Káva a COVID: Kávičkovanie vraj znižuje riziko nákazy
Nová štúdia, ktorej výsledky boli publikované v žurnáli Nutrients, poukázala na zaujímavú skutočnosť. Pravidelná spotreba kávy môže pomôcť s ochranou pred nakazením novým typom koronavírusu. Káva a COVID vraj nie sú kamaráti.
Samozrejme, že v skutočnosti nie je nič také jednoduché, ako by prvé vety mohli napovedať, avšak odborníkom sa podarilo nájsť zaujímavé prepojenia. Keď sa na situáciu pozrieme detailnejšie, tak vypitie minimálne jednej šálky kávy denne sa má postarať o 10-percentné zníženie šance, že dostanete COVID-19.
Káva a COVID: Analýza takmer 40 000 ľudí
Výskumníci z Feinberg School of Medicine z Northwestern University v americkom Chicagu analyzovali dáta z britskej Biobanky. K dispozícii mali údaje od celkovo 37 988 ľudí, a to z rokov 2006 až 2010. Tí odpovedali aj na otázky, ako často pijú kávu, čaj, jedia mäso, ovocie, zeleninu či ryby a výskumníci hľadali prepojenia medzi ich návykmi a nakazením COVIDm.
Napokon sa ukázalo, že celkovo 17 percent účastníkov štúdie už COVID-19 prekonalo. Nuž a medzi tými, ktorí patrili medzi pravidelných konzumentov kávy, bolo riziko nakazenia o 10 percent nižšie.
Pomáha aj zelenina či kojenie
Má takáto štúdia nejakú váhu, alebo je to len náhoda? Nemohli skúmaní ľudia za tú dobu svoje návyky zmeniť? To už nechávame na vašom posúdení. Okrem kávy však dosiahli dobré výsledky aj ľudia, ktorí pravidelne jedli zeleninu. No a dokonca aj tí, ktorí boli po narodení kojení. Konzumovanie spracovaného mäsa naopak znamenalo vyššie riziko infikovania a pri červenom mäse boli výsledky neutrálne.
„Spotreba kávy dobre koreluje so zápalovými biomarkermi,“ uviedli výskumníci. „Vzhľadom na všetky dostupné informácie je ochranný vplyv kávy voči COVID-19 vierohodný, ale vec si vyžaduje ďalšie skúmanie.“
Prepojenie kávy a COVIDu chce viac výskumu
Experti z oblasti infekčných chorôb si však netrúfajú potvrdiť, že by káva skutočne mohla mať vplyv na zníženie rizika nákazy covidom. „Je to prepojenie, ktoré si žiada viac výskumu a lepšie pochopenie mechanizmu,“ povedal odborník na infekčné choroby Amesh A. Adalja pre shape.com.
Expert z Centra Johna Hopkinsa sídliacom vo Washingtone však vzápätí dodal, že „káva skutočne obsahuje určité látky, ktoré môžu mať vplyv na imunitný systém a imunitu.“
Káva a COVID: Je to všetko len náhoda?
Podobne to vníma aj Richard Watkins, ktorý je profesorom medicíny na Northeast Ohio Medical University. „Všetko to môže byť aj náhoda,“ uznal. „Ale kofeín skutočne môže mať vplyv na oslabenie zápalov spôsobených COVIDom. V tejto chvíli je to však len čistá špekulácia.“
Teoreticky je možná aj iná vec. Káva a COVID vôbec nemusia byť v priamom súvise, ale ľudia, ktorí pijú kávu, môžu jednoducho len patriť do skupiny, ktorá viac dbá na svoje zdravie. Žijú zdravšie, športujú, pracujú na lepších pozíciách a možno mohli byť počas pandémie na home-office. Špekulovať sa dá o všeličom.
„Je to tak. Je možné, že tento model správania len identifikuje skupinu ľudí, ktorá z nejakého dôvodu viac dbá o svoje zdravie,“ zamyslel sa William Schaffner, špecialista na infekčné choroby a profesor na Vanderbilt University School of Medicine v Nashville.
Podľa Cardilla ide o „zaujímavú štúdiu“
Odborník z Los Angeles Anthony Cardillo, ktorý je výkonným riaditeľom tamojšej jednotky intenzívnej starostlivosti, označil celú štúdiu za „veľmi zaujímavú“. Nepáči sa mu, že bola „retrospektívna“ a skúmala dáta z rokov 2006 až 2010, ale nezatracuje ju.
„Ukázala nám určitý ochranný mechanizmus, ale nedovolil by som si vďaka nej tvrdiť, že pitie kávy chráni pred COVIDom,“ skonštatoval Cardillo, ktorého slová cituje stránka ABC7. „Áno, má určité ochranné vlastnosti, ale radšej ostaňme len pri tom.“
Najlepším liekom nie je káva, ale vakcína
Všetci lekári sa však zhodli na tom, že nikto by sa nemal spoliehať len na kávu. Vakcína je podľa nich neporovnateľne lepším, efektívnejším a hlavne overeným riešením.
„Ak chcú ľudia plnú ochranu pred COVIDom, odporučil by som im, aby si ku káve dali ako doplnok aj vakcínu,“ zasmial sa doktor Adalja. Ten vzápätí pripomenul aj potrebu dodržiavania sociálnych odstupov, hygieny a dezinfikovania.