Nezaradené

Káva a chudnutie: Ďalší malý dôkaz, že to predsa len funguje

Už veľmi dlho sa špekuluje o tom, či káva má alebo nemá vplyv na chudnutie. Je zrejmé, že po káve by mal byť človek energickejší a aktívnejší, takže by mohol spáliť viac kalórií, nuž a hovorí sa aj o tom, že káva pomáha naštartovať metabolizmus. Keď si to všetko porátame, mala by pomáhať aj s chudnutím.

Túto skutočnosť teraz potvrdila aj štúdia uverejnená v The Journal of Nutrition. Podľa nej majú ženy, ktoré vypijú dve alebo tri šálky kávy denne, menšie množstvo telesného a brušného tuku, ako tie, ktoré jej vypijú menej.

Výskumníci analyzovali dáta z amerického projektu NHANES (National Health and Nutrition Examination Survey), ktorý spustilo centrum CDC (Center for Disease Control). Vďaka prístupu k informáciám týkajúcich sa takmer 6 000 ľudí odborníci porovnávali počet vypitých káv denne s celkovým množstvom telesného tuku a s množstvom brušného tuku.

Káva pomáha schudnúť hlavne ženám

Závery sú nasledovné; ženy vo veku 20 až 44 rokov, ktoré denne vypijú dve až tri šálky kávy, majú o 3,4 percenta menej brušného tuku, ako tie, ktoré kávu vôbec nepijú. Zaujímavé boli aj výsledky žien vo veku 45 až 69 rokov, ktoré vypijú aspoň štyri šálky kávy – tie mali množstvo brušného tuku až o 4,1 percenta nižšie, ako ženy, ktoré kávu nepijú vôbec.

Pri pohľade na celkové množstvo telesného tuku boli na tom ženy, ktoré pijú dve až tri kávy denne, o 2,8 percenta lepšie, ako tie, ktoré kávu nepijú vôbec. A to pri zohľadnení všetkých vekových skupín.

Muži nedosiahli také dobré výsledky

Spomínané závery platili pri káve s kofeínom, ale aj pri bezkofeínovej káve, nuž a rovnako platili aj pri fajčiaroch a nefajčiaroch, no a dokonca aj pri ľuďoch, ktorí trpia chronickými chorobami a naopak i pri tých, ktorých zdravotný stav je dobrý.

U mužov neboli zaznamenané také veľké rozdiely v závislosti od toho, či kávu pili alebo nepili. Skupina zástupcov mužského pohlavia od 20 do 44 rokov, ktorá vypila dve alebo tri šálky denne, vykázala o 1,3 percenta menej telesného tuku a o 1,8 percenta menej brušného tuku, v porovnaní s tými, ktorí kávu nepili vôbec.

Za chudnutím bude niečo iné, ako kofeín

„Náš výskum naznačuje, že v káve môžu byť bioaktívne látky iné ako kofeín, ktoré regulujú váhu a ktoré môžu byť potenciálne využívané ako látky vhodné na boj s obezitou,“ uviedol jeden z autorov štúdie, doktor Lee Smith z Anglia Ruskin University.

„Je možné, že káva, prípadne jej efektívne súčasti, by mohli byť integrované do stratégie týkajúcej sa zdravej stravy tak, aby znižovali ťarchu chronických ťažkostí spojených s epidémiou obezity.“

„Na druhej strane je dôležité aj to, aby sme nálezy tejto štúdie interpretovali aj vo svetle jej obmedzení. Bola vykonaná v konkrétnom časovom okamihu, takže z nej nie je možné vyvodzovať dlhodobé trendy,“ dodal Smith.

Celkovo je pravdepodobné, že ak niekto pije kávu bez mlieka a cukru, mohol by dosiahnuť ešte lepšie výsledky. Tieto záležitosti však štúdia neskúmala.

Prečo to na mužov tak dobre nezaberá?

Od uverejnenia výsledkov štúdie prešlo len pár týždňov a začalo sa výraznejšie špekulovať o tom, prečo pitie kávy viac zaberá na ženy a menej na mužov. Vyzerá to tak, že svoju rolu by mohli zohrávať hormóny, ktoré káva u mužov a žien stimuluje inak.

„Toto je potenciálny mechanizmus, ktorým sa dá vysvetliť rozdiel medzi pohlaviami,“ povedal Chao Cao z Washington University pre magazín Bicycling. „Treba dodať, že vyššia spotreba kávy bola spojená s nižším percentom telesného tuku aj u niektorých skupín mužov, ale nebolo to natoľko výrazné, ako u žien.“

„Určite však teraz nechceme, aby niekto začal piť tony kávy a takto hľadal cestu k chudnutiu. Všetko by to malo byť súčasťou zdravotného štýlu, do ktorého patrí aj fyzická aktivita, menej sedenia a konzumovanie väčšieho množstva zdravých jedál,“ zdôraznil Cao.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close