazníkov lákavé spojenie “talianska káva”. Caffesso zrejme cieli na “pravých kávičkárov”, ktorí hľadajú práve konzervatívnejšie kávy. Na tom však nie je nič zlé, ak je praženie správne trafené a ak je kávové zrno kvalitné. 

My si posvietime na kapsuly Caffesso Sidamo a pozrieme sa na to, či naozaj ide o dobre zvládnutú, konzervatívnejšie praženú kávu. 

Sidamo

O kapsulách Sidamo sa z obalu dozvedáme, že ide o single origin blend z Etiópie s intenzitou 10. Malo by teda ísť o kvalitnejšie kávové zrno. Etiópske kávy sú zväčša ovocnejšie, florálne a acidnejšie. Caffesso nás však v popise kávy jemne šokuje, keď tvrdí, že je to vybalansovaná káva s jemnými florálnymi podtónmi a nižšou aciditou. Uvidíme, či sa naplní predpoveď pražiarne Caffesso, alebo naša, ktorá je podložená skúsenosťami s etiópskymi kávami. 

kávová kapsula Caffesso Sidamo a kávovar Morning

Hodnotenie kapsúl Caffesso Sidamo

aróma 2/5

Aróma kávy je extrémne prenikavá. Vynikajú v nej sladké čokoládové tóny, čo je tá pozitívnejšia správa. Tá horšia je však to, že čokoládu zakrýva akýsi začmudený zápach, ktorý sa vinie celou miestnosťou. 

ovocnosť 0/5

Napriek tomu, že sme od single origin etiópskej kávy čakali aspoň nejakú ovocnosť, dostali sme veľké NIČ. Káva doslova chutila tak, ako voňala – začmudene a chemicky. 

sladkosť 2/5

Napriek podivuhodnej chuti, ktorá sa nás odmietala pustiť, sme v káve hľadali aspoň nejaké pozitívne chuťové vnemy. Našli sme ich v podobe horkej čokolády a pražených orieškov. Boli poriadne skryté a mali sme čo robiť, aby sme ich v tom chaose prepálených tónov vedeli rozpoznať.

acidita 0/5

Pražiareň Caffesso naozaj sľubovala nižšiu aciditu. Avšak nečakali sme, že tá acidita bude až takto nízka. Je doslova neexistujúca, čo je pri kávach z Etiópie nečakané. 

kávová kapsula Caffesso Sidamo - príprava na kávovare Morning

horkosť 5/5

Zato horkosti bolo v káve neúrekom. Takto prepálená káva neponúka nič iné, len horkosť, dym, gumu a spáleninu. 

štruktúra 1/5

Štruktúra kávy nie je veľmi príjemná. Textúra je drsná, telo kávy sa priam až lepí. 

funky faktor 0/5

V kategórii funky faktor by Sidamo mala dostať mínusové body. Káva je extrémne konzervatívna a prepálená, čím v nej zabili všetky potenciálne existujúce príjemné tóny. Na základe takto chutiacej kávy by človek nedokázal uveriť, že káva je vlastne ovocie. A to je teda dosť smutné. 

dochuť -1/5

Dochuť kávy je maximálne nepríjemná. Horkosť, horkosť a ešte stokrát horkosť. Je dlhotrvajúca a nebudete sa jej vedieť zbaviť ešte extrémne dlho. My sme pri ochutnávaní museli mať po ruke čistú vodu, ktorá dochuť zmyla. Bez nej je táto káva nepiteľná. Prvýkrát v histórii sme museli udeliť mínusový bod, lebo nulu si táto káva nezaslúži.

Caffesso Sidamo - recenzia kávových kapsúl

komplexnosť 0/5

Sidamo od pražiarne Caffesso je vlastne nepiteľná káva. Nenájdete v nej nič okrem extrémnej horkosti, ktorá je tak nepríjemná, že ju budete mať nutkanie vypľuť. Nenájdete v nej nič ovocné, florálne či acidné. 

Nevieme si predstaviť, kto by dobrovoľne pil túto kávu. Ak existuje nejaký mimozemský život, tieto kapsuly nám poslali ako zbraň hromadného ničenia. V káve nenájdete nič, čo by pripomínalo single origin Etiópiu. Neodporúčame ju naozaj nikomu, ani najhoršiemu nepriateľovi. 

Náš tip: mnoho rôznych kávových kapsúl typu Nespresso plnených slovenskou firmou nájdete na eshope kavovekapsule.eu.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close