Zdravie

Káva a jej pozitívne vplyvy na trávenie

Aktuálny výskum opäť raz potvrdil, že káva má množstvo pozitívnych vlastností. Vedci sa tentoraz zamerali na spojenie kávy s trávením, ale aj so vznikaním žlčníkových kameňov, pankreatitídou či fungovaním čriev. Vo všetkých týchto ohľadoch to napokon dopadlo dobre.

Za novou štúdiou stojí Inštitút pre vedecké informácie týkajúce sa kávy (ISIC), ktorý publikuje prostredníctvom stránky coffeeandhealth.org. Uverejnený text celkom otvorene hovorí o potenciálnom ochrannom efekte v boji proti žlčníkovým kameňom, chorobe žlčových ciest a pankreatitíde. Nuž a na druhej strane káva podľa správy pomáha s procesom trávenia a podporuje zlepšenie črevnej mikroflóry.

„Vplyv kávy na trávenie je oblasťou výskumu, v ktorej neprestajne napredujeme,“ uviedol profesor Carlo La Vecchia z Univerzity v Miláne. „Dáta naznačujú výhody kávy v boji proti bežným zažívacím ťažkostiam ako zápche, avšak káva slúži aj ako potenciálny pomocník v znížení rizika vzniku ďalších vážnych zdravotných problémov ako chronických ťažkostí s pečeňou, nealkoholovej tukovej choroby pečene, žlčníkových kameňov a s tým spojenej pankreatitídy.“

Žlčníkové bolesti sú pomerne bežné a zväčša ich spôsobuje nahromadenie žlčníkových kameňov či už v samotnom žlčníku alebo v žlčovode. Takéto problémy má približne 10 až 15 percent dospelej populácie a aj keď nie je potvrdené, ako presne káva v tomto smere pomáha, ukázalo sa, že čím vyššiu má človek jej spotrebu, tým nižšie je riziko vzniku takýchto ťažkostí. Pravdepodobne tu ide o pomoc zo strany kofeínu, keďže pri bezkofeínovej káve sa nič podobné nespozorovalo.

Častá otázka konzumentov sa týka aj toho, či by káva mohla spôsobovať pálenie záhy (mierna forma), prípadne gastroezofageálny reflux (nepríjemná chronická záležitosť), teda poruchu svalového zvierača, pri ktorej preniká žalúdočný obsah späť do pažeráka a napokon až do ústnej dutiny.

„Malé množstvo štúdií naznačilo prepojenie medzi pitím kávy a vznikom gastroezofageálneho refluxu, avšak väčšina štúdií konštatuje, že káva nie je vážnym spúšťačom týchto dôsledkov,“ píše stránka scienmag.com naznačujúc určitý negatívny dôsledok konzumovania kávy.

Publikovaný report sa okrem toho zaoberal aj vplyvom kávy na črevnú mikroflóru, teda na populáciu mikroorganizmov nachádzajúcu sa v týchto zákutiach. Ukázalo sa, že po vypití kávy narastá množstvo bifidobaktérií, za čo podľa všetkého môžu vlákniny a polyfenoly nachádzajúce sa v káve.

Ďalšie pozitívne vlastnosti kávy, ktoré priniesla spomínaná správa, sa týkajú stimulácie pohyblivosti čriev a okrem toho aj stimulácie trávenia ako takého. Káva totiž podporuje tvorbu žalúdočných štiav, avšak aj žlče a výlučkov pankreasu.

„Káva je už aj teraz jednou z najviac skúmaných zložiek stravy a jej vplyv na trávenie je pravidelnou súčasťou výskumov,“ konštatuje scienmag. „Táto správa zvýrazňuje viacero zaujímavých nálezov, ktoré sa v posledných rokoch objavili na verejnosti, avšak poukazuje aj na oblasti, v ktorých by bolo dobré vykonať ďalší výskum a lepšie pochopiť mechanizmy nachádzajúce sa v pozadí pozitívnych vplyvov.“


Newsletter: Dostávaj novinky, horúce tipy
na kávy a zľavové kódy pravidelne e-mailom.

Intuit Mailchimp

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close