Káva a žlčníkové kamene: Výskumy naznačujú výhody
Pozitívnych vlastností kávy je mnoho. Okrem toho, že nám rýchlo dodá energiu, sa často hovorí aj o znížení rizika vzniku srdcovo-cievnych chorôb, má protizápalové účinky, zlepšuje trávenie, dokáže naštartovať metabolizmus a je toho ešte omnoho viac. Ale čo káva a žlčníkové kamene? Nájdeme prepojenie aj v tomto smere?
Jedna zo štúdií už potvrdila, že káva môže výrazne znížiť riziko tvorby žlčníkových kameňov. A nebol to len hocijaký vedecký akt; kompetentní v Dánsku, ktoré patrí z hľadiska spotreby kávy medzi top krajiny sveta, si posvietili na vyše 100 000 jednotlivcov. Tých pozorovali celých trinásť rokov.
Potvrdené: Káva znižuje riziko vzniku žlčníkových kameňov
„Medzi 104 493 jednotlivcami, ktorí vypili viac ako šesť šálok kávy denne, sme spozorovali o 23 percent menšie riziko vzniku žlčníkových kameňov, ako u jednotlivcov, ktorí kávu nepili vôbec,“ píše uznávaný Journal of Internal Medicine odvolávajúci sa na prieskum Kodaňskej univerzitnej nemocnice.
„Vypitie jednej šálky kávy denne bolo spájané so znížením rizika o tri percentá,“ konštatuje zdroj, podľa ktorého toto percento pri väčšom počte šálok akceleruje.
Ako vznikajú žlčníkové kamene?
Problém so žlčníkovými kameňmi je pomerne častý. Vznikajú kryštalizáciou tráviacich štiav v žlčníku a môžu mať rôznu veľkosť: od malého zrnka piesku až po ping-pongovú loptičku. U jednotlivých ľudí je rozdielny aj ich počet. Teoreticky sa môže vytvoriť len jeden kameň, no na druhej strane ich môže byť aj mnoho. A keď sa zo žlčníka dostanú do žlčovodu, problém je na svete.
Príčinou vzniku žlčníkových kameňov je hlavne množstvo cholesterolu v žlčníku a súčasne nedostatok žlčovej kyseliny, ktorá by ich tvorbe bránila. Bežný človek za to zvyčajne „vďačí“ strave s vysokým obsahom cholesterolu a nasýtených mastných kyselín. Riziko však zvyšuje aj obezita a prudké zmeny hmotnosti, prípadne absencia raňajok. Do ťažkostí sa môžu dostať aj tehotné ženy, cukrovkári, prípadne ďalšie náchylnejšie skupiny ľudí.
Káva – žlčníkové kamene 1:0
„Káva pomáha s produkciou žlčovej kyseliny, ktorá môže znížiť riziko tvorby cholesterolových žlčníkových kameňov,“ konštatuje tím dánskych vedcov pripomínajúc, že až približne 90 percent žlčníkových kameňov je cholesterolových a zvyšných okolo 10 percent pigmentových, nazývaných aj bilirubínové.
„Nuž a káva okrem toho stimuluje UGT1A1, teda enzým zodpovedný za konjugáciu bilirubínu, pričom vysoká úroveň nekonjugovaného bilirubínu v žlči je jedným z rizikových faktorov pre formovanie žlčníkových kameňov,“ dodávajú vedci.
Výhody potvrdil aj ďalší výskum
V októbri 2021 sa objavili aj výsledky nového výskumu. Ten opäť potvrdil, že káva pomáha v boji proti žlčníkovým kameňom. Dielo s názvom „Coffee and Caffeine Consumption and Risk of Kidney Stones: A Mendelian Randomized Study“ bolo publikované v magazíne American Journal of Kidney Diseases (AJKD).
„Naše nálezy potvrdili, že ak prejdete napríklad od jednej šálky k jeden a pol šálke kávy denne, znížite riziko vzniku žlčníkových kameňov až o 40 percent,“ povedala spoluautorka štúdie Susanna C. Larssonová. „Výsledky našej štúdie naznačujú, že pravidelná spotreba kávy znižuje riziko vzniku žlčníkových kameňov.“
Nový „liek“, ktorý si môže dovoliť každý?
Výskumníci v tomto prípade využili dáta od celkového počtu 571 657 ľudí. Dovedna 395 044 z nich bolo účastníkov britskej Biobank štúdie a 176 613 FinnGen štúdie. Všetci trpeli problémami so žlčníkovými kameňmi a vedci skúmali všetky možné spojitosti.
„Opäť sa posilnili dôkazy, že káva a kofeín pomáhajú predchádzať žlčníkovým kameňom,“ uviedla doktorka Kerry Willisová. „Vzhľadom na vysoký výskyt žlčníkových kameňov v USA a s nimi spojenej úmrtnosti, to môže byť skvelé. Možno sme objavili prevenčnú stratégiu, ktorá je dostupná a ktorú si môže každý dovoliť.“
So žlčníkovými kameňmi má podľa autorov tejto štúdie problém približne 15 percent populácie. Na potvrdenie spojenia spotreby kávy, kofeínu a zníženia rizika vzniku kameňov však bude potrebný aj ďalší výskum.