Káva a spánok: Kedy môžeme vypiť poslednú kávu?
Káva je celosvetovo známa ako nápoj, ktorý človeka nakopne. S týmto nakopnutím je však u mnohých ľudí spojený aj problém: ak si lahodný dúšok dáte v podvečerných alebo večerných hodinách, môže vám ublížiť a môžu sa dostaviť problémy. Káva a spánok, to všeobecne nejde príliš dokopy.
Neblahý vplyv kávy na spánok potvrdilo už viacero vedeckých štúdií. Tu a tam sa nájdu ľudia, ktorí tvrdia, že s nimi kofeín v tomto smere nič nerobí a môžu si ho dať aj päť minút pred ľahnutím, no celoplošne to takto nefunguje. Drvivá väčšina ľudí by v tomto prípade skutočne mala problém zaspať.
Káva a spánok: Vedci riešili aj túto tému
Ale kedy si kávu ešte môžeme dať? Vieme vymedziť hodinu, po ktorej by sme sa jej už nemali dotknúť? Bude to 18:00? Alebo 15:00? Výskumníci z oddelenia porúch spánku a ich výskumu v Nemocnici Henryho Forda v Detroite si položili presne túto otázku a začali sa ňou vážne zaoberať.
Poskladali skupinu dobrovoľníkov, ktorí nemali problémy so spánkom a ktorí pravidelne konzumovali mierne množstvo kofeínu. Všetci si mali ponechať svoju klasickú rutinu a do postele ísť tak, ako zvyčajne; medzi 21:00 a 01:00 v noci, vstávať medzi šiestou a deviatou hodinou rannou, nuž a celkovo si dopriať od 6,5 po 9 hodín spánku. Jednoducho všetko tak, ako robili aj predtým.
Všetci účastníci prieskumu dostali fixnú dávku kofeínu, ktorú mali užívať tesne pred spánkom, tri hodiny pred ním, respektíve šesť hodín pred ním. Dovedna išlo o 400 miligramov kofeínu, čo sú podľa zainteresovaných vedcov približne štyri šálky kávy. Výskumníci ich potom pozorovali za pomoci špeciálneho spánkového monitoringu.
Káva má negatívny vplyv na spánok
Napokon prišli na to, že kofeín mal na zhoršenie kvality spánku značný vplyv. „Aj kofeín konzumovaný šesť hodín pred odchodom do postele ovplyvnil množstvo spánku o viac ako hodinu,“ konštatujú závery štúdie publikované na stránke medium.com. „V prípade, ak bol kofeín konzumovaný vo všetkých troch časových okamihoch, bola kvalita spánku ešte horšia.“
Spozorovaný bol pritom aj veľmi zaujímavý placebo efekt: „Keď bol kofeín konzumovaný v okamihu odchodu do postele a tri hodiny pred ním, tak účastníci potvrdili, že im to narušilo spánok. Ale ak kofeín konzumovali šesť hodín pred uložením sa do postele, nehlásili žiadny vplyv na kvalitu spánku. Spánkový monitoring však ukázal niečo iné.“
„Zaujímavá lekcia, ktorú by sme si z tejto štúdie mali odniesť je tá, že pri posudzovaní vplyvu kofeínu na náš organizmus by sme sa nemali naplno riadiť len svojimi dojmami – a hlavne v tom prípade, ak ide o spánok. Popoludňajšia káva vás môže udržať v bdelosti dlhšie, ako by ste si mohli myslieť,“ dodávajú výskumníci.
Van Dam: Rôzni ľudia reagujú na kofeín inak
Téma „káva a spánok“ bola terčom mnohých štúdií a rovnako aj mnohých odborných článkov. Závery však nemusia byť úplne jednoznačné. „Znie to ako jednoduchá otázka, ale bohužiaľ nemá jednu jednoznačnú odpoveď,“ odvetil výskumník venujúci sa stravovaniu Rob M. van Dam z Národnej Univerzity v Singapure v rozhovore pre CNN.
„Rôzni ľudia reagujú na kofeín inak. Ak cítite akési chvenie, z ničoho nič začnete vnímať nervozitu, prípadne sa vám mení tep, je dosť možné, že prijímate príliš veľa kofeínu. A toto môže mať vplyv aj na dobrý spánok. Možno by ste mali skúsiť kofeín obmedziť a po určitej popoludňajšej hodine ho nepiť. Následne uvidíte, či to bude mať vplyv a či to pomôže. Je to individuálna záležitosť, s ktorou musí experimentovať každý sám.“
Fajčiari zvládajú kofeín lepšie
Veľmi zaujímavú informáciu pridal van Dam o tom, že na všetko má vplyv aj spôsob nášho života. „O rozdiel sa stará napríklad životný štýl,“ prezradil. „Tomu, kto fajčí, dokáže pečeň metabolizovať kofeín približne dvakrát tak rýchlo. Ak teda patríte medzi fajčiarov, pravdepodobne viete kofeín prijímať aj neskôr večer a po stránke spánku budete naďalej v pohode.“
„Existujú však aj iné faktory. Napríklad ak žena užíva orálnu antikoncepciu, tak je metabolizovanie kofeínu dvakrát pomalšie. Je možné, že ste kofeín vedeli užívať aj večer a spánok bol dobrý, ale od okamihu nástupu na orálnu antikoncepciu je to horšie. Rolu zohráva aj genetika. Niektorí ľudia majú o niečo iný genetický kód, ktorý ovplyvňuje pečeňové enzýmy starajúce sa o metabolizovanie kofeínu. Táto skutočnosť sa môže starať o pomalšie, ale aj o rýchlejšie odbúravanie kofeínu,“ dodal Rob M. van Dam.
Stavte na stopercentnú arabiku
Závery väčšiny publikovaných štúdií hovoria o tom, že kávu by ste mali piť najneskôr o 14:00. Ak si však dáte pozor na to, o akú kávu ide, viete tento termín aj posunúť. Pri kúpe kávy si všímajte napríklad zloženie; či nejde o robustu, prípadne o zmes arabiky a robusty. Spomínaná robusta má totiž dvakrát viac kofeínu ako arabika a môže vám narobiť zbytočné problémy.
Arabika je chuťovo zaujímavejšia, ponúka rôzne ovocné či florálne tóny a viacero ďalších výhod. Je to kvalitatívne najlepšia káva, avšak jej problém spočíva v tom, že je drahšia. Nie však o toľko, aby ste si ju nemohli dovoliť. Odporučiť vám môžeme napríklad eshop coffeein.sk.