Zaujímavosti o káve

Káva a marihuana poputujú do vesmíru: Vedci budú skúmať genetické mutácie

Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) zažije nezvyčajnú novinku: americká poľnohospodársko-technická spoločnosť vyšle na jej palubu kávu a marihuanu, pričom bude pozorovať ich správanie v stave beztiaže. Očakáva sa, že by to mohlo viesť k nezvyčajným genetickým mutáciám.

Konkrétne pôjde o vzorky kávy typu Java a o konope, ktoré obsahuje len malé množstvo psychotropnej THC. Do vesmíru poputujú v marci 2020, keď ich tam vynesie ďalšia misia SpaceX.

Až 480 rastlinných buniek zotrvá približne 30 dní v špeciálnom inkubátore, ktorý má reguláciu teploty a umožní skúmať vývoj genetických mutácií. Podmienky okolitého prostredia bude na diaľku monitorovať operačné centrum BioServe Space Technologies na univerzite v Colorade.

Rastliny by vo vesmíre mali zmutovať

Skúmané bunky sa následne vrátia na Zem a vedci sú už teraz zvedaví na to, ako mikrogravitácia a vesmírna radiácia upravia ich gény.

„Toto je jeden z prvých prípadov, keď bude niekto skúmať vplyv mikrogravitácie a kozmického letu na konope a na bunkové štruktúry kávy,“ uviedol výkonný riaditeľ Front Range Biosciences Jonathan Vaught v aktuálnom stanovisku.

„Vedecká teória hovorí o tom, že rastliny vo vesmíre mutujú. Nuž a toto je príležitosť vidieť, či sa tieto mutácie udržia aj po návrate na Zem a či v tejto súvislosti existuje nejaké komerčné využitie,“ dodal Vaught.

Poradia si „mutanti“ aj s globálnou zmenou klímy?

Získané poznatky vraj v konečnom dôsledku môžu pomôcť vypestovať také typy kávy, ktoré by si dokázali poradiť aj s globálnou zmenou klímy.

„Toto bude len prvý z mnohých experimentov,“ skonštatoval hlavný vedec BioServe Space Technologies Louis Stodieck. „V budúcnosti plánujeme pozorovať rastliny v rôznych okamihoch svojej rastovej fázy, aby sme mohli analyzovať, aké metabolické cesty sú zapnuté a vypnuté. Ide o fascinujúcu oblasť, ktorá má značný potenciál.“

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close