Recenzie kávových kapsúl

Kapsuly Costa Coffee Colombian Roast: Ako zabiť relatívne dobrú kávu

Costa Coffee nie je pre čitateľov Blogu o káve žiadnou novinkou. Pred istým časom sme jej venovali zopár riadkov v rámci klasickej recenzie – čítaj tu. Keďže sieť Costa Coffee neustále naberá na popularite, rozhodli sme sa posvietiť si aj na ich kapsuly kompatibilné s kávovarom Nespresso. V ponuke môžete v kapsulovej podobe nájsť Signature Blend, Bright Blend a Colombian Roast. 

Skúsenosti so Signature Blend-on máme, a teda nedopadlo to najlepšie. Preto sme skúsili siahnuť radšej po Colombian Roast, v očakávaní, že káva bude o niečo príjemnejšia. 

BODOVANIE

V recenznom systéme, ktorý sme vytvorili špeciálne pre hodnotenie kapsúl, budeme každú kávu hodnotiť v deviatich rôznych kategóriách. Sú nimi aróma, ovocnosť, sladkosť, acidita, horkosť, štruktúra (pocit na jazyku, plnosť kávy), funky faktor (jeho zaujímavosť či inakosť), dochuť a komplexnosť (celková chuť kávy, jej vyváženosť a pod.). V každej kategórii môže káva získať 0 až 5 bodov, ktoré sa však nebudú spočítavať. Hodnotenie v rámci kategórií slúži najmä na vaše zorientovanie sa v chuti kávy a v tom, či sa ju oplatí vyskúšať. Máte radi ovocnosť? Nechcete aciditu? Alebo vyhľadávate horkosť? Sami si vyberiete.

V rámci recenzií každú kapsulu pripravíme na špičkovom kapsulovom kávovare Morning, ktorý ponúka značné množstvo prednastavených receptov. A to nielen pre konkrétne kapsuly, ale aj všeobecné recepty, ktoré môžete použiť na ostatné kávy – na také, ktoré v systéme svoj recept nahratý nemajú. Morning takisto umožňuje úpravu každého receptu podľa vlastných preferencií. Keďže však väčšina ľudí obľubujúcich kapsuly doma Morning nemá, rozhodli sme sa aj pre iný krok. Kapsuly budeme skúšať aj na bežnom kapsulovom kávovare Nespresso s dvomi programami – klasickým espressom a dlhším espressom (lungom). 

Náš tip: všetky recenzie kávových kapsúl nájdete v rubrike „recenzie kávových kapsúl„. Kvalitné kávové kapsuly plnené slovenskou firmou nájdete na eshope kavovekapsule.eu.

kávové kapsuly Costa Coffee Colombian Roast - obal

Colombian Roast

Ako je to zvykom, z obalu sa toho o káve veľa nedozvedáme. Bližšie informácie sme preto vyhľadali na ich stránke. “Naša bohatá Colombian Roast má plnú chuť a pochádza zo slnešných (sic!) úpätí kolumbijských hôr. Zachytila v sebe ich ducha prekypujúceho životom.” Úprimne sme dúfali, že toho ducha prekypujúceho životom v káve naozaj nájdeme. A okrem neho aj “vyvážené chute s až pikantnou sviežosťou”. Nevieme si veľmi predstaviť, čo tento vágny a veľmi všeobecný popis môže znamenať a čo si má pod ním zákazník naozaj predstaviť. 

Nižšie sa však dozvedáme, že v káve objavíme “medové a pomarančové tóny”. To neznie vôbec zle, však? Stupeň praženia by mal byť stredný, čo by malo znamenať, že káva vôbec nebude prepažená. Ako vlastnosti kávy Costa uvádza “Sladké tóny medu a tmavého karamelu s aciditou bobuľovín a citrusov.” Intenzita kávy je údajne 5. Podľa tohto popisu by sme čakali jemne ovocnú a sladkú kávu s príjemnou aciditou, ktorá skutočne nebude prepražená. Nedočkavo sme kapsulu hodili do kávovaru Morning a čakali na svoju šálku kávy. Ako to dopadlo si prečítate nižšie.

kávová kapsula Costa Coffee Colombian Roast - Nespresso

Hodnotenie Costa Coffee Colombian Roast

aróma 2/5

Aróma kávy vôbec nie je taká nepríjemná, na akú sme zvyknutí pri komoditných kapsulách. Nepripomínala spálené gumy, no zároveň neevokovala ani ovocný sad. Napokon nebola ani príliš výrazná. 

ovocnosť 1/5

Prekvapenie! V káve skutočne môžete nájsť ovocné tóny, ktoré sú naozaj príjemné. Ovocnosť najviac pripomína chuť zrelého pomaranča. Je však škoda, že jej bolo naozaj málo a navyše ju veľmi rýchlo vystriedala istá zatuchnutá chuť. 

sladkosť 3/5

Costa v popise sľubovala medové tóny. A teda neklamali (až tak). V káve skutočne nájdete sladké tóny pripomínajúce trstinovú melasu. 

kávové kapsuly Costa Coffee Colombian Roast

acidita 1/5 

Samotná ovocnosť a ovocné tóny so sebou prinášajú v tomto prípade aj aciditu. Spomínaný pomaranč a citrusová acidita sa v káve skutočne nachádzajú a je relatívne ľahké ich odhaliť. Acidita kávy je však najpríjemnšia za horúca. Chladnutím sa stráca a prechádza do podivuhodne chemickej pachuti. 

horkosť 4/5

Horkosť kávy je, bohužiaľ, vysoká a dosť nepríjemná. Priam sťahuje ústa. Vyslovene ide o zemité a drevité tóny s obrovskou dávkou horkosti. 

štruktúra 2/5

Textúra kávy je drsná, nepríjemná. Telo kávy je ťažšie, sirupové a ťažko sa kĺže po jazyku. 

recenzia kávových kapsúl Costa Coffee Colombian Roast

funky faktor 0/5 

Asi to nebude nečakané, ak povieme, že káva jednoznačne nie je funky. Ide o úplne bežnú komoditnú kávu pre bežného kávičkára, ktorý od kávy očakáva vysokú horkosť. 

dochuť 1/5

Dochuť kávy pokladáme za jej najväčší mínus. Je dlhotrvajúca. V tomto prípade naozaj nechcete Colombian Roast cítiť dlhšie, než je potrebné. Dochuť je extrémne horká, až chemická. 

komplexnosť 1/5

Colombian Roast je veľmi nevybalansovaná káva. Príjemné tóny sa bijú s tými nepríjemnými. Boj vyhráva prílišná horkosť a chemická chuť pripomínajúca lieky. Je to veľká škoda, keďže káva poskytla aj príjemnú pomarančovú chuť a citrusovú aciditu. Tieto vnemy sú však úplne prehlušené tými menej príjemnými. 

Costa Coffee Colombian Roast - kávové kapsuly - pripravená káva

Colombian Roast od Costa Coffee je káva s potenciálom. Má potenciál zaujať aj skúseného zákazníka, ktorý už má čo-to odpité. Napokon však Costa stavia na istotu a príjemné ovocné tóny prebíja extrémnou horkosťou. Úloha zaujať masy je tak splnená. Zakaždým je to veľká škoda, keď je relatívne “dobrá” káva takto zabitá.

Náš tip: všetky recenzie kávových kapsúl nájdete v rubrike „recenzie kávových kapsúl„. Kvalitné kávové kapsuly plnené slovenskou firmou nájdete na eshope kavovekapsule.eu.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Jeden komentár

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close