Zaujímavosti o káve

Káva ako hnojivo na paradajky: Skvelý krok alebo fáma?

Dá sa použiť káva ako hnojivo na paradajky? Môže to byť pre rastliny prínosom? Hovorí sa o tom veľmi často a mnoho ľudí to považuje za overený a nepriestrelný recept na silné rastliny s množstvom zdravých a chutných plodov. Ale je to skutočne tak? Alebo je všetko komplikovanejšie?

Vieme, že kávový odpad obsahuje mnoho živín a minerálov, ktoré môžu rastlinám pomôcť. Aj preto sa veľa ľudí začalo zaoberať otázkou, ako ho vhodne využiť. Keď ho vyhodíme, mieri len na skládky, kde neprináša žiadny osoh. Ale ak by sme ho vedeli zužitkovávať, mohla by mať káva nové a veľmi zaujímavé využitie.

„Kávový odpad je v záhradách využívaný ako organické hnojivo, ktoré sa pridáva hlavne k rastlinám milujúcim kyslosť,“ píše stránka themodemag.com. „Obsahuje totiž živiny, ktoré sú pre rastliny dôležité, napríklad draslík, dusík, vápnik, železo, fosfor, chróm a horčík.“

TIP: Prečítajte si tento článok, ak hľadáte ďalšie tipy na ekologické hnojivo.

Čím pomôže kávový odpad?

Paradajka je pomerne náročná plodina. Vyžaduje si jednak veľké množstvo výživy, ale okrem toho aj dostatočnú ochranu pred chorobami a škodcami. Keď sa pozrieme na odborné záhradkárske stránky, pri príprave pôdy pre paradajky píšu o potrebe hnojív na báze fosforu a draslíka, ale aj o potrebe organických hnojív a dusíka. A káva vzhľadom na svoje zloženie v tomto skutočne vie pomôcť.

„Kávový odpad má prirodzene vysoký obsah dusíka a môžete ho pridať buď do kompostu, alebo využiť ako hnojivo,“ píše skôr spomínaný zdroj. „Kávový odpad môže okrem toho prilákať dážďovky a na druhej strane odpudiť slimáky a rôzny škodlivý hmyz (niektoré zdroje píšu, že kávový grunt odpudí aj mačky, pozn. autora) nachádzajúci sa v záhradách. Ale pozor: paradajky nemajú radi čerstvý kávový grunt, takže použitá káva je vhodnejšia.“

káva ako hnojivo na paradajky
Foto: PxFuel

Prečo to s kávou pri paradajkách netreba prehnať?

Podľa webu themodemag.com treba okolo každej kávovej rastliny roztrúsiť kávový grunt z približne jednej šálky a zapracovať ho do pôdy. Je potrebné dosiahnuť určitú kyslosť, ale nie extrémnu, pretože to by už mohlo byť na škodu.

Výraznejšiu kyslosť majú rady napríklad kamélie či azalky, takže pri nich môžete byť s kávou o niečo odvážnejší. Avšak niektoré zdroje upozorňujú aj na to, že nie je káva ako káva. Nie každá musí byť kyslá a niektorý grunt by pokojne mohol byť neutrálny, prípadne aj zásaditý. Stránka gardeningknowhow.com napríklad píše: „Čerstvo pomletá káva je kyslá. Použitý kávový grunt je už neutrálny.“

V skutočnosti platí, že koľko zdrojov, toľko rôznych názorov. Ťažko sa dopracovať ku konzistentnému záveru.

Káva ako hnojivo na paradajky: ako to robiť správne?

Rád a odporúčaní, ako to spraviť, je veľmi veľa. Napokon sa možno dostaneme k tomu, že každý záhradkár si to bude musieť vyskúšať sám na vlastnej koži. Niektoré zdroje hovoria o pridaní kávového odpadu priamo k rastlinám, iné odporúčajú pridať kávový odpad do kompostu. Niekto dokonca radí kombinovať ho s mulčom a až potom nasypať k paradajkám.

„Dajte pozor na to, aby kávový odpad netvoril viac ako 20 percent materiálu nachádzajúceho sa vo vašom komposte,“ píše Nannette Richfordová zo sfgate.com. „Kávový odpad je považovaný za zelený materiál, podobne ako pokosená tráva a kuchynský odpad. Treba ho vyvážiť s hnedým materiálom ako napríklad vyschnuté listy, vtedy to bude ideálne kompostovať.“

Nuž a tento kompost by nebolo odveci pridať do pôdy plánovane vopred. Podľa štúdie vedcov z University of Florida by bolo ideálne spraviť tak už na jeseň, aby sa stihol v pôde dostatočne udomácniť a rozložiť. No a potom ho druhýkrát pridať aj k samotným rastlinám.

Odborníci z Washington State University to zasa vidia tak, že okolo paradajok treba umiestniť približne 1,5 centimetra hrubú vrstvu kávového odpadu. Tú je ideálne prekryť šiestimi až deviatimi centimetrami organického mulču: „Ak by bolo kávového odpadu viac, vytvoril by veľmi kompaktnú zložku, ktorá by bránila dobrej cirkulácii vzduchu. Avšak tenká vrstva dodá paradajkám optimálne množstvo dusíka.“

káva ako hnojivo na paradajky
Foto: PxFuel

Tajomný kávový roztok

A aby týchto alternatív nebolo málo, stránka growingtomatoes.website odporúča roztok kávového gruntu a vody. Autor publikovaného príspevku odporúča pomer kávy a vody maximálne 1:4, ale pokojne môžete ísť až na 1:20 a kávou potom paradajky zalievať častejšie.

„Dávajte si pozor na to, aby ste zalievali minimálne 12 centimetrov od rastliny,“ píše spomínaný web. „Pomáha to predísť tomu, aby sa koncentrované kávové hnojivo nedostalo ku koreňom rastliny a znižuje to možnosť nahromadenia kyslosti. Ak máte 25-percentný roztok, nezalievajte rastlinu viac ako raz do týždňa.“

Hnojivo z kávového gruntu je podľa autora publikovaného príspevku skvelé. Odporúča sa však aj hnojivo z banánových šupiek, ktoré je bohaté na draslík a fosfor, či hnojivo z vaječných škrupín, ktoré obsahuje dostatočné množstvo vápnika. O tom sme už písali napríklad v článku „Káva ako hnojivo: pridajte ku gruntu škrupiny z vajec„.

Ktoré rastliny privítajú hnojenie kávou?

Letmý pohľad do odborných zdrojov prezrádza, že takýchto rastlín je dosť veľa. Okrem paradajok sa spomínajú hlavne brusnice, čučoriedky, azalky, rododendrony, magnólie, hortenzie, narcisy, aksamietnice, kosatce, gardénie, begónie, prípadne aj baza.

Ak niečo z tohto pestujete, neváhajte a vyskúšajte citlivo prihnojiť kávovým gruntom. No a potom nám samozrejme dajte vedieť, ako to dopadlo. Má káva ako hnojivo na paradajky uplatnenie? Alebo je to len mýtus?

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close