Recenzie kávových kapsúl

Kapsuly Lavazza Qualitá Oro: Grilážky, na ktoré ste tak trochu zabudli

Lavazza Qualitá Oro pre nás nie je neznáma káva. Stretli sme sa s ňou v recenziách a teda nedopadla najhoršie – ako sa dočítate tu. Dostala 19 bodov z 50, čím sa umiestnila približne v strede recenzného rebríčka roku 2023 a zaradila sa medzi najlepšie supermarketové kávy. Ako dopadnú Kapsuly Lavazza?

Zrná Lavazzy Oro neboli spálené a vo výsledku káva nechutila vôbec zle. Bola príjemne acidná, našlo sa v nej aj nejaké to ovocie a napokon aj istá sladkosť. Podobné očakávania sme mali aj od kapsúl Lavazza Qualitá Oro. Podarí sa ich naplniť, alebo zostaneme sklamaní?

kávové kapsuly Lavazza Qualitá ORO - obal spredu
Kávové kapsuly Lavazza Qualitá ORO.

Lavazza Qualitá Oro

Pozitívne je, že ide o 100% arabiku. Lavazza tvrdí, že ide o intenzitu 8 z 10. Na základe tohto predpokladáme, že by kapsula skutočne mohla chutiť ako jej zrnková verzia. Na obale sa toho však viac zákazník nedozvie. Zvyšné informácie si musí človek dohľadať na internete.

Vygooglila som, že: “Kávové kapsuly Lavazza Nespresso Qualita Oro sú najkvalitnejšou zmesou zŕn Arabica z Južnej a Strednej Ameriky. Káva strednej intenzity s tónmi kvetov a ovocia.” Toto neznie vôbec zle! Bodaj by skutočne káva chutila florálne a ovocne. 

kávové kapsuly Lavazza Qualita ORO - obal zozadu

BODOVANIE

V recenznom systéme, ktorý sme vytvorili špeciálne pre hodnotenie kapsúl, budeme každú kávu hodnotiť v deviatich rôznych kategóriách. Sú nimi aróma, ovocnosť, sladkosť, acidita, horkosť, štruktúra (pocit na jazyku, plnosť kávy), funky faktor (jeho zaujímavosť či inakosť), dochuť a komplexnosť (celková chuť kávy, jej vyváženosť a pod.). V každej kategórii môže káva získať 0 až 5 bodov, ktoré sa však nebudú spočítavať. Hodnotenie v rámci kategórií slúži najmä na vaše zorientovanie sa v chuti kávy a v tom, či sa ju oplatí vyskúšať. Máte radi ovocnosť? Nechcete aciditu? Alebo vyhľadávate horkosť? Sami si vyberiete.

V rámci recenzií kávových kapsúl každú kapsulu pripravíme na špičkovom kapsulovom kávovare Morning, ktorý ponúka značné množstvo prednastavených receptov. A to nielen pre konkrétne kapsuly, ale aj všeobecné recepty, ktoré môžete použiť na ostatné kávy – na také, ktoré v systéme svoj recept nahratý nemajú. Morning takisto umožňuje úpravu každého receptu podľa vlastných preferencií. Keďže však väčšina ľudí obľubujúcich kapsuly doma Morning nemá, rozhodli sme sa aj pre iný krok. Kapsuly budeme skúšať aj na bežnom kapsulovom kávovare Nespresso s dvomi programami – klasickým espressom a dlhším espressom (lungom). 

Náš tip: mnoho rôznych kávových kapsúl typu Nespresso plnených slovenskou firmou nájdete na eshope kavovekapsule.eu.

kávové kapsuly Lavazza Qualita ORO - obal s kapsulami
Kávové kapsuly Lavazza ORO.

Hodnotenie kapsúl Lavazza Qualitá Oro

aróma 2/5

Aróma kávy neurazí, no zároveň nenadchne. Prevládajú v nej tóny karamelu, na ktorý ste pri príprave grilážok trochu zabudli a jemne sa pripálil. Florálnosť sa teda zatiaľ neobjavuje.

ovocnosť 0/5

Tu končí všetka zábava. Ovocnosť kávy je nulová. Všetko ovocie v káve zabili príliš dlhým pražením. Zdá sa, že florálnosť a ovocnosť, ktorú Lavazza sľubuje, je len akýmsi nedosiahnutým snom. 

sladkosť 1/5

Čo sa týka sladkosti, tá sa v káve nájsť rozhodne dá – a je aj relatívne príjemná. Najviac pripomína karamel či krówki. Od  kávy však príliš vysokú sladkosť nečakajte. Predsa len ide o nekvalitné zrno, ktoré bolo navyše prepražené.

acidita 0/5

V zrnkovej Lavazze Oro, ktorú sme recenzovali, sme našli príjemnú mliečnu aciditu. V prípade kapsúl sa naše očakávania nenaplnili. Je to naozaj veľká škoda a so smútkom udeľujeme 0 bodov.

kávové kapsuly Lavazza Qualita ORO - extrakcia kávy
Extrakcia kávovej kapsuly Lavazza Qualitá ORO na kávovare Morning.

horkosť 5/5

Zato horkosti je v kapsulách Lavazza Qualitá Oro neúrekom. Dostanete šálku plnú horkosti, ktorej sa nebudete vedieť zbaviť. Pri pití odporúčame mať po ruke aj pohár čistej vody, ktorá zmierni dopad Lavazzy. 

štruktúra 1/5

Textúra kávy je drsná. Akoby vám čiastočky espressa zodierali jazyk. Telo kávy je ťažšie, sirupové. Lavazza Qualitá Oro teda za svoju štruktúru dostáva 1 bod.  

funky faktor 0/5

Od Lavazza Qualitá Oro jednoznačne nečakajte žiadne funky chute. Talianska pražiareň síce sľubuje kvety a ovocie, tie však ostali niekde v Stredomorí. Jednoducho 0 bodov.

dochuť 0/5

V káve viac-menej stále hľadáme tie najpozitívnejšie a tie najnegatívnejšie chuťové vnemy. Najväčšou slabinou tejto kávy je práve jej dochuť. Dochuť kávy je neuveriteľne horká a neutíchajúca. Na jazyku vám ostane ešte skutočne dlho.

kávové kapsuly Lavazza Qualita ORO - pripravená káva

komplexnosť 1/5

O komplexnosti sa v prípade tejto kávy dá hovoriť len veľmi ťažko. Káva primárne ponúka extrémnu horkosť, ktorú dopĺňa len štipka karamelovej sladkosti. Kvety a ovocie, ktoré mohli v komplexnosti kávy skutočne zohrať veľkú rolu, sa v nej vlastne vôbec nenachádzali. Preto sťahujeme až 4 body. 

Kávu Lavazza Qualitá Oro sme mali v čerstvej pamäti, veď len prednedávnom sme recenzovali jej zrnkovú sestru. Táto káva nás však v podobe kapsúl dosť sklamala. Namiesto príjemnej jogurtovej či mliečnej acidity, florálnosti a ovocnosti, sme dostali šálku plnú horkosti a nepríjemnej dochuti. Ak niekto hľadá v kapsulách práve svieže a kvetinové tóny, Lavazza nie je tá správna cesta. Preto odporúčame hľadať kvalitnejšie výberové kapsuly, ktoré skutočne splnia to, čo sľubujú.

Náš tip: mnoho rôznych kávových kapsúl typu Nespresso plnených slovenskou firmou nájdete na eshope kavovekapsule.eu.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close